შსს-ს სამეგრელო-ზემო სვანეთის სამხარეო მთავარი სამმართველოს მესტიის რაიონული სამმართველოს თანამშრომლებმა, ოპერატიული ინფორმაციის საფუძველზე ჩატარებული სამძებრო-საგამოძიებო ღონისძიებების შედეგად, 1955 წელს დაბადებული ნოდარ ი. ცეცხლსასროლი იარაღის და საბრძოლო მასალის მართლსაწინააღმდეგო შეძენა-შენახვის ბრალდებით მესტიის რაიონის სოფელ ლატალში დააკავეს.
სამართალდამცველებმა, ბრალდებულის საცხოვრებელ სახლში ჩატარებული ჩხრეკისას, „ა-კა-ეს“-ის მოდელის ავტომატური ცეცხლსასროლი იარაღი, 4 მჭიდი და 126 საბრძოლო ვაზნა ამოიღეს. ექსპერტიზის დასკვნით, ამოღებული ცეცხლსასროლი იარაღი და ვაზნები სროლისთვის ვარგისია. დაკავებული აღიარებს ჩადენილ დანაშაულს.

The officers of Mestia police division of Samegrelo-Zemo Svaneti Regional Main Division as a result of searching-investigative activities held on the basis of operative information detained Nodar I. (DoB 1955) in Latali village for illegal purchase and keeping of firearms and ammunition.
During the searching activities held in detainee’s house law enforcers seized AKC automatic firearm with 4 cartridges and 126 bullets. According to the results of expertise the firearm and bullets have been regarded as suitable for shooting. Detainee has already pleaded guilty.