შინაგან საქმეთა სამინისტროს სხვადასხვა სტრუქტურული დანაყოფის ხელმძღვანელ პირებთან გაცნობითი შეხვედრები გამართა საქართველოში სამუშაო ვიზიტის ფარგლებში მყოფმა, ამერიკის შეერთებული შტატების ილინოისის პოლიციის დირექტორმა, ბრენდან კელიმ.
ვიზიტის ფარგლებში, ილინოისის პოლიციის დირექტორი ეწვია შსს-ს აკადემიის, ადამიანის უფლებათა დაცვისა და გამოძიების ხარისხის მონიტორინგის, თბილისის პოლიციის დეპარტამენტის, საპატრულო პოლიციის დეპარტამენტის, ცენტრალური კრიმინალური პოლიციის და საექსპერტო-კრიმინალისტიკური პოლიციის დეპარტამენტებს.
შეხვედრების დროს საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტროს წარმომადგენლებმა ბრენდან კელის დეტალურად გააცნეს დეპარტამენტების სტრუქტურა და საქმიანობის სპეციფიკა, ოჯახში და ქალთა მიმართ ძალადობის, დისკრიმინაციული ნიშნით ძალადობის, საექსპერტო-კრიმინალისტიკური, ორგანიზებული დანაშაულის, ნარკოტიკების უკანონო ბრუნვის, არასრულწლოვანთა მიერ და მიმართ ჩადენილი ძალადობის და სხვა მიმართულებებით საქართველოში არსებული მდგომარეობა.
ბრენდან კელისთან ერთად, შეხვედრებს ასევე ესწრებოდნენ აშშ-ის სახელმწიფო დეპარტამენტის ანტინარკოტიკული და სამართალდამცავ ორგანოებთან თანამშრომლობის საერთაშორისო ბიუროს (INL) დირექტორი - სარა რუპერტი და პოლიციის საკითხებში უფროსი მრჩეველი - ერიკ საივეკი.
ვიზიტის ფარგლებში, ბრენდან კელიმ დაათვალიერა შსს-ს აკადემია, საექსპერტო-კრიმინალისტიკური დეპარტამენტის ლაბორატორია, საპატრულო ეკიპაჟის აღჭურვილობა და გაეცნო ერთიანი მომსახურების ცენტრის მუშაობის სპეციფიკასა და არსებულ სერვისებს.
შეხვედრების დასასრულს, შინაგან საქმეთა სამინისტროს წარმომადგენლებმა მადლობა გადაუხადეს აშშ-ის სახელმწიფო დეპარტამენტის ანტინარკოტიკული და სამართალდამცავ ორგანოებთან თანამშრომლობის საერთაშორისო ბიუროს (INL) სამინისტროს შესაძლებლობების განვითარებაში შეტანილი წვლილისთვის.
ბრენდან კელი 2019 წლიდან არის ილინოისის პოლიციის მე-8 დირექტორი. როგორც დირექტორი, იგი მთელი შტატის მასშტაბით ხელმძღვანელობს საზოგადოებრივი უსაფრთხოების სააგენტოს, კრიმინალური გამოძიების, საპატრულო, საექსპერტო, სასამართლო სერვისების, 911-ის, აკადემიის, სატრენინგო და სხვა მიმართულებებს.

Within the framework of the working visit to Georgia, the Director of the Illinois State Police, Brendan Kelly held an introductory meetings with the managers of structural divisions of the Ministry of Internal Affairs.
The Director of the Illinois State Police visited MIA Academy, Human Rights Protection and Investigation Quality Monitoring, Tbilisi Police, Patrol Police, Central Criminal Police and Forensic-Criminalistics Departments.
During the meetings, the representatives of the Ministry of Internal Affairs of Georgia informed Brendan Kelly about the structure and specifics of the Departments, overviewed the current situation in Georgia regarding the violence against women and domestic violence, crimes with discrimination basis, forensic-criminalistics, organized crime, illegal circulation of narcotics, crimes committed by/against juveniles and other directions.
Along with Brendan Kelly, the Head of the Bureau of International Narcotics and Law Enforcement Affairs (INL), Sarah Rupert and Senior Law Enforcement Advisor, Eric Siweck attended the meetings.
Throughout the visit, Brendan Kelly visited MIA Academy, laboratory of the Forensic-Criminalistics Department, viewed patrol vehicles and received information about the existing services.
At the end of the meetings, the representatives of the Ministry of Internal Affairs thanked the Bureau of International Narcotics and Law Enforcement Affairs (INL) for their contribution to the Ministry’s capacity building.