შინაგან საქმეთა სამინისტროს თანამშრომლებმა, დანაშაულის პრევენციის მიზნით, ბოლო 2 კვირის განმავლობაში აჭარაში, სამეგრელოსა და კახეთში უკანონო ცეცხლსასროლი იარაღი და საბრძოლო მასალა ამოიღო. ცეცხლსასროლი იარაღისა და საბრძოლო მასალის მართლსაწინააღმდეგო შეძენა-შენახვის და ტარების ბრალდებით დაკავებულია 11 პირი.
სამართალდამცველებმა, დაკავებულების პირადი, საცხოვრებელი სახლებისა და ავტომანქანის ჩხრეკისას, სანადირო თოფი, მაკაროვის სისტემის 3 პისტოლეტი, კალაშნიკოვის სისტემის 2 ავტომატური ცეცხლსასროლი იარაღი, „ბერეტას“ სისტემის 3 პისტოლეტი, „ჩზ“-ს მოდელის 2 პისტოლეტი, „მოსინის“ ტიპის 2 კარაბინი, „GOLD-STAR-2002“-ის მოდელის პისტოლეტი, 13 მჭიდი, სხვადასხვა ტიპის იარაღისთვის განკუთვნილი 200 საბრძოლო ვაზნა და 1 ჯავშანჟილეტი ამოიღეს.
ასევე, აქტიურად გრძელდება მოქალაქეების მიერ პოლიციაში სხვადასხვა ტიპის იარაღისა და საბრძოლო მასალის ნებაყოფლობით წარმოდგენა.
სამცხე-ჯავახეთში ორმა მოქალაქემ ნებაყოფლობით წარმოადგინა: გადაჭრილი სანადირო თოფი, პისტოლეტი, მჭიდი, სხვადასხვა ტიპის იარაღისთვის განკუთვნილი 316 საბრძოლო ვაზნა, 4 ხელყუმბარა და ხელყუმბარის 5 კორპუსი.
ორივე მოქალაქე, საქართველოს სისხლის სამართლის საპროცესო კოდექსის შესაბამისად, სისხლისსამართლებრივი პასუხისმგებლობისგან თავისუფლდება.

The officers of the Ministry of Internal Affairs of Georgia have seized illegal firearms and ammunition in Adjara, Samegrelo and Kakheti in the last two weeks to prevent crime. 11 individuals have been detained for illegal purchase-keeping and carrying of firearms and ammunition.
Three pistols of "Makarov" system, 2 automatic firearms of “Kalashnikov” system, 3 pistols of “Beretta” system, 2 pistols of CZ” model, 2 carbines of “Mosin” type, a „GOLD-STAR-2002“ model pistol, 13 chargers, 200 cartridges for different types of arms and 1 bullet-proof vest were seized during the personal search and the search of the houses and vehicles of the detainees.
In addition, the civilians are actively engaged in volunteering of submission of different types of weapons and ammunition to the police.
Two citizens in Samtskhe-Javakheti voluntarily submitted a cut hunting shot gun, a pistol, a charger, 316 cartridges for different types of firearms, 4 hand grenades and five cases of grenades.
Both citizens are released from criminal liability according to the Criminal Procedure Code of Georgia.