შინაგან საქმეთა სამინისტროს საგანგებო სიტუაციების მართვის სამსახურის ახალი სამაშველო ჯგუფი თურქეთში ჩავიდა. აღნიშნულმა ჯგუფმა ის მეხანძრე-მაშველები ჩაანაცვლა, რომლებიც ქალაქ ადიამანში ამ დრომდე ახორციელებდნენ მიწისძვრის შედეგების სალიკვიდაციო და სამაშველო ღონისძიებებს.
თურქეთში კვლავ რჩებიან ქართული სამაშველო ძალების ადგილზე მოქმედი შტაბის ხელმძღვანელები და სპეციალიზებული მაშველები.
ქალაქ ადიამანში თურქეთის საგარეო საქმეთა სამინისტროს წარმომადგენელმა, თურქეთის რესპუბლიკის ყოფილმა ელჩმა საქართველოში - ფატმა ჯერენ იაზგანმა ქართველ მაშველებს მადლობა გადაუხადა გაწეული სამსახურისთვის.
თურქულ მხარესთან კოორდინაციის შემდეგ, ქართული სამაშველო ჯგუფის ახალი ამოცანა განისაზღვრა, რომლის მიხედვითაც 100 ქართველი მაშველი მიწისძვრის შედეგების სალიკვიდაციო და სამაშველო ღონისძიებებს ჰათაის პროვინციაში, ქალაქ ანთაქიაში განახორციელებს.
სამაშველო ჯგუფი აღჭურვილია თანამედროვე აკუსტიკური საშუალებებით, დრონებით, კავშირგაბმულობის მანქანითა და ყველა სახის შესაბამისი სპეციალური სამაშველო მოწყობილობებით.
თურქეთის რესპუბლიკაში მიწისძვრით გამოწვეული შედეგების სალიკვიდაციო და სამაშველო ღონისძიებებში სამაშველო ჯგუფი საქართველოს პრემიერ-მინისტრის გადაწყვეტილებით იმყოფება.

A new rescue team of the Emergency Situations Management Service of the Ministry of Internal Affairs of Georgia has arrived in Turkey. The mentioned group replaced the firemen and rescuers, who were carrying out liquidation and rescue operation in the city of Adiyaman.
Heads of the operational headquarters of the Georgian rescue forces and specialized rescuers still remain in Turkey.
In the city of Adyaman, the representative of the Ministry of Foreign Affairs of Turkey, the former ambassador of the Republic of Turkey to Georgia - Fatma Ceren Yazgan expressed gratitude towards Georgian rescuers for their service.
After coordination with the Turkish side, a new task of the Georgian rescue team was defined, according to which 100 Georgian rescuers will carry out liquidation and rescue operation in the city of Antakya, Hatay province.
The rescue team is equipped with modern acoustic devices, drones, communication vehicle and other relevant special rescue equipment.
According to the decision of the Prime Minister of Georgia, the rescue team is involved in the liquidation and rescue measures of the consequences of the earthquake in the Republic of Turkey.