საქართველოს შინაგან საქმეთა მინისტრმა - ვახტანგ გომელაურმა, შინაგან საქმეთა სამინისტროს სისტემაში შეზღუდული შესაძლებლობის მქონე პირთა უფლებების დაცვის 2021 წლის სამოქმედო გეგმა დაამტკიცა.
შეზღუდული შესაძლებლობის მქონე პირთა უფლებების დაცვის მიზნით ქმედითი მექანიზმების დანერგვის ვალდებულებას ითვალისწინებს საქართველოს პარლამენტის მიერ 2013 წელს რატიფიცირებული „შეზღუდული შესაძლებლობების მქონე პირთა უფლებების შესახებ“ გაეროს 2006 წლის კონვენცია. ამასთან, 2020 წლის 14 ივნისს, მიღებულ იქნა „შეზღუდული შესაძლებლობის მქონე პირთა უფლებების შესახებ" საქართველოს კანონი, რომელიც შეზღუდული შესაძლებლობის მქონე პირთა უფლებების დასაცავად სახელმწიფო ორგანოებს, მათ შორის, შინაგან საქმეთა სამინისტროს კონკრეტულ ვალდებულებებს აკისრებს. აღნიშნული სამოქმედო გეგმა, სწორედ კანონით გათვალისწინებული ვალდებულების შესრულების მიზნით, შესაბამისი აქტივობების დაგეგმვასა და განხორციელებას ითვალისწინებს 2021 წლის მანძილზე.
სამოქმედო გეგმა ითვალისწინებს 2021 წლის პრიორიტეტულ მიმართულებებს. მინისტრის მიერ დამტკიცებული სამოქმედო გეგმის თანახმად, 2021 წელს შინაგან საქმეთა სამინისტროს მიზნებს წარმოადგენს: შეზღუდული შესაძლებლობის მქონე პირთათვის სამართალწარმოებასა და სამინისტროს სერვისებზე მისაწვდომობის გაუმჯობესება; მოსალოდნელი საგანგებო სიტუაციებისას შეზღუდული შესაძლებლობის მქონე პირთა საჭიროებების გათვალისწინება; სამინისტროს სისტემის თანამშრომელთა საჭირო უნარების განვითარება შეზღუდული შესაძლებლობის მქონე პირებთან ურთიერთობისათვის; არსებული შენობა-ნაგებობებისა და სხვა სახის ინფრასტრუქტურის ადაპტირება.
დასახული მიზნების მისაღწევად სამინისტრო გეგმავს „შეზღუდული შესაძლებლობის მქონე პირთა უფლებების დაცვის 2021 წლის სამოქმედო გეგმის“ იმპლემენტაციის პროცესში, ასევე მომდევნო წლის სამოქმედო გეგმის შედგენისას ითანამშრომლოს შშმ პირებთან, მათ წარმომადგენლობით ორგანიზაციებთან და ამ სფეროში მომუშავე სხვა არასამთავრობო ორგანიზაციებთან.
სამინისტრო იაზრებს შშმ პირთათვის მათი უფლებების დისკრიმინაციის გარეშე სარგებლობის უზრუნველყოფის საჭიროებას და გადადგამს ქმედით ნაბიჯებს სამინისტროს საქმიანობის სფეროში აღნიშნულ პირთა უფლებრივი მდგომარეობის გაუმჯობესების მიზნით.

The Minister of Internal Affairs of Georgia - Vakhtang Gomelauri, approved the 2021 Action Plan for the Protection of the Rights of Persons with Disabilities in the system of the Ministry of Internal Affairs.
The obligation to implement effective mechanisms for the protection of the rights of persons with disabilities is envisaged by the 2006 UN Convention on the Rights of Persons with Disabilities, ratified by the Parliament of Georgia in 2013. Herewith its worth to note that on June 14, 2020, the Law of Georgia on the Rights of Persons with Disabilities was adopted, which imposed specific obligations on state bodies, including the Ministry of Internal Affairs, to protect the rights of persons with disabilities. The aforementioned action plan envisages the planning and implementation of relevant activities throughout 2021 in order to fulfill the obligations provided by law.
The action plan defines the priority directions of 2021. According to the action plan approved by the Minister, the goals of the Ministry of Internal Affairs in 2021 include: litigation process improvement and access to the services of the Ministry for people with disabilities; Consideration the needs of people with disabilities during anticipated emergencies; Developing the necessary skills of the staff of the Ministry for dealing with people with disabilities; Adaptation of existing buildings and other infrastructure.
In order to achieve the defined goals, the Ministry plans to cooperate with persons with disabilities, their representative organizations and other non-governmental organizations working in this field during the implementation of the "Action Plan for the Protection of the Rights of Persons with Disabilities 2021", as well as during the action plan for the upcoming year.
The Ministry recognizes the need for persons with disabilities to enjoy their rights without discrimination and will take effective steps to improve the legal status of these persons in the system of the Ministry of Internal Affairs.