მიმდინარე წლის 20 აგვისტოს შსს-ს საგანგებო სიტუაციების მართვის სააგენტოში „112“-დან შემოვიდა შეტყობინება, რომ თბილისში, ლისის ტბის მიმდებარე ტერიტორიაზე, ხანძარი გაჩნდა. ცეცხლი ბალახს და მწვანე ნარგავებს მოეკიდა. შეტყობინების მიღებისთანავე, შსს-ს სახანძრო-სამაშველო ჯგუფები შემთხვევის ადგილზე ოპერატიულად გამოცხადდნენ. საგანგებო სიტუაციების მართვის სააგენტოს 25-მდე მეხანძრე-მაშველმა, დაახლოებით, 10 000 კვ/მ ფართობზე ხანძრის ლიკვიდირება უმოკლეს დროში შეძლო. ხანძრის შედეგად, არავინ დაშავებულა.
ხანძარი გაჩნდა დაბა სურამშიც. იწვოდა ტყის მასივის ქვედა საფარი - ბალახი და ბუჩქები, დაახლოებით, 3000 კვ/მ ფართობზე. შსს-ს საგანგებო სიტუაციების მართვის სააგენტოს სახანძრო-სამაშველო ჯგუფებმა ხანძრის ლიკვიდირება დროულად შეძლეს.
ხანძარი გაჩნდა ამბროლაურის მუნიციპალიტეტის სოფელ ჩორჯოს მიმდებარე ტერიტორიაზე, ტყის მასივშიც. დაიწვა 1,5 ჰა ფართობზე არსებული ფოთლოვანი ნერგები, ბალახი და ბუჩქები. შემთხვევის ადგილზე მუშაობდა მეხანძრე-მაშველთა 2 ჯგუფი, რომლებმაც, რთული რელიეფის მიუხედავად, ხანძრის ლიკვიდირება უმოკლეს დროში შეძლეს.
ტყესთან ახლოს, ხანძარი გაჩნდა ბორჯომის მუნიციპალიტეტის სოფელ ქვაბისხევში, 1ჰა ფართობზე. მეხანძრე-მაშველების ოპერატიული რეაგირების შედეგად, ცეცხლი ტყის მასივზე არ გავრცელებულა. ხანძარი ლიკვიდირებულია.
შსს-ს 100-მდე მეხანძრე-მაშველი ამ დრომდე რჩება ბორჯომის მუნიციპალიტეტის სოფელ დაბას მიმდებარე ტერიტორიაზე, მთის ფერდობზე გავრცელებული ხანძრის ლოკალიზებისთვის. ხანძრის გავრცელების ფართობმა, სავარაუდოდ, 5 ჰა-ს გადააჭარბა. რთული რელიეფის გამო, ხანძრის კერებამდე სახანძრო ტექნიკის მიყვანა ვერ ხერხდება. ცეცხლის ქრობის პროცესში ჩაერთო შსს-ს სასაზღვრო პოლიციის ვერტმფრენი. ძლიერი დაკვამლიანებისა და ქარის გამო, სპეციალისტთა რეკომენდაციით, შსს-ს სასაზღვრო პოლიციის ვერტმფრენმა მუშაობა დროებით შეწყვიტა. სასაზღვრო პოლიციის ვერტმფრენს შესაძლებლობა აქვს, ღამის საათებში განახორციელოს ფრენა. თუმცა, მსოფლიოში მიღებული პრაქტიკის თანახმად, ღამის საათებში ვერტმფრენის მიერ ხანძრის ქრობისა და სამაშველო ოპერაციის განხორციელება, უსაფრთხოებიდან გამომდინარე, რეკომენდებული არ არის. სპეციალისტების მხრიდან შესაბამისი რეკომენდაციის მიღებისთანავე, შსს-ს სასაზღვრო პოლიციის ვერტმფრენი კვლავ მყისიერად ჩაერთვება ხანძრის სალიკვიდაციო სამუშაოებში. ამავდროულად, შსს-ს საგანგებო სიტუაციების მართვის სააგენტოს 100-მდე მეხანძრე-მაშველი მთელი ღამის განმავლობაში გააგრძელებს ცეცხლის ლოკალიზებისთვის საჭირო სამუშაოებს.

On August 20, Emergency Situations Management Agency received notification from 112 Emergency Response Center that fire broke out in vicinities the Lisi Lake, Tbilisi. Fire was caught by the grass and green plants. As soon as the report was received teams of fire-rescuers operatively arrived at the scene. Up to 25 fire-fighters of Emergency Situations Management Agency managed to liquidate fire in the shortest period of time which was spread on 1000 square meters land area. No one was harmed as a result of fire.
Fire broke out in Surami as well, where grass and bushes were caught by fire on 3000 square meter territory. Employees of the Emergency Situations Management Agency were able to liquidate fire on time.
Fire also broke out in the forest located in vicinities of Chorjo village, Ambrolauri municipality. As a result, grass, bushes and tree seedlings were burnt. Fire extinguishing activities were carried out by two teams of firemen-rescuers, who managed to extinguish fire in the shortest period of time despite the difficult relief.
Near to the forest, fire broke out in Kvabiskhevi village, Borjomi municipality on 1ha of the land area. As a result of the operative response of the fire-rescuers the fire did not spread in the forest area. At this moment the fire is liquidated.
Up to 100 firefighters of the Ministry of Internal Affairs still remain in vicinities of Daba village, Borjomi municipality to localize fire on the slope of the mountain.
The areal of fire has exceeded 5 ha. Due to the difficult relief firefighting technic in not able to reach fire sources. Helicopter of the border police also got involved in the fire extinguishing activities. Owning to heavy smoke and wind, helicopter of the border police was forced to stop operation under the recommendations of the specialists. Border police helicopter is able to conduct flights during the night time period. However, according to the international standards the operation of the helicopter and fire-fighters is not recommended during the night time period. As soon as the relevant recommendation is received from the specialists, the MIA Border Police helicopter will be instantly involved in the fire-extinguishing activities. At the same time, up to 100 firefighters of the Emergency Situations Management Agency of the Ministry of Internal Affairs will continue activities for the fire localization throughout the night.