შინაგან საქმეთა სამინისტროს საგანგებო სიტუაციების მართვის დეპარტამენტის სამაშველო მომზადებისა და რეაგირების სამმართველოს ბაზას აშშ-ს სახელმწიფო დეპარტამენტის ჰუმანიტარული ბიუროს დირექტორი ჯერალდ ობენდორფერი და საქართველოში აშშ-ს საელჩოს წარმომადგენლები ეწვივნენ.
ამერიკის სახელმწიფო დეპარტმენტის მიერ შემოწირული და საერთაშორისო ორგანიზაცია "ქაუნთერფართი"-ს მფლობელობაში არსებული საგანგებო ჰუმანიტარული ტვირთი 1 600 000 აშშ დოლარის ღირებულებისაა და შეიცავს: საძილე ტომრებს, სამედიცინო დახმარების და საველე ნივთებს, საწოლებს, კარვებს და სხვადასხვა საყოფაცხოვრებო ნივთს, რომლებიც საგანგებო სიტუაციებში პირველადი მოხმარების აღჭურვილობას წარმოადგენს. საგანგებო სიტუაციების ნაკრები საქართველოს მოსახლეობას სტიქიური თუ სხვა უბედური შემთხვევებისთვის მზადყოფნასა და დროულ მოქმედებაში დაეხმარება.
საგანგებო სიტუაციების მართვის დეპარტამენტის დირექტორმა ზვიად ქაწაშვილმა და მისიის ხელმძღვანელის მოადგილის მოვალეობის შემსრულებელმა აარონ ფიშმანმა ურთიერთთანამშრომლობის მემორანდუმს მოაწერეს ხელი.

Director of Humanitarian Bureau of the US Department Gerald Obendorfer and representatives of the US Embassy to Georgia visited Rescue/Training Division base of MIA Emergency Management Department.
Humanitarian cargo which was donated by the US Department and under the ownership of the "Counterpart" international organization is 1 600 000 million USD worth and contains: sleeping bags, medical aid, field and household appliances as well as beds and tents. All of the above mentioned items belong to basic commodities in emergency situations. Set of emergency items will help Georgian citizens to be prepared during catastrophes and emergencies
Head of Emergency Management Department Zviad Katsashsvsili and deputy head of the mission Aaron Fishman have also signed memorandum of understanding on co-operation.