შინაგან საქმეთა მინისტრი ვახტანგ გომელაური პარლამენტის ნდობის ჯგუფის სხდომას დაესწრო. შეხვედრაზე ვახტანგ გომელაური დეპუტატებს საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტროში უკვე განხორციელებულ და დაგეგმილ, სახელმწიფო საიდუმლოებასთან დაკავშირებულ შესყიდვებსა და სახელმწიფო ბიუჯეტიდან ამ პროგრამებისთვის გამოყოფილ თანხებზე ესაუბრა.
შეხვედრაზე ასევე განიხილეს სახელმწიფო საზღვრის დემარკაციის და დელიმიტაციის საკითხები. შეხვედრა მედიისთვის დახურულ ფორმატში წარიმართა.
ვახტანგ გომელაურმა პარლამენტში ნდობის ჯგუფთან შეხვედრის დასრულების შემდეგ მედიის კითხვებს უპასუხა.
"ნდობის ჯგუფთან, პირველ რიგში, ვისაუბრეთ შინაგან საქმეთა სამინისტროს ბიუჯეტზე, ასევე, საიდუმლო შესყიდვებზე, რაც ძალიან მცირე აქვს შინაგან საქმეთა სამინისტროს, სხვა ძალოვან უწყებებთან შედარებით, 2018-2019 წლებში რა იყო და რას ვგეგმავთ 2020 წელს, რის შესყიდვას ვაპირებთ, როგორ არის ბიუჯეტი გაწერილი. ასევე, ვისაუბრეთ ხელფასების თემაზე, 2019 წელს რამდენ ადამიანს მოემატა და რა რაოდენობით ხელფასი, 2020 წელს რას ვაპირებთ და რამდენ ადამიანს მოემატება.
საუბარი იყო საზღვრის თემაზეც, არსებულ პრობლემებზე. რამდენიმე მიმართულებით გვაქვს პრობლემები, მაგალითად, აზერბაიჯანის მიმართულებით, ამაზე იყო საუბარი და ეს პრობლემა თითქმის გადაწყვეტილია.
თუმცა დემარკაცია-დემილიტარიზაციის პრობლემა გვაქვს სომხეთთან, ეს ძალიან შრომატევადი პროცესია და არ ველოდებით, რომ ერთ დღეში, ერთ წელში, უცებ გადაწყდება ეს ყველაფერი. ამაზე ვმუშაობთ. დახურული ფორმატი იყო და ბუნებრივია, დეტალებზე ვერ ვისაუბრებთ", - განაცხადა ვახტანგ გომელაურმა.

The Ministry of Internal Affairs of Georgia, Vakhtang Gomealuri, attended the meeting of the Trust Group of the Parliament. Vakhtang Gomelauri discussed with the MPs the already implemented and planned procurements regarding the State secrets, as well as the money allocated for these projects from the state budget. In the framework of the meeting the demarcation and demilitarization of the state border has also been discussed. The meeting was closed for the media.
After meeting with the members of the Trust Group of the Parliament, Vakhtang Gomelauri answered the questions of the media.
“With the Trust Group we have, first of all, discussed the budget of the Ministry of Internal Affairs of Georgia. Furthermore, we have talked about the secret procurements that are very small number compared to other law enforcement agencies. Furthermore, we have talked about what activities were planned and implemented in 2018-2019 and what are the plans for 2020, what is the Ministry going to procure and how is the budget allocated. Moreover, we have talked about the remuneration system: for how many employees has the salary been increased t in 2019 and what are the plans in 2020 regarding this issue.
We talked about the border issue too, as we have problems in several directions. For example, Azerbaijan case was discussed and the problem is almost solved.
However, we have the problem of demarcation and demilitarization with Armenia, it is a very time-consuming process and we do not expect it to be solved in one day. We are working on this issue. It was a closed format and of course we cannot talk about more details," – said Vakhtang Gomelauri.