სტოკჰოლმში სამუშაო ვიზიტით მყოფი საქართველოს შინაგან საქმეთა მინისტრი გიორგი მღებრიშვილი შვედ კოლეგას, ანდერს იგემანს შეხვდა.
შეხვედრაზე მხარეებმა ორი ქვეყნის სამართალდამცავ უწყებებს შორის თანამშრომლობის საკითხები განიხილეს.
გიორგი მღებრიშვილმა ანდერს იგემანს საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტროში მიმდინარე და დაგეგმილი რეფორმები გააცნო, მათ შორის, ანალიზზე დაფუძნებული პოლიციისა და დნმ-ის ბანკის შექმნა, ასევე, ევროპოლთან თანამშრომლობის გაღრმავება.
ორი ქვეყნის შს მინისტრებმა განსაკუთრებული ყურადღება კრიმინალისა და ორგანიზებული დანაშაულის წინააღმდეგ საერთაშორისო საპოლიციო თანამშრომლობის მნიშვნელობაზე გაამახვილეს.
როგორც ანდერს იგემანმა აღნიშნა, იგი მიესალმება საქართველოს შს სამინისტროსთან ინტენსიური ურთიერთობების განვითარებას. „თანამშრომლობის შედეგად, ჩვენ შევძლებთ, დავძლიოთ დანაშაულთან ბრძოლის კუთხით ჩვენს წინაშე არსებული ყველა გამოწვევა. დარწმუნებული ვარ, ეს შეხვედრაც კონკრეტულ პოზიტიურ შედეგებს გამოიღებს“, - განაცხადა შვედეთის შს მინისტრმა. მან ასევე ხაზგასმით აღნიშნა, რომ შვედეთი საქართველოს ევროინტეგრაციისა და ვიზალიბერალიზაციის პროცესის მხარდამჭერია.
თავის მხრივ, გიორგი მღებრიშვილმა ყურადღება გაამახვილა საქართველოსა და ევროკავშირის წევრ სახელმწიფოებს შორის არსებულ მჭიდრო საპოლიციო თანამშრომლობაზე. მისი თქმით, ევროკავშირის 28 ქვეყნიდან 15 ქვეყანასთან საქართველოს უკვე დადებული აქვს ხელშეკრულება დანაშაულის წინააღმდეგ ბრძოლაში თანამშრომლობის შესახებ. უახლოეს მომავალში მსგავსი ხელშეკრულების გაფორმება სხვა ქვეყნებთან, მათ შორის, შვედეთთანაც განიხილება.
ამასთან, როგორც გიორგი მღებრიშვილმა განაცხადა, საქართველოს შს სამინისტრო სტოკჰოლმში პოლიციის ატაშეს წარგზავნას გეგმავს. „იმ ქვეყნებში, სადაც ჩვენმა უწყებამ პოლიციის ატაშეები წარგზავნა, ქართველთა მიერ ჩადენილი დანაშაულის კლების ტენდენცია ფიქსირდება. შედეგი ყველასთვის აშკარაა. ჩვენ ვადასტურებთ მზაობას, კიდევ უფრო გავაღრმავოთ თანამშრომლობა ნებისმიერ დონეზე, რათა მოვახდინოთ დანაშაულის არა მხოლოდ გამოვლენა, არამედ - პრევენცია. ყველაზე ეფექტური გზა ამისთვის ინფორმაციის გაცვლა და საპოლიციო თანამშრომლობაა“, - აღნიშნა საქართველოს შს მინისტრმა.
გიორგი მღებრიშვილი საქართველოს პირველი შს მინისტრია, რომელიც სტოკჰოლმში სამუშაო ვიზიტით გაემგზავრა და შვედ კოლეგას პირისპირ შეხვდა.

Mr. Giorgi Mghebrishvili paying an official visit to Stockholm met his colleague Mr. Anders Ygeman, the Minister of Interior of Sweden.
At the meeting the parties discussed the issues of cooperation between the law enforcement agencies of both countries.
Mr. Giorgi Mghebrishvili introduced to Mr. Anders Ygeman ongoing and planned reforms of the Ministry of Internal Affairs of Georgia, including the formation of analysis based police and DNA bank; the parties also discussed the issue of deepening cooperation with Europol.
The Interior Ministers emphasized the importance of international police cooperation in the field of fights organized crime and criminals.
According to Anders Ygeman he welcomes intensive development of relations with the Ministry of Internal Affairs of Georgia. "As a result of cooperation, we will be able to overcome the challenges we face in the fight against crime. I am sure that this meeting will have concrete positive results, "- said the Swedish Minister. He also stressed that Sweden supports the process of European integration and Visa Liberalization of Georgia.
For his part, Mr. Giorgi Mghebrishvili focused on close police cooperation between Georgia and the EU Member States. According to Mr. Giorgi Mghebrishvili Georgia has already signed Agreement on Fight against Crime with 15 states among 28 EU states. In the near future the signature to the similar agreements with the other states, including Sweden is considered.
In addition, as Mr. Giorgi Mgebrishvili said the Ministry of Internal Affairs intends to send police attach� to Stockholm. "In the countries where our Ministry sent police attaches, the number of crimes committed by the citizens of Georgia has significantly reduced. The result is clear to everyone. We confirm our readiness to deepen cooperation at all levels in order to detect as well as prevent offences. The most effective way for the mentioned is exchange of information and police cooperation ", - said the Minister.
Mr. Giorgi Mghebrishvili is the first Minister of Internal Affairs, who paid a working visit to Stockholm and met with his Swedish counterpart.
At the end of the meeting Mr. Giorgi Mghebrishvili invited Mr. Anders Ygeman to Georgia with an official visit.