შს მინისტრის მოადგილე შალვა ხუციშვილმა ორგანიზაციის „საქართველოს ალიანსი უსაფრთხო გზებისთვის“ და საქართველოში გაერო-ს მუდმივი წარმომადგენლობის მიერ გამართულ საგზაო უსაფრთხოების კონფერენციაში მიიღო მონაწილეობა. ღონისძიება „გაერო-ს საგზაო უსაფრთხოების ათწლეულის 2011-2020“ ფარგლებში ჩატარდა.
კონფერენციაზე შალვა ხუციშვილმა საგზაო მოძრაობის უსაფრთხოების მიმართულებით შს სამინისტროს მიერ განხორციელებულ და დაგეგმილ პროექტებზე ისაუბრა. ხელისუფლების, სამოქალაქო სექტორის და საელჩოების წარმომადგენლებმა საქართველოში საგზაო უსაფრთხოების სფეროში არსებულ გამოწვევებზე, თავიანთ ხედვებსა და პრობლემის მოგვარების შესაძლებლობებზე იმსჯელეს. ღონისძიებაზე ასევე უჩვენეს ვიდეორგოლი, რომელიც ქვეითებისთვის ტროტუარისა და ზებრა-გადასასვლელის დათმობის წესებს ასახავს.
მსოფლიო გზებზე ყოველწლიურად 1,3 მლნ ადამიანი იღუპება და ეს რიცხვი მზარდია. 2010 წელს გაერო-მ საგზაო უსაფრთხოების მოქმედების დეკადა „2011-2020“ გამოაცხადა და ქვეყნებს მოუწოდა, შეიმუშავონ მოქმედების გეგმა და განახორციელონ პრევენციული ზომები, რათა 2020 წლისთვის გზებზე სიკვდილიანობა 50%-ით შემცირდეს.

Mr. Shalva Khutsishvili, the Deputy Minister of Internal Affairs took part in the Road Safety Conference organized by the “Georgian Alliance for Safe Roads” and the UN Permanent Mission in Georgia. The conference was held within the frames of the “United Nations Road Safety Decade 2011-2020”.
Mr. Shalva Khutsishvili talked about the projects of traffic safety implemented and planned by the Ministry of Internal Affairs. The representatives of the Government, civil society and the embassies discussed the challenges faced in the field of road safety of Georgia as well as their views and the possibilities for solving the problem. The video showing the rules for yielding the zebra-crossing and sidewalks to the pedestrians was also demonstrated at the conference.
1.3 million people die on the world's roads each year and this number is increasing. In 2010 the United Nations announced the Road Safety Decade “2011-2020” and called on the countries to develop an action plan and implement preventive measures in order to decrease the death rate on the roads by 50% by 2020.