შინაგან საქმეთა სამინისტროს სამცხე-ჯავახეთის პოლიციისა და განსაკუთრებულ დავალებათა დეპარტამენტების თანამშრომლებმა, სამცხე-ჯავახეთის საოლქო პროკურატურასთან ერთად, ბორჯომსა და რუსთავში ერთდროულად ჩატარებული სპეციალური ოპერატიული ღონისძიებების შედეგად, მოსამართლის განჩინების საფუძველზე, „ქურდული სამყაროს“ წევრობის ბრალდებით წარსულში ნასამართლევი 3 პირი: 1975 წელს დაბადებული ლ.ჯ., 1982 წელს დაბადებული დ.წ. და 1977 წელს დაბადებული ნ.შ. დააკავეს.
იმერეთის, რაჭა-ლეჩხუმისა და ქვემო სვანეთის პოლიციის დეპარტამენტის თანამშრომლებმა დასავლეთ საქართველოს საოლქო პროკურატურასთან ერთად კი, „ქურდული სამყაროს“ წევრობის და დიდი ოდენობით ქონების მიღების მიზნით გამოძალვის ბრალდებით, მოსამართლის განჩინების საფუძველზე რუსეთის ფედერაციის მოქალაქე კრიმინალური ავტორიტეტი და ,,ქურდული სამყაროს“ აქტიური წევრი - 1988 წელს დაბადებული, წარსულში ნასამართლევი ი.დ. თბილისში დააკავა.
სამცხე-ჯავახეთის პოლიციის დეპარტამენტის მიერ ჩატარებული გამოძიებით დადგინდა, რომ ქურდულ სამყაროსთან კავშირში მყოფი პირები - დაკავებული ლ.ჯ. და დ.წ., ბორჯომის მუნიციპალიტეტში მცხოვრებ ერთ-ერთ ბიზნესმენს - პ.გ.-ს, სამეწარმეო საქმიანობიდან შემოსული მოგების დიდ ნაწილს სისტემატურად სძალავდნენ. ბრალდებულებმა, კრიმინალური გავლენის გამოყენებით, დაშინებითა და მუქარით, აღნიშნული ბიზნესმენის საქმიანობის სრულად მითვისება განიზრახეს, ასევე, მეწარმის შვილს კუთვნილი ავტომანქანა წაართვეს. ამის შემდეგ დაზარალებულმა მეწარმემ, თავის მხრივ, დახმარებისთვის მიმართა ე.წ. „კანონიერ ქურდებს“, რომლებმაც გამომძალველების ქმედება შეაფასეს და „ქურდული გარჩევის“ გზით ბიზნესმენის სასარგებლო გადაწყვეტილება მიიღეს, კერძოდ, ლ.ჯ.-ს და დ.წ.-ს დაეკისრათ ავტომანქანის მესაკუთრისთვის დაბრუნება და მეწარმეზე ზეწოლის შეწყვეტა. აღნიშნული გადაწყვეტილების „ქურდული წესით“ აღსრულება კი, ბრალდებულ ნ.შ.-ს უნდა განეხორციელებინა.
სამართალდამცველებმა, გამოძიების ფარგლებში, მოსამართლის განჩინების საფუძველზე, ფარული საგამოძიებო მოქმედებები, მათ შორის აუდიო ჩაწერა განახორციელეს, სადაც ბრალდებულების დანაშაულებრივი ქმედებებია ასახული.
პოლიციამ ლ.ჯ., და ნ.შ. ბორჯომში, ხოლო დ.წ. რუსთავში, მოსამართლის განჩინების საფუძველზე, ბრალდებულების სახით დააკავა. ნივთმტკიცებად ამოღებულია დანაშაულებრივი გზით მოპოვებული ავტომანქანა, მობილური ტელეფონები და კომპიუტერული ტექნიკა, რომელთა მეშვეობითაც დაკავებულები ერთმანეთს და მათთან დანაშაულებრივ კავშირში მყოფ სხვა პირებს უკავშირდებოდნენ.
რაც შეეხება კიდევ ერთ ბრალდებულს, იმერეთის პოლიციის მიერ დაკავებულ ი.დ.-ს, გამოძიებით დადგინდა რომ მან, როგორც კრიმინალურმა ავტორიტეტმა, ,,ქურდულ სამყაროში“ დადგენილი წესების შესაბამისად, მისთვის ეტაპობრივად 15 000 აშშ დოლარის გადახდა და ძვირადღირებული ავტომობილის დათმობა მოსთხოვა ქუთაისში მცხოვრებ მეწარმეს - დ.ზ.-ს, კონკრეტული ვადების დარღვევის შემთხვევაში კი ფიზიკური ანგარიშსწორებით და სიცოცხლის მოსპობით დაემუქრა. ამის გამო დ.ზ.-მ ბრალდებულს ჯამში 16 000 ლარი გადასცა.
ორივე ფაქტზე გამოძიება საქართველოს სისხლის სამართლის კოდექსის 181-ე მუხლის მე-2 ნაწილის „გ“ ქვეპუნქტით, 223-ე პრიმა მუხლის 1-ლი ნაწილით და 223-ე მე-4 პრიმა-მუხლით გრძელდება, რაც გამოძალვას, „ქურდული სამყაროს“ წევრობას და „ქურდული სამყაროს“ წევრისთვის მიმართვას გულისხმობს.

The officers of Samtskhe-Javakheti Police and Special Tasks Departments of the Ministry of Internal Affairs, together with Samtskhe-Javakheti District Prosecutor's Office, conducted special operative measures in Borjomi and Rustavi, based on the relevant court decision, as a result of which – L.J. (DoB1982), D.Ts. (DoB1982) and N.Sh. (DoB977) were detained for membership of the “Thieve’s World”.
The officers of Imereti, Racha-Lechkhumi and Kvemo Svaneti Police Department, together with the District Prosecutor's Office of Western Georgia, on the basis of the relevant court decision, have detained Russian citizen and criminal authority also the active member of the “Thieves ‘World”- I.D. (DoB 1988) for membership of the “Thieves ‘World” and extortion in especially large amounts.
The committed crimes envision from 7 to 10 years of imprisonment.
The investigation conducted by the Samtskhe-Javakheti Police Department revealed that the persons connected with the “Thieve’s World” - the arrested L.J. And D.Ts. systematically extorted large amounts of cash from the businessman residing in Borjomi municipality. The defendants, using criminal influence, intimidation and threats, intended to fully appropriate the actives of the businessman, as well as confiscated a car belonging to the entrepreneur's son. After the mentioned, the affected entrepreneur, in his turn, contacted the so-called "thieves in law", who evaluated the actions of the extortionists and made a useful decision in favor of the businessman through "criminal skirmish", in particular, charged L.J. and D.T. to return the car to the owner and stop the pressure on the entrepreneur. Execution of the mentioned decision by "thieves' rule" should have been carried out by the accused N.S.
As part of the investigation, the law enforcers, based on the judge's decision, carried out covert investigative actions, including audio recording, which reflected the criminal actions of the accused persons.
Police arrested L.J., and N.Sh. in Borjomi, D.Ts. was arrested in Rustavi on the basis of the relevant court decision. Illegally appropriated vehicle, mobile phones and computer equipment, through which the detainees communicated with each other and other persons with criminal connections, were seized by police as evidence.
As for another defendant, I.D.- arrested by Imereti police, the investigation established that he, as a criminal authority, demanded $ 15,000 in accordance with the rules established in the "thieves' world" and demanded the handover of an expensive vehicle of an entrepreneur living in Kutaisi. - D.Z. who was threatened with physical retribution and loss of life in case of violation of specific deadlines. Due to the mentioned, D.Z. handed over a total of 16,000 GEL to the accused person.
Both cases are being investigated under Article 181, Part 2, Subparagraph “C”, Article 223(1), Part I, and Article 223(4) of the Criminal Code of Georgia, which includes extortion, membership of the "thieves' world" and contacting a member of the "thieves' world".