შინაგან საქმეთა სამინისტროს იმერეთის, რაჭა-ლეჩხუმისა და ქვემო სვანეთის სამხარეო მთავარი სამმართველოს და ჭიათურის რაიონული სამმართველოს თანამშრომლებმა, ერთობლივად ჩატარებული ოპერატიულ-სამძებრო და საგამოძიებო ღონისძიებების შედეგად, 1972 წელს დაბადებული ტარიელ მ. და 1969 წელს დაბადებული ზაზა ფ. განსაკუთრებით დიდი ოდენობით ნარკოტიკული საშუალების შეძენა-შენახვის, საქართველოში შემოტანის და ნარკოტიკული საშუალების განმეორებით მოხმარების ბრალდებით დააკავეს.
გამოძიებამ დაადგინა, რომ ზაზა ფ-მ თურქეთის რესპუბლიკაში შეიძინა ნარკოტიკული საშუალება, ხოლო მისი საქართველოს ტერიტორიაზე შემოტანა ტარიელ მ-მ უზრუნველყო.
სამართალდამცველებმა ტარიელ მ-ს პირადი ჩხრეკისას 37 შეკვრად დაფასოებული 75,94 გრ ნარკოტიკული საშუალება ამოიღეს, რომელიც ექსპერტიზის დასკვნით, 66,602 გრ ჰეროინს შეიცავს.
ნარკოლოგიური შემოწმების შედეგად დადგინდა, რომ ზაზა ფ. დაკავებისას ოპიუმის ჯგუფის ნარკოტიკული საშუალებების ზემოქმედების ქვეშ იმყოფებოდა.
გამოძიება ზაზა ფ-ს მიმართ განსაკუთრებით დიდი ოდენობით ნარკოტიკული საშუალების შეძენა-შენახვის და განმეორებით მოხმარების ფაქტზე (საქართველოს სსკ-ს 260-ე მუხლის მე-2 ნაწილის „ე“ და მე-3 „ა“ ქვეპუნქტით და 273-ე მუხლის 1-ლი ნაწილით), ხოლო ტარიელ მ-ს მიმართ განსაკუთრებით დიდი ოდენობით ნარკოტიკული საშუალების შეძენა-შენახვის და საქართველოში შემოტანის ფაქტზე მიმდინარეობს (საქართველოს სსკ-ს 260-ე მუხლის მე-2 ნაწილის „ე“ და მე-3 ნაწილის „ა“ ქვეპუნქტით, 262-ე მუხლის მე-4 ნაწილის „ა“ ქვეპუნქტით და 273-ე მუხლის 1-ლი ნაწილით).

The officers of Imereti, Racha-Lechkhumi and Kvemo Svaneti Regional Main Division along with Tchiatura Regional Division, as a result jointly held operative-searching and investigative activities detained Tariel M. (DoB 1972) Zaza P. (DoB 1969) for illegal purchase/keeping and import of drugs on the territory of Georgia.
Investigation established Zaza P. illegally purchased drugs on the territory of Turkish Republic, while Tariel M. provided ensured transportation to the direction of Georgia. During the personal search of Tariel M. law enforcers seized 75,94gr of drug substance, containing 66,602gr of pure heroin on the basis of the results of expertise.
As a result of drug test Zaza P. was under the influence of opiates in the moment of his detention.
Investigation against Zaza P. is in progress under the article 260, II part, sub-paragraph F, and III part, sub-paragraph A and article 273, I part. Investigation against Taraiel M. is in progress under the article 260, II part, sub-paragraph F, and III part, sub-paragraph A and article 262, IV part, sub-parapraph A, article 273, I part of the Criminal Code.