შინაგან საქმეთა სამინისტროს საგანგებო სიტუაციების მართვის დეპარტამენტისა და სამოქალაქო თავდაცვის საერთაშორისო ორგანიზაციის (ICDO) ურთიერთთანამშრომლობის ფარგლებში 10-19 მარტს მიმდინარე სამთო-სამაშველო ტრენინგი და გუდაური-ყაზბეგის მონაკვეთზე ჩატარებული საველე წვრთნები წარმატებით დასრულდა.
შინაგან საქმეთა სამინისტროს საგანგებო სიტუაციების მართვის დეპარტამენტის სამაშველო მომზადებისა და რეაგირების სამმართველოს წარმომადგენლებმა და ასევე ტრენინგის მონაწილეებმა – ბელარუსის, ბოსნია-ჰერცოგოვინას, სომხეთის, აზერბაიჯანის, ყირგიზეთისა და ყაზახეთის საგანგებო სიტუაციების სამინისტროებიდან – გუდაურში სიმულაციური სამაშველო ღონისძიება ერთობლივად ჩაატარეს.
ტრენინგი წინასწარ მომზადებული სცენარის მიხედვით, განსაკუთრებულად რთული რელიეფის ხევში ჩატარდა. სცენარი უბედური შემთხვევის სიმულაციას წარმოადგენდა – თოვლიან ხეობაში ჩავარდნილი ადამიანი სასწრაფო და სამაშველო ბრიგადებმა სამთო-სამაშველო ღონისძიების შედეგად ამოყვანეს. აღნიშნული ტრენინგის მიზანს კრიზისულ სიტუაციებში სასწრაფო და სამაშველო სამსახურებს შორის კოორდინირებული რეაგირების მექანიზმების გამოცდა და დემონსტრირება წარმოადგენდა.

On March 10-19 within the frames of co-operation between MIA Emergency Management Department and International Civil Defense Organization (ICDO) mountain-rescue training and field training held in Gudauri-Kazbegi sector has completed successfully.
Representatives of rescue-training base of MIA Emergency Management Department and other participants from the Ministry of Emergencies of Belarus, Azerbaijan, Bosnia- Herzegovina, Armenia, Kirgizia and Kazakhstan held the mentioned training jointly.
Training was held according to previously elaborated scenario, one of the hardly-accessible gorges. According to the scenario injured person was supposed to be recovered from the gorge as a result of mountain-rescue operation. Aim of the training was to test the mechanisms of co-operation during emergencies.