შინაგან საქმეთა სამინისტროში ქიმიური, ბიოლოგიური, რადიაციული და ბირთვული (ქბრბ) საფრთხეების წინააღმდეგ ბრძოლის უწყებათშორისი საკოორდინაციო საბჭოს პირველი სხდომა გაიმართა. სხდომას შინაგან საქმეთა მინისტრის მოადგილე ლევან იზორია თავმჯდომარეობდა. შეხვედრას შინაგან საქმეთა სამინისტროს, სხვადასხვა სახელმწიფო უწყების, აშშ-ს საელჩოს და საერთაშორისო ორგანიზაციების წარმომადგენლები ესწრებოდნენ.
საქართველოს მთავრობის გადაწყვეტილებით, ქიმიური, ბიოლოგიური, რადიაციული და ბირთვული საფრთხეების შემცირების სფეროში ერთიანი მიდგომა შემუშავდა, რათა მოხდეს შესაბამისი საფრთხეებისა თუ გამოწვევებისადმი სახელმწიფოს ძალისხმევის კონსოლიდაცია. სწორედ ამ მიზნით, შსს-ს ხელმძღვანელობით შემუშავდა ქიმიური, ბიოლოგიური, რადიაციული და ბირთვული საფრთხეების შემცირების ეროვნული სტრატეგია. მისი ეფექტური იმპლემენტაციისთვის, საქართველოს მთავრობის 2014 წლის 21 თებერვლის №201 დადგენილებით, აღნიშნული უწყებათშორისი საკოორდინაციო საბჭო შეიქმნა. საბჭოს საქმიანობას წარმოადგენს ქიმიური, ბიოლოგიური, რადიაციული და ბირთვული საფრთხეების შემცირების ეროვნული სტრატეგიის პერიოდული განახლება, სტრატეგიის სამოქმედო გეგმის შემუშავება, საჭიროებისამებრ განახლება და განხორციელების კონტროლი, ქიმიურ, ბიოლოგიურ, რადიაციულ და ბირთვულ სფეროში უწყებათშორისი საქმიანობის კოორდინაცია.
სხდომაზე სამოქმედო გეგმის შემუშავების საკითხები განიხილეს, მისი შედგენის გრაფიკი განისაზღვრა და შესაბამისი თემატური სამუშაო ჯგუფები შეიქმნა. საბჭოს წარმომადგენლები გაეცნენ ევროკავშირის ქიმიური, ბიოლოგიური, რადიაციული და ბირთვული რისკების შემცირების გამოცდილების გაზიარების ცენტრების თბილისის რეგიონული სამდივნოს პრეზენტაციას (სამდივნოს ფუნქცია, სტრატეგიის სამოქმედო გეგმის მონახაზი და ა.შ.) და აგრეთვე, მოისმინეს ინფორმაცია მიმდინარე წლის ივნისში, თბილისში გასამართი ქიმიური, ბიოლოგიური, რადიაციული და ბირთვული მეცნიერებისა და შედეგების მართვის კონგრესის შესახებ.

At the Ministry of Internal Affairs first meeting of interagency coordination board for the fight against chemical, biological, radioactive and nuclear hazards was held. Meeting was held under the chairmanship of the Deputy Minister of Internal Affairs Levan Izoria, which was attended by the representatives of the Ministry of Internal Affairs, international organizations, US embassy and other state agencies of the country.
According to the decision of the Georgian government joint policy will be elaborated for the fight against chemical, biological, radioactive and nuclear hazards, in order to consolidate efforts against relevant hazards and challenges. With this aim, under the chairmanship of the Ministry of Internal Affairs, national strategy for reduction of CBRN hazards will be elaborated. For effective implementation, under the decree N201 adopted by the Georgian government on February 2014 the above mentioned inter-agency board was created. Duties of the board include renewal of the national CBRN strategy, elaboration of strategic action plan, renewal and implementation of the action plan and coordination of CNRN interagency board activities.
At the meeting the action plan was discussed and schedule for elaborating was determined as well as creation of relevant thematic working groups. Members of the board got familiarized with presentations of Tbilisi Regional Secretariat of the (CBRN) Risk Mitigation Centers of Excellence and received information on CBRN Science and Results Management congress, which is scheduled to be held in Tbilisi in June of the current year.