შინაგან საქმეთა სამინისტროში ალკოჰოლური სიმთვრალის მდგომარეობაში ავტომანქანის მართვის პრევენციის მიზნით მომზადებული ვიდეორგოლის პრეზენტაცია გაიმართა.
საპატრულო პოლიციის დეპარტამენტში სტუმრად მოწვეულ ამერიკის შეერთებული შტატების ელჩს საქართველოში - კელი დეგნანს შინაგან საქმეთა მინისტრის მოადგილემ - გიორგი ბუთხუზმა და საპატრულო პოლიციის დეპარტამენტის დირექტორმა - ვაჟა სირაძემ უმასპინძლეს.
შინაგან საქმეთა სამინისტროს საზოგადოებრივი მართვის ცენტრი "112"-ის დირექტორმა - გიორგი არსოშვილმა და მომსახურების სააგენტოს დირექტორის მოადგილემ - იმედა მაკასარაშვილმა პრეზენტაციაზე მოწვეულ პირებს საგზაო მოძრაობის უსაფრთხოების მიმართულებით შინაგან საქმეთა სამინისტროს მიერ განხორციელებული პროექტები, საკანონმდებლო ცვლილებები და სამომავლო გეგმები გააცნეს.
ღონისძიებაზე სიტყვით გამოსვლისას, აშშ-ის ელჩმა ხაზი გაუსვა იმ მძიმე შედეგებს, რასაც ალკოჰოლური სიმთვრალის მდგომარეობაში ავტომანქანის მართვა იწვევს და ყურადღება გაამახვილა ამ კუთხით საზოგადოების ცნობიერების ამაღლების მნიშვნელობაზე.
ვიდეორგოლი ამერიკის შეერთებული შტატების ნარკოტიკების წინააღმდეგ ბრძოლისა და სამართალდამცავ ორგანოებთან თანამშრომლობის ბიუროს (INL) მხარდაჭერით შეიქმნა. იგი მიზნად ისახავს საზოგადოების ცნობიერების ამაღლებას, ასევე, საგზაო მოძრაობის უსაფრთხოების მიმართულებით მოქალაქეობრივი პასუხისმგებლობის გაძლიერებას.
საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტროსთვის პრიორიტეტულ საკითხს წარმოადგენს საგზაო მოძრაობის უსაფრთხოების უზრუნველყოფა. აღსანიშნავია, რომ ამ პროცესში პოლიციის როლი უმნიშვნელოვანესია, რაც გულისხმობს, როგორც შესაბამისი საკანონმდებლო ცვლილებათა პაკეტების შემუშავებასა და ინიცირებას, ასევე, საგზაო მოძრაობის ორგანიზებისა და რეგულირების მიზნით დამატებითი ღონისძიებების განხორციელებას.
წელს საქართველოს პარლამენტმა მნიშვნელოვანი საკანონმდებლო ცვლილებები დაამტკიცა და ალკოჰოლური თრობის ქვეშ მყოფი მძღოლებისთვის სასჯელი გამკაცრდა.
ამასთანავე, საქართველოსა და ევროკავშირს შორის ასოცირების შესახებ შეთანხმებიდან გამომდინარე, „საგზაო მოძრაობის შესახებ“ საქართველოს კანონში შევიდა ცვლილებები, რითიც მოხდა საქართველოს კანონმდებლობის ჰარმონიზება შესაბამის დირექტივებთან.
აღნიშნულის პარალელურად, გრძელდება შინაგან საქმეთა სამინისტროს შესაძლებლობების გაძლიერება საგზაო მოძრაობის რეგულირების მიმართულებით, როგორც საპატრულო პოლიციის დეპარტამენტში, ასევე, საზოგადოებრივი უსაფრთხოების მართვის ცენტრ „112“-ში.

Presentation of the video aiming at prevention of driving under the influence of alcohol held at the Ministry of Internal Affairs.
US Ambassador to Georgia- Kelly Degnan was hosted at the Patrol Police Department by Deputy Minister of Internal Affairs – Giorgi Butkhuzi and Director of Patrol Police Department – Vazha Siradze
Director of Public Safety Command Center “112” - Giorgi Arsoshvili and Deputy Director of Service Agency of the MIA - Imeda Makasarashvili briefed the guests on the projects, legislative amendments and future plans in regard to road safety.
During her speech US Ambassador emphasized the fatal consequences of driving under the influence of alcohol and the importance of public awareness raising on this matter.
The video was created with the support of the US Bureau of International Narcotics and Law Enforcement Bureau (INL). It aims at raising public awareness as well as strengthening civil responsibility in the direction of road safety.
Ensuring road safety is a priority for the Ministry of Internal Affairs. It is noteworthy that Police plays crucial role in this process by drafting and initiating relevant legislative amendments as well as implementing additional measures to organize and regulate road traffic.
This year, the Parliament of Georgia adopted important legislative amendments and the sanctions for the drivers under alcohol influence have been toughed.
Hereby the amendments to the Law of Georgia on Road Traffic have been approved in accordance with EU-Georgia Association Agreement, which will harmonize Georgian legislation to relevant directives.
In parallel the Ministry of Internal Affairs is continuing capacity building of Patrol Police Department as well as Public Safety Command Center “112” in the direction of regulating road traffic.