შინაგან საქმეთა მინისტრის მოადგილე ნინო ჯავახაძე და აშშ-ის ელჩის მოადგილე ელიზაბეთ რუდი საქართველოს აღმასრულებელი ხელისუფლების ორგანოების საზღვაო ოპერაციების ერთობლივი მართვის ცენტრის უწყბათშორისი საბჭოს წევრებს შეხვდნენ.
შეხვედრას შინაგან საქმეთა სამინისტროსს სასაზღვრო პოლიციის უფროსი, უწყებათშორისი საბჭოს ხელმძღვანელი თემურ კეკელიძე, აშშ-ის ექსპორტის კონტროლისა და საზღვრის უსაფრთხოების პროგრამის (EXBS) მრჩეველი მონიკა დორადო, გლობალურ საზღვაო საფრთხეებზე რეაგირების კოორდინაციის ცენტრის (GMCC) დირექტორის მოადგილე, ბრაიან უილსონი და სანაპირო დაცვის საერთაშორისო ურთიერთობების და საგარეო პოლიტიკის საკითხებში საქართველოს მიმართულების კურატორი, შუიტ ჰაბტემაიკლი დაესწრნენ.
შეხვედრაზე მხარეებმა საზღვაო ოპერაციების ერთობლივი მართვის ცენტრის მიმდინარე და დაგეგმილი პროექტები და ინფორმაციის გაცვლის წესის დოკუმენტი განიხილეს. აშშ-ის დელეგაციის წევრებმა დადებითად შეაფასეს საზღვაო ოპერაციების ერთობლივი მართვის ცენტრის საქმიანობა. აშშ-ის ელჩის მოადგილემ, ელიზაბეთ რუდმა აღნიშნა, რომ ცენტრი ამერიკისა და საქართველოს მჭიდრო თანამშრომლობის ძალიან კარგი მაგალითია. შს მინისტრის მოადგილემ, ნინო ჯავახაძემ აშშ-ის დელეგაციას ცენტრის განვითარებაში შეტანილი წვლილისა და სამომავლო პროექტების მხარდაჭერისათვის მადლობა გადაუხადა.
საზღვაო ოპერაციების ერთობლივი მართვის ცენტრი ამერიკის შეერთებული შტატების ექსპორტის კონტროლისა და საზღვრის უსაფრთხოების პროგრამის (EXBS) დაფინანსებითა და მხარდაჭერით შეიქმნა. ცენტრის უწყებათშორისი საბჭო ხელს წყობს მის საქმიანობას, უწყებათშორის თანამშრომლობას და საქართველოს ინტერესების დაცვას. უწყებათშორის საბჭოს, ასევე, მისი საქმიანობის ადმინისტრირებასა და ორგანიზაციულ-ტექნიკურ უზრუნველყოფას საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტრო ახორციელებს.

Deputy Minister of Internal Affairs Nino Javakhadze and Deputy Chief of Mission at the U.S. Embassy Elizabeth Rood held a meeting with the members of the interagency council of the Joint Maritime Operations Center (JMOC) of the Executive Bodies of Georgia.
Head of the MIA Border Police of Georgia and Chairmen of the interagency council, Temur Kekelidze, US Export Control and Border Security (EXBS) Program Adviser, Monica Dorado, Deputy Director of Global Maritime Operational Threat Response Coordination Center (GMCC), Brian Wilson and Georgia Desk Officer at US Coast Guard International Affairs and Foreign Policy, Shewit Habtemicheal attended the meeting.
The sides discussed ongoing and upcoming projects and information sharing rules. The US delegation was impressed with the JMOC activity. Deputy Chief of Mission at US Embassy Elizabeth Rood noted that the Center was a vivid example of a close cooperation between the US and Georgia. Deputy Minister of Internal Affairs Nino Javakhadze expressed her gratitude towards the US Delegation for their contribution and support for JMOC and its future projects.
JMOC has been established with the assistance of US Export Control and Related Border Security (EXBS) program. Interagency Council of JMOC is integrating the efforts of several ministries, bridging intelligence agencies and securing the country’s interests. The Council is being coordinated, administrated and provided with organizational-technical support by the Ministry of Internal Affairs of Georgia.