საქართველოს ტერიტორიულ წყლებში, საპორტო ვიზიტით, ნატო-ს მუდმივმოქმედი მეორე ნაღმსაწინააღმდეგო შენაერთის საფლაგმანო ხომალდი, რუმინეთის დროშის ქვეშ მცურავი „REGELE FERDINAND” და თურქეთის დროშის ქვეშ მცურავი ხომალდი შემოვიდა. დღესვე ბათუმის პორტს ნატო-ს საზღვაო შენაერთის ბულგარეთისა და რუმინეთის დროშის ქვეშ მცურავი კიდევ 2 ხომალდი ეწვევა.
ვიზიტს შინაგან საქმეთა სამინისტრო და საქართველოში ბულგარეთის საელჩო მასპინძლობს.
დელეგაციას ნატო-ს გაერთიანებული საზღვაო ძალების (MARCOM) სარდლის მოადგილე, ვიცე-ადმირალი ერვი ბლეჟონი ხელმძღვანელობს.
ვიცე-ადმირალს საქართველოს შს მინისტრი გიორგი მღებრიშვილი შეხვდება.
დელეგაციის წევრები საზღვაო ოპერაციების ერთობლივი მართვის ცენტრსაც ეწვევიან.
გაიმართება პრესკონფერენცია, რომელშიც მონაწილეობას მიიღებენ: საქართველოს შს მინისტრი გიორგი მღებრიშვილი; ნატო-ს საზღვაო ძალების სარდლის მოადგილე, ვიცე-ადმირალი ერვი ბლეჟონი; საქართველოში ნატო-ს სამეკავშირეო ოფისის უფროსის მოადგილე როსარია პუგლისი და ნატო-ს ნაღმსაწინააღმდეგო ხომალდების შენაერთის მეთაური ჯასთინ ჰეინისი.
ნატო-ს მუდმივმოქმედი მეორე ნაღმსაწინააღმდეგო შენაერთის (SNMCMG2) ხომალდები ბათუმის ნავსადგურში 6 ნოემბრამდე დარჩებიან და ქართული მხარის მიერ ორგანიზებულ, სხვადასხვა ერთობლივ სწავლებასა და საჩვენებელ წვრთნებში მიიღებენ მონაწილეობას. აღნიშნული ღონისძიებები მიზნად ისახავს საქართველოს, ალიანსის და პარტნიორი ქვეყნების საზღვაო ძალების ურთიერთმოქმედებისა და ურთიერთთავსებადობის ამაღლებას.
ნატო-ს მუდმივმოქმედი მეორე ნაღმსაწინააღმდეგო შენაერთი (SNMCMG2) საქართველოს უკვე მესამედ სტუმრობს. შენაერთის ვიზიტი საქართველოში ალიანსის მხარდაჭერის მკაფიო გზავნილია. საქართველო ერთ-ერთია იმ 5 ქვეყანას შორის, რომელსაც ნატო, პარტნიორობის ურთიერთთავსებადობის ინიციატივის ფარგლებში, თანამშრომლობის გაღრმავების გაძლიერებულ შესაძლებლობებს სთავაზობს.
SNMCMG2 ხმელთაშუა ზღვის აკვატორიაში ოპერაცია „ზღვის მცველის“ მხარდაჭერას ახორციელებს და ხელს უწყობს ზღვაზე საერთაშორისო მიმოსვლის უსაფრთხოებას. ის, ასევე, წარმოადგენს ნატო-ს სწრაფი რეაგირების (NRF) საზღვაო კომპონენტს. საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტრო ოპერაციაში „ზღვის მცველი“ ტაქტიკური მემორანდუმის საფუძველზე მონაწილეობს. 2014 წლიდან ნატო-ს საზღვაო ძალების სარდლობაში, მეკავშირე ოფიცრის სახით, მივლენილია შსს-ს სასაზღვრო პოლიციის სანაპირო დაცვის დეპარტამენტის წარმომადგენელი, რომელიც აღნიშნული ოპერაციის წარმატებით განხორციელებას უწყობს ხელს.

Standing NATO Mine Countermeasures Group 2 (SNMCMG2), consisting of the Romanian frigate ROS Regele Ferdinand and Turkish mine hunter TCG Edremit entered the Georgian territorial waters for a scheduled port visit. Two other vessels from the various Allied countries are also expected in Batumi Today. #NATOPortVisitinGEO2017
The visit is hosted by the Ministry of Internal Affairs of Georgia and Embassy of Bulgaria to Georgia.
The delegation is led by the Allied Maritime Command Deputy Commander, Vice Admiral Herv Blejean of the French Navy.
Vice Admiral will meet with the Minister of Internal Affairs of Georgia, Giorgi Mghebrishvili and visit Georgia’s Joint Maritime Operations Center.
A press conference is to be held by the Minister of Internal Affairs of Georgia Giorgi Mghebrishvili, Allied Maritime Command Deputy Commander Vice Admiral Herv Blejean, Commander of SNMCMG2, Commander Justin Hains and the Deputy Head of Mission at NATO Liaison Office in Georgia, Rosaria Puglisi.
It is the third visit of SNMCMG2 to Georgia. This port visit is a visible demonstration of NATO’s continued commitment to Georgia As part of the Partnership Interoperability Initiative, Georgia is one of five nations to which NATO offers enhanced opportunities for cooperation in recognition of their significant operational contributions to NATO.
SNMCMG2 is a part of operation “Sea Guardian” in Mediterranean Sea and assists secure international navigation at sea. They also serve as an on-call maritime force. The Ministry of Internal Affairs of Georgia participate in this operation “Sea Guardian” on the basis of tactical memorandum
An official from the Coast Guard Department of the MIA Border Police of Georgia has been a lesion officer to NATO’s Allied Maritime Command (MARCOM) since 2014. The Border Police representative to NATO contributes to excellent execution of the above-mentioned operation.