შსს-ს სასაზღვრო პოლიციის საგამოძიებო-ოპერატიული მთავარი სამმართველოს დასავლეთის ოპერატიული სამმართველოს თანამშრომლებმა, ჩატარებული ოპერატიულ-საგამოძიებო ღონისძიების შედეგად, 1966 წელს დაბადებული, თურქეთის მოქალაქე იზზეთ შ. ყალბი პირადობის მოწმობის გამოყენების ბრალდებით დააკავეს.
სამართალდამცველებმა იზზეთ შ. სარფის სასაზღვრო-საკონტროლო გამშვებ პუნქტში იმ დროს დააკავეს, როცა ის ყალბი პირადობის მოწმობით საქართველოდან თურქეთში გასვლას ცდილობდა.
გამოძიებამ დაადგინა, რომ დაკავებულმა თავის ძმის სახელზე გაცემული ყალბი დოკუმენტების გამოყენებით, 2013 წლის 19 ნოემბერს ასევე უკანონოდ გადმოკვეთა საქართველო-თურქეთის სახელმწიფო საზღვარი.
გამოძიებამ ასევე დაადგინა, რომ იზზეთ შ. თურქეთის რესპუბლიკის სამართალდამცავი ორგანოების მიერ 2013 წლიდან ინტერპოლის წითელი ცირკულარით იძებნებოდა თურქეთის რესპუბლიკის სისხლის სამართლის კოდექსის 102/2, 35/2, 102/2, 62, 53/1, 53/3, 109/2, 109/5, 62 მუხლებით გათვალისწინებული დანაშაულებისთვის, რაც გულისხმობს მუქარას, სექსუალური ხასიათის ძალადობას, შანტაჟს და თავისუფლების უკანონო შეზღუდვას.
გამოძიება ყალბი პირადობის მოწმობის შეძენა-შენახვის და გამოყენების ფაქტზე მიმდინარეობს (საქართველოს სსკ-ის 362-ე მუხლის 1-ლი ნაწილით).

The officers of Investigative-operative Main Division of Border Police, as a result of operative-investigative activities detained Turkish citizen Izzit Sh. (DoB 1966) for using forged ID documents.
Law enforcers managed to detain the mentioned person at Sarpi border checkpoint in the attempt to cross Georgian state border to the direction of Turkey. Investigation established that detainee illegally entered Georgia on November 19, 2013 with the ID document issued on the name of his brother.
Investigators also ascertained that detainee was wanted by Turkish law enforcing agencies from 2013 by the Interpol under the red notice for crimes envisaged by articles: 102/2, 35/2. 102/2, 62, 53/1, 53/3, 109/2, 109/5 and 62 (threatening, sexual harassment, blackmailing and illegal restriction of freedom).
Investigation is in progress on the fact of illegal purchase, keeping and using of forged ID document, article 362, I part of the Criminal Code.