შსს-ს აჭარის პოლიციის დეპარტამენტის დეტექტივების სამმართველოს და სახელმწიფო უსაფრთხოების სამსახურის კონტრდაზვერვის დეპარტამენტის აჭარის ა/რ-ის და გურიის რეგიონალური კონტრდაზვერვის მთავარი სამმართველოს თანამშრომლებმა, ერთობლივად ჩატარებული ოპერატიულ-საგამოძიებო ღონისძიებების შედეგად, თურქეთის რესპუბლიკის მოქალაქე, 1966 წელს დაბადებული ქერიმ ს. საქართველოს საბაჟო საზღვარზე ცეცხლსასროლი იარაღის წესის დარღვევით გადმოტანის ფაქტზე ბათუმში დააკავეს.
სამართალდამცველებმა, დაკავებულის კუთვნილი ავტომანქანის ჩხრეკისას, თურქული წარმოების, „Sarsilmaz“-ის ტიპის პისტოლეტი 15 ვაზნით და 1 მჭიდით ამოიღეს. დადგინდა, რომ აღნიშნული ცეცხლსასროლი იარაღი და საბრძოლო მასალა დაკავებულმა თურქეთიდან შემოიტანა. ბრალდებული ჩადენილ დანაშაულს აღიარებს.
გამოძიება საქართველოს საბაჟო საზღვარზე ცეცხლსასროლი იარაღის და საბრძოლო მასალის წესის დარღვევით გადმოტანის ფაქტზე მიმდინარეობს (საქართველოს სსკ-ს 214-ე მუხლის მე-4 ნაწილით).

The officers of the Ajara police department along with Ajara and Guria regional units of the counter intelligence as a result of jointly held operative-investigative activities detained Turkish citizen Kerim S. (DoB 1966) for bringing the firearm through the Georgian state border illegally.
During the searching activities held in detainee’s vehicle law enforcers seized “Sarsilmaz” pistol, 15 bullets and one cartridge. It was established that the firearm was illegally brought from Turkish Republic.
Investigation is in progress on the fact of bringing the firearm through the Georgian state border illegally, article 214, IV part envisaged by the Criminal Code of Georgia.