შინაგან საქმეთა მინისტრი, გიორგი მღებრიშვილი საქართველოში ოფიციალური ვიზიტით მყოფ, ნატო-ს გაერთიანებული საზღვაო ძალების (MARCOM) სარდლის მოადგილეს, ვიცე-ადმირალ ერვი ბლეჟონს შეხვდა.
შეხვედრაზე მხარეებმა ნატო-საქართველოს შორის საზღვაო სფეროში არსებულ ორმხრივ ურთიერთობებსა და თანამშრომლობის გაღრმავების საკითხებზე ისაუბრეს. განსაკუთრებით აღინიშნა საქართველოს შს სამინისტროს სასაზღვრო პოლიციის სანაპირო დაცვის დეპარტამენტის მონაწილეობა ნატო-ს ოპერაცია „ზღვის მცველში“, რომლის მიზანსაც წარმოადგენს ხმელთაშუა ზღვასა და მის მიმდებარე საზღვაო სივრცეში უსაფრთხოების უზრუნველყოფა.
„საქართველოს, როგორც ნატო-ს საიმედო პარტნიორს, მნიშვნელოვანი წვლილი შეაქვს შავი ზღვის აუზის რეგიონის მშვიდობისა და უსაფრთხოების უზრუნველყოფის საქმეში. ჩვენ მზად ვართ, კიდევ უფრო გავზარდოთ ქართული კონტრიბუცია ნატო-ს საზღვაო ოპერაციებში, რაც, ცხადია, გააძლიერებს საქართველოს სანაპირო დაცვის შესაძლებლობებს და აამაღლებს ჩვენს ურთიერთთავსებადობას ალიანსის და პარტნიორი ქვეყნების საზღვაო ძალებთან.
ჩვენთვის დიდი პატივია, ვუმასპინძლოთ ალიანსის წევრი სახელმწიფოების 4 ხომალდს. დამერწმუნეთ, ჩვენი ქვეყნის პორტები მოკავშირეებისთვის მუდმივად ღია და უსაფრთხოა,“ - განაცხადა საქართველოს შს მინისტრმა, გიორგი მღებრიშვილმა ნატო-ს გაერთიანებული საზღვაო ძალების სარდლის მოადგილესთან შეხვედრაზე.
თავის მხრივ, ვიცე-ადმირალმა ქართულ მხარეს ნატო-ს ეგიდით მიმდინარე ოპერაციებსა და მისიებში შეტანილი წვლილისთვის მადლობა გადაუხადა და აღნიშნა, რომ საქართველო ნატო-ს ღირებული და მნიშვნელოვანი პარტნიორია.
ერვი ბლეჟონის თქმით, ალიანსს შავ ზღვაზე სამი წევრი და ერთი გამორჩეული პარტნიორი ჰყავს, საქართველოს სახით.
ნატო-ს გაერთიანებული საზღვაო ძალების სარდლის მოადგილემ მაღალი შეფასება მისცა საქართველოს შს სამინისტროში მიმდინარე რეფორმებს.
გიორგი მღებრიშვილთან შეხვედრაზე ვიცე-ადმირალმა ხაზი გაუსვა, რომ თანამშრომლობა ნატოს-ს საზღვაო ძალებსა და საქართველოს შს სამინისტროს სასაზღვრო პოლიციის სანაპირო დაცვის დეპარტამენტს შორის დინამიურად ვითარდება და 2018 წლისთვის კიდევ უფრო ინტენსიურ ხასიათს მიიღებს.
ვიცე-ადმირალმა, ასევე, დადებითად შეაფასა საქართველოს შსს-ს მეკავშირე ოფიცრის საქმიანობა ნატო-ს საზღვაო ძალების სარდლობაში.
შეხვედრის დასასრულს, ერვი ბლეჟონმა კიდევ ერთხელ ხაზგასმით დააფიქსირა ნატო-ს ურყევი პოზიცია საქართველოს ტერიტორიულ მთლიანობასთან დაკავშირებით.

Minister of Internal Affairs of Georgia – Giorgi Mgebrishvili held a meeting with NATO Allied Maritime Command Deputy Commander, Vice Admiral Herve Blejean who is on an official visit to Georgia.
At the meeting the sides discussed issues of bilateral cooperation between NATO and Georgia in the maritime field and cooperation development matters. Special emphasis was made on participation of the Coast Guard Department of the MIA Border Police in NATO-led operation – “Sea Guardian” which is aimed at ensuring safety in Mediterranean Sea and its maritime space.
“As NATO's reliable partner, Georgia makes significant contribution to providing peace and security in the Black Sea region. We are ready to increase Georgia's contribution to NATO's maritime operations, which will surely strengthen Georgia's coast guard capabilities and increase our interoperability with the maritime forces of the Allied and Partner countries.
It is an honor for us to host four vessels of NATO partner countries. I want to assure you that Georgia’s ports are always open and safe for our allies”- stated Minister of Internal Affairs of Georgia while meeting NATO Allied Maritime Command Deputy Commander.
Vice-Admiral thanked Georgian side for their contribution to the ongoing operations and missions led by NATO noting that Georgia is a valuable and important partner.
According to Vice Admiral Herve Blejean Alliance has three member states and one partner country - Georgia at the Black Sea.
NATO Allied Maritime Command Deputy Commander estimated the ongoings reforms of the Ministry Of Internal Affairs positively.
While meeting the Minister of Interior Vice Admiral stressed out that cooperation between NATO Allied Maritime Command and the Coast Guard Department under the MIA Border Police of Georgia is developing dynamically and is expected to be further enhanced in 2018.
Vice Admiral also outlined the activity of the MIA liaison officer to NATO Allied Maritime Command.
By the end of the visit Herve Blejean once again underlined NATO's unchangeable position on Georgia's territorial integrity.