საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტროს საერთაშორისო ურთიერთობების დეპარტამენტის დირექტორი შალვა კვინიხიძე და ცენტრალური კრიმინალური პოლიციის დეპარტამენტის დირექტორი ივანე პაპიაშვილი ქალაქ ჰააგაში გამართულ, ევროპოლის წევრი ქვეყნების პოლიციის ხელმძღვანელების ყოველწლიურ შეხვედრაზე იმყოფებოდნენ. მხარეებმა განიხილეს ის საერთო გამოწვევები, რომლებიც ევროპის კავშირის და მისი პარტნიორი ქვეყნების წინაშე დგას. ქართული დელეგაცია მსგავსი ფორმატის შეხვედრაზე პირველად იყო მიწვეული.
აღსანიშნავია, რომ ევროპოლსა და საქართველოს შორის სტრატეგიული და ოპერატიული თანამშრომლობის შესახებ შეთანხმების გაფორმების პროცესი დაიწყო, რაც სამართალდაცვით სფეროში ევროპოლის წევრ ქვეყნებთან თანამშრომლობის გაღრმავებას ხელს შეუწყობს.
ვიზიტის ფარგლებში, შეხვედრები გაიმართა ევროპოლის მართვის დეპარტამენტის დირექტორის მოადგილე ოლდრჟიხ მარტინუსთან. ასევე, ორმხრივი შეხვედრები გაიმართა ღონისძიებაში მონაწილე, წევრი და მოწვეული ქვეყნების - შვედეთის სამეფოს, იტალიის რესპუბლიკის, პორტუგალიის რესპუბლიკის, პოლონეთის რესპუბლიკის და აშშ-ს დელეგაციებთან.
მხარეებმა შეხვედრების მსვლელობისას აღნიშნეს ბოლო წლების განმავლობაში ევროკავშირის ქვეყნებსა და საქარველოს შორის საპოლიციო სფეროში თანამშრომლობის მკვეთრად მზარდი, პოზიტიური ტენდენცია. ასევე ისაუბრეს სამომავლო გამოწვევებზე, განიხილეს ორმხრივი თანამშრომლობის კუთხით განხორციელებული და მიმდინარე ღონისძიებები.
აღსანიშნავია, რომ აქამდე საქართველოს დანაშაულის წინააღმდეგ ბრძოლაში თანამშრომლობის სფეროში გაფორმებული აქვს საერთაშორისო შეთანხმებები და ურთიერთგაგების მემორანდუმები ევროკავშირის 14 წევრ ქვეყანასთან. შეთანხმებების ხელმოწერა სხვა წევრ ქვეყნებთანაც არის დაგეგმილი.

The delegation of the Ministry of Internal Affairs of Georgia is participating in the European Police Chiefs annual Convention taking place in the Hague. Director of the International Relations Department of the Ministry of Internal Affairs of Georgia, Mr. Shalva Kvinikhidze and the Director of the Central Criminal Police Department of the Ministry of Internal Affairs of Georgia, Mr. Ivane Papiashvili are participating in the European Police Chiefs annual Convention taking place in the Hague.
The program of the meeting envisages discussion of mutual challenges facing EU and its partner countries. It is the first time Georgian delegation is invited to participate in this format of meeting. It is worth mentioning, that the process of conclusion of Strategic and Operational Cooperation Agreement has started between Europol and Georgia. The agreement will facilitate cooperation in law enforcement with Europol member countries.
In accordance with the agenda of the meeting, Georgian delegation held a meeting with the Deputy Director of the Governance Department of Europol, Mr. Oldrich Martinu and bilateral meetings with the heads of the delgations of the following countries: Kingdom of Sweden, Republic of Italy, Republic of Portugal, Republic of Poland and the U.S.
The parties underlined continuous positive trend of increased level of cooperation between the law enforcement agencies of the EU Members States and Georgia in recent years. Accomplished and ongoing activities within the framework of mutual cooperation together with future challenges were also discussed during the bilaeral meetings.
It is noteworthy, that until present, Georgia has signed international agreements/MoUs on cooperation in the fight against crime with 14 EU Member States. It is also planned to sign similar agreements with other Member States.