შინაგან საქმეთა სამინისტროს საგანგებო სიტუაციების მართვის დეპარტამენტის და სპეციალური და საგანგებო ღონისძიებების ცენტრის სპეციალური ოპერაციების დეპარტამენტის თანამშრომლებმა თბილისის საერთაშორისო აეროპორტის აეროდრომზე, საქართველოს აეროპორტების გაერთიანების საავიაციო-უშიშროების დეპარტამენტის ინიციატივით, ერთობლივი გეგმიური სწავლება ჩაატარეს. ტრენინგში ,,საქართველოს ავიახაზების“, ავიასაწარმოების და აეროპორტის ოპერატიული კომპანია ,,ტავ ჯორჯია“-ს წარმომადგენლებმა მიიღეს მონაწილეობა.
სწავლებისას აეროპორტის საინფორმაციო სამსახურს გასაფრანად გამზადებულ თვითმფრინავში დამონტაჟებული ასაფეთქებელი მოწყობილობის შესახებ სიმულაციური ანონიმური ზარის საშუალებით ეცნობა, რის შედეგადაც დაიწყო სასწავლო განგაში. წინასწარ გაწერილი გეგმის შესაბამისად მოხდა აეროპორტის საავარიო-სამაშველო რაზმის, შსს-ს საგანგებო სიტუაციების მართვის დეპარტამენტის სამაშველო მომზადებისა და რეაგირების სამსახურის და შსს-ს სპეციალური ოპერაციების დეპარტამენტის განაღმვის სამმართველოს თანამშრომლების მობილიზება. საგანგებო სიტუაციების მართვის დეპარტამენტის თანამშრომლებმა თვითმფრინავიდან მგზავრების ევაკუაცია განახორციელეს, რის შემდეგაც თვითმფრინავი ლოკალიზებულ სადგომზე აეროპორტის საავარიო-სამაშველო ჯგუფმა გადაიყვანა. შსს-ს სპეციალური და საგანგებო ღონისძიებების ცენტრის სპეციალური ოპერაციების დეპარტამენტის თანამშრომლებმა ასაფეთქებელი მოწყობილობა აღმოაჩინეს და გაანეიტრალეს.
აღნიშნული ტრენინგის მიზანს კრიზისულ სიტუაციებში შსს-ს სპეციალური და საგანგებო ღონისძიებების ცენტრს, საგანგებო სიტუაციების მართვის დეპარტამენტსა და აეროპორტის საავარიო-სამაშველო სამსახურებს შორის კოორდინირებული რეაგირების მექანიზმების გამოცდა და დემონსტრირება წარმოადგენდა.

Under the initiative of aviation security department of Georgian Airports Association, the officers of Special Operations and Emergency Management Departments of Special Measures Center have held joint training at Tbilisi International Airport. In the mentioned training “Georgian Airways” and “TAV Georgia” company also took part.
During the training simulated call was made on presence of the bomb at the airplane which was ready to take off thus emergency situation was announced. According to the previously elaborated plan emergency team of the airport and personnel of MIA Rescue training division of Emergency Management Department was mobilized. Employees of Emergency Management Department have evacuated airplane passengers after which the airplane was transported to the isolated place by the emergency team of the airport. Officers of MIA Special Operations Department managed to locate and neutralize the bomb.
Aim of the mentioned training was to tests co-ordination mechanisms and to demonstrate skills of emergency team of the airport and Special Operations and Emergency Management Departments of the Ministry of Internal Affairs.