შინაგან საქმეთა სამინისტროს თანამშრომლებმა, ბოლო პერიოდში ჩატარებული კომპლექსური ოპერატიულ-სამძებრო და საგამოძიებო მოქმედებების შედეგად, თბილისსა და სხვადასხვა რეგიონში უკანონო ცეცხლსასროლი იარაღები, ასევე საბრძოლო მასალა ამოიღეს. დაკავებულია 9 პირი: 2001 წელს დაბადებული დ.ბ., 1979 წელს დაბადებული გ.ო,1963 წელს დაბადებული ზ.ს., 1985 წელს დაბადებული ბ.თ., 1983 წელს დაბადებული ი.ს., 1984 წელს დაბადებული რ.გ., 1957 წელს დაბადებული ო.დ., 1995 წელს დაბადებული ი.მ. და 1986 წელს დაბადებული ი.მ.
თბილისის პოლიციის დეპარტამენტის ვაკე-საბურთალოს მთავარი სამმართველოს თანამშრომლებმა, თბილისში, წარსულში ნასამართლევი და ამჟამად პირობითი მსჯავრის ქვეშ მყოფი დ.ბ. -ს პირადი ჩხრეკისას უკანონო ცეცხლსასროლი იარაღი, ხოლო გ.ო.-ს ბინის ჩხრეკის შედეგად, „კალაშნიკოვის“ სისტემის ავტომატური ცეცხლსასროლი იარაღი, მჭიდი და 47 ვაზნა ამოიღეს.
ზ.ს., ბ.თ. და ი.ს. შიდა ქართლის პოლიციის დეპარტამენტის გორის რაიონული სამმართველოს თანამშრომლებმა დააკავეს.
გამოძიებით დადგინდა, რომ ზ.ს.-მ „გლოკის“ და „ბერეტას“ სისტემის ცეცხლსასროლი პისტოლეტები უკანონოდ გაასაღა ნაცნობებზე - ი.ს.-სა და ბ.თ. -ზე. სამართალდამცველებმა ბ.თ. და ი.ს. თბილისში, ავტომობილით გადაადგილებისას შეაჩერეს. პოლიციამ აღნიშნული ავტომობილის ჩხრეკის შედეგად „გლოკის“ და „ბერეტას“ სისტემის უკანონო ცეცხლსასროლი პისტოლეტები ნივთმტკიცებად ამოიღო.
აჭარის პოლიციის დეპარტამენტის ხელვაჩაურის რაიონულ სამმართველო თანამშრომლებმა კიდევ ერთი ბრალდებულის ო.დ.- ს საცხოვრებელ სახლში, მოსამართლის განჩინების საფუძველზე ჩატარებული ჩხრეკის შედეგად, სხვადასხვა ტიპის იარაღები და 42 ვაზნა ამოიღეს, ხოლო ქობულეთის რაიონული სამმართველოს თანამშრომლების მიერ დაკავებული, წარსულში ნასამართლევი რ.გ.-ს საცხოვრებელ სახლში ჩატარებული ჩხრეკის შედეგად ნივთმტკიცების სახით ამოღებულია „VOLTRAN BLOW Magnum Mod.2000“-ის მოდელის ცეცხლსასროლი პისტოლეტი და მჭიდი.
იმერეთის, რაჭა-ლეჩხუმისა და ქვემო სვანეთის პოლიციის დეპარტამენტის თანამშრომლებმა, თერჯოლაში, ბრალდებული ი.მ.-ს პირადი და ავტომანქანის ჩხრეკის შედეგად, ნივთმტკიცების სახით „ნაგანის“ სისტემის ცეცხლსასროლი იარაღი და 6 საბრძოლო ვაზნა ამოიღეს.
მცხეთა-მთიანეთის პოლიციის დეპარტამენტის თანამშრომლების მიერ დაკავებული ი.მ.- ს პირადი და ავტომობილის ჩხრეკის შედეგად კი, ამოღებულია ცეცხლსასროლი იარაღი, გადაჭრილი გლუვლულიანი თოფი და 6 ვაზნა.
ცეცხლსასროლი იარაღის და საბრძოლო მასალის მართლსაწინააღმდეგო შეძენა-შენახვა-ტარებისა და გასაღები ფაქტებზე, გამოძიება საქართველოს სისხლის სამართლის კოდექსის 236-ე მუხლის მე-3, მე-4 და მე-5 ნაწილებით მიმდინარეობს.

The officers of the Ministry of Internal Affairs, as a result of the recent held complex operative-investigative and investigative activities, seized illegal firearms as well as ammunition in Tbilisi and different regions. 9 persons were detained: D.B. (DoB 2001), G.O. (DoB1979), Z.S. (DoB 1963), B.T. (DoB 1985), I.S. (DoB 1983), R.G. (DoB 1984), O.D. (DoB1957), I.M (DoB1995) and I.M. (DoB 1986);
The officers of Vake-Saburtalo Main Division under Tbilisi Police Department arrested a former convict and currently on probation - D.B. in Tbilisi. During the personal search of the detainee policemen seized and illegal firearm, while as a result of search activities held in G.O’s residential house, law enforcers seized Kalashnikov automatic firearm, a magazine and 47 cartridges.
Z.S., B.T. and I.S. were detained by the officers of Gori District Division of Shida Kartli Police Department. The investigation established that Z.S. had illegally sold "Glock" and "Beretta" system pistols to acquaintances - I.S. and B.T. Law enforcers stopped and arrested B.T. and I.S. when they were driving in Tbilisi. As a result of the search of the mentioned vehicle, police seized the illegal "Glock" and "Beretta" pistols as evidence.
The officers of Khelvachauri District Division of Adjara Police Department seized various types of tools and 42 cartridges as a result of the search activities held in O.D’s house on the basis of the relevant court decision. As a result of the search activities held in R.G’s house, police seized “VOLTRAN BLOW Magnum Mod.2000“ firearm and a magazine as evidence.
The officers of Imereti, Racha-Lechkhumi and Kvemo Svaneti Police Department seized “Nagan” firearm and 6 cartridges in Terjola as a result of a personal search of I.M. and search activities held in his vehicle.
As a result of a personal search and search activities held in I.M.’s vehicle the officers of Mtskheta-Mtianeti Police Department seized a shotgun and 6 cartridges.
The offenses envision from 3 to 9 years of imprisonment.
Investigation is underway under the III, IV, and V parts of Article 236 of the Criminal Code of Georgia which stipulates the illegal purchase-storage-carrying and selling of firearms and ammunition.