საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტროს ესპანეთის სამეფოს შინაგან საქმეთა მინისტრი - ფერნანდო გრანდე მარლასკა გომესი, დელეგაციასთან ერთად, ოფიციალური ვიზიტით ეწვია.
ვიზიტის ფარგლებში, ორი ქვეყნის შინაგან საქმეთა მინისტრებმა ოფიციალური შეხვედრა გამართეს.
მხარეებმა საქართველოსა და ესპანეთის სამეფოს სამართალდამცავ უწყებებს შორის არსებული მჭიდრო და ეფექტური თანამშრომლობის მნიშვნელობაზე ისაუბრეს. შეხვედრაზე ხაზგასმით აღინიშნა პოლიციის ატაშეების როლი სამართალდამცავ ორგანოებს შორის თანამშრომლობის განვითარებაში და დადებითად შეფასდა ბოლო პერიოდში განხორციელებული ერთობლივი ოპერაციები.
ვახტანგ გომელაურმა იმედი გამოთქვა, რომ უახლოეს მომავალში წარმატებით გადაწყდება მხარეთა შორის მართვის მოწმობების ურთიერთაღიარების შესახებ შეთანხმების გაფორმების საკითხი. საქართველოს შინაგან საქმეთა მინისტრმა აღნიშნა, რომ საქართველოს შიდასახელმწიფოებრივ კანონმდებლობაში განხორციელებული ცვლილებების შედეგად მოხდა ქართული მართვის მოწმობების ევროკავშირის სტანდარტებთან ჰარმონიზაცია.
შეხვედრის ფარგლებში, ორი ქვეყნის შინაგან საქმეთა მინისტრებმა ხელი მოაწერეს ოქმს - „საქართველოსა და ესპანეთის სამეფოს შორის საქართველოსა და ევროკავშირს შორის უნებართვოდ მცხოვრებ პირთა რეადმისიის შესახებ შეთანხმების განხორციელების თაობაზე“. აღნიშნული შეთანხმება ხელს შეუწყობს საქართველოსა და ესპანეთს შორის ურთიერთობის გაძლიერებას უკანონო მიგრაციის წინააღმდეგ ეფექტიანი ბრძოლის მიმართულებით.
შეხვედრის დასასრულს, ესპანეთის სამეფოს შინაგან საქმეთა მინისტრმა ქართველ კოლეგას მადლობა გადაუხადა მასპინძლობისთვის და ქართულ მხარესთან ორი ქვეყნის სამართალდამცავი უწყებების პრიორიტეტულ საკითხებზე აქტიური თანამშრომლობის გაგრძელების მზაობა გამოთქვა.

The Minister of the Interior of the Kingdom of Spain - Fernando Grande-Marlaska Gomez, together with the delegation, paid an official visit to the Ministry of Internal Affairs of Georgia.
Within the framework of the visit, the Ministers of Internal Affairs of the two countries held an official meeting.
The parties discussed the importance of tight and effective cooperation between the law enforcement agencies of Georgia and the Kingdom of Spain. During the meeting, the role of police attaches was highlighted in the development of cooperation between the law enforcement bodies, lately conducted joint operations were further positively evaluated.
Vakhtang Gomelauri expressed hope that the issue of signing agreement on mutual recognition of driving licenses between the parties will successfully be completed in the nearest future. The Minister of Internal Affairs of Georgia noted that as a result of the amendments implemented in the national legislation of Georgia, the Georgian driving licenses were harmonized with the EU standards.
During the meeting, the Ministers of Internal Affairs of the two countries signed a protocol between Georgia and the Kingdom of Spain on the implementation of the "Agreement between the European Union and Georgia on the readmission of persons residing without authorization”. The mentioned agreement will contribute to strengthening cooperation between Georgia and Spain in the field of fighting against illegal migration effectively.
At the end of the meeting, the Minister of the Interior of the Kingdom of Spain thanked Georgian colleague for the hospitality and expressed readiness to continue active collaboration with the Georgian side on priority issues for the law enforcement agencies of the two countries.