მიმდინარე წლის სექტემბერში საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტროს ინიციატივით განხორციელდა ინტერპოლის გენერალური სამდივნოს მოპარული და დაკარგული სამგზავრო დოკუმენტების ბაზის (SLTD) განთავსება საქართველოს სახელმწიფო საზღვრის სასაზღვრო გამშვებ პუნქტებში. ინტერპოლის გენერალური სამდივნოს მოპარული და დაკარგული სამგზავრო დოკუმენტების ბაზაში შეტანილია საქართველოს მოქალაქეების მიერ დაკარგული პასპორტების მონაცემებიც. ზემოაღნიშნული სიახლის დანერგვის შემდეგ, მოქალაქეების მიერ სახელმწიფო საზღვრის კვეთის დროს დაფიქსირდა არაერთი შემთხვევა, როდესაც ადგილი ჰქონდა საქართველოს სახელმწიფო საზღვრის დაკარგული/გაუქმებული პასპორტით კვეთის მცდელობას, რაც აღკვეთილი იქნა შინაგან საქმეთა სამინისტროს საპატრულო პოლიციის დეპარტამენტის თანამშრომლების მიერ. დაკარგული/გაუქმებული სტატუსის მქონე პასპორტები ჩამოერთვათ მფლობელებს და გადაეცა საქართველოს იუსტიციის სამინისტროს შესაბამის სამსახურს, ხოლო მოქალაქეებს, რომლებსაც არ გააჩნდათ სხვა სამგზავრო დოკუმენტი, უარი ეთქვათ სახელმწიფო საზღვრის კვეთაზე.
აღსანიშნავია, რომ ინტერპოლის გენერალური სამდივნოს მოპარული და დაკარგული სამგზავრო დოკუმენტების ბაზა ფუნქციონირებს ინტერპოლის წევრი თითქმის ყველა ქვეყნის სასაზღვრო გამშვებ პუნქტებში. შესაბამისად, აღნიშნული ხასიათის პრობლემა საქართველოს მოქალაქეებს შეიძლება შეექმნათ უცხო ქვეყნის საზღვრის კვეთის დროსაც.
საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტრო მოუწოდებს საქართველოს ყველა იმ მოქალაქეს, რომლებიც ფლობენ დაკარგული/გაუქმებული სტატუსის მქონე პასპორტებს, თავი შეიკავონ ასეთი სახის დოკუმენტით მგზავრობისგან და მათ ხელთ არსებული დაკარგული/გაუქმებული სტატუსის მქონე დოკუმენტებთან დაკავშირებული პრობლემის მოსაგვარებლად მიმართონ საქართველოს იუსტიციის სამინისტროს შესაბამის სამსახურს.

In September of the current year, under the initiative of the Ministry of Internal Affairs Stolen and Lost Travel Documents (SLTD) data base of General Secretariat of Interpol was installed at Georgian border checkpoints. In the mentioned data base information on lost passports and travel documents of Georgian citizens is included. After launching the Stolen and Lost Travel Documents data base number of attempts to cross Georgian state border with overdue or canceled travel documents, which was foiled by the officers of Patrol Police Department of the Ministry of Internal Affairs. Such travel documents will be deprived form their owners and handed to the relevant agency of the Ministry of Justice of Georgia. Citizens with such documents will not be allowed to cross Georgian state border.
It is notable that Stolen and Lost Travel Documents (SLTD) data base of General Secretariat of Interpol is launched in each member state of Interpol, thus similar problem may be faced by the Georgian citizens while crossing foreign country’s state border.
Ministry of Internal Affairs would like to call on each Georgian citizen with overdue of canceled passports to abstain from traveling with such documents and aaddress relevant service of the Ministry of Justice in order to solve issues connected with overdue of canceled travel documents.