20-25 სექტემბერს, ქალაქ ლვოვში (უკრაინა), ნატო-ს კატასტროფებზე რეაგირების ევროატლანტიკური საკოორდინაციო ცენტრისა (EADRCC) და უკრაინის სახელმწიფო საგანგებო სიტუაციების სამსახურის ერთობლივი ორგანიზებით ჩატარდა კატასტროფების შედეგების მართვის საერთაშორისო საველე-საშტაბო სწავლება „უკრაინა 2015“.
ღონისძიებაში 22 ქვეყნისა და საერთაშორისო ორგანიზაციების 1100-ზე მეტმა წარმომადგენელმა მიიღო მონაწილეობა. აღნიშნულ ვარჯიშში საქართველოს მხრიდან მონაწილეობდა შსს-ს საგანგებო სიტუაციების მართვის სააგენტოს სამაშველო დანაყოფის 15 წევრი. საქართველოს დელეგაცია შედგებოდა 2 ქვეჯგუფისაგან: ქიმიური, რადიოლოგიური და ბირთვული კატასტროფების შედეგებზე რეაგირების დეკონტამინაციის ქვეჯგუფი და სიმაღლეზე სამაშველო ოპერაციების ქვეჯგუფი.
შსს-ს საგანგებო სიტუაციების მართვის სააგენტოს დირექტორმა ზვიად ქაწაშვილმა სწავლებაში მოწვეული საპატიო სტუმრისა და დამკვირვებლის სტატუსით მონაწილეობა მიიღო.
სწავლების მიზანს წარმოადგენდა ფარტომასშტაბიანი კატასტროფების დროს ნატო-ს წევრი და პარტნიორი ქვეყნების შესაძლებლობების გამოვლენა და საერთაშორისო სამაშველო დანაყოფების მხრიდან კატასტროფების შედეგებზე კოორდინირებული რეაგირება. ასევე, "INSARAG"-ის (საერთაშორისო საძიებო-სამაშველო მრჩეველთა ჯგუფი) ამოცანების შესრულება და ქვეყნებს შორის სამაშველო ოპერაციების გამოცდილების გაზიარება.
ნატო-სა და უკრაინის საგანგებო სიტუაციების სახელმწიფო სამსახურის ხელმძღვანელმა პირებმა დადებითად შეაფასეს საქართველოს სამაშველო ჯგუფის მიერ მაღალ დონეზე შესრულებული სამაშველო ოპერაციები და სააგენტოს ხელმძღვანელობას მადლობა გადაუხადეს ნაყოფიერი და წარმატებული თანამშრომლობისათვის.

On 20-25 September under the joint organization of Euro-Atlantic Disaster Response Coordination Center (EADRCC) and Emergency Situations Service of Ukraine “International field and Staff Training in Disaster Management” –Ukraine 2015 was held in Lvov.
In the mentioned training representatives of more than 22 countries and more than 1100 representatives from international organizations took part. From the side of Georgia, 15 employees of Emergency Situations Management Agency were presented at the training. The team from Georgia consisted of the two sub-groups: chemical-radiological and nuclear catastrophes decontamination group and rescue team working on heights.
Head of Emergency Situations Management Agency Zviad Katsashvili was attending the training as the honorary guest.
The training was aimed at identifying NATO member states capacities and to establaish coordination while working on disaster aftermath. The training was also focused on fulfilling “International Search and Rescue Advisory Group” “INSARAG’’ tasks and sharing experience in the field of the joint international rescue operations.
Head of the Georgian and Ukrainian Emergency services positively assessed rescue operations fulfilled by the Georgian team and thanked the head of the Georgian Emergency service for fruitful and successful cooperation.