შსს-ს ცენტრალური კრიმინალური პოლიციის დეპარტამენტის ორგანიზებულ დანაშაულთან ბრძოლის მთავარი სამმართველოს დამნაშავეთა სამყაროს წინააღმდეგ ბრძოლის სამმართველოს თანამშრომლებმა, ჩატარებული ოპერატიულ-სამძებრო და საგამოძიებო ღონისძიებების შედეგად, ქურდული სამყაროს წევრობის ბრალდებით, 1976 წელს დაბადებული ს.გ. თბილისში დააკავეს.
გამოძიებამ დაადგინა, რომ ბრალდებულს სისტემატური ურთიერთობა ჰქონდა ე.წ. ქურდული სამყაროს წევრებთან და ე.წ. ქურდული სამყაროსათვის სარგებლის მიღების მიზნით, აქტიურად ეხმარებოდა თურქეთის რესპუბლიკაში მყოფ „კანონიერ ქურდს“ - კ.გ.-ს ე.წ. ,,ქურდული საერთოს“ შეგროვების ორგანიზებაში. მისივე მითითებით, დაკავებული სისტემატურად აგროვებდა და ინახავდა ე.წ. ,,ქურდული საერთოსთვის“ განკუთვნილ ფულს.
სამართალდამცველებმა, დაკავებულის საცხოვრებელი ბინების ჩხრეკისას, 30700 აშშ დოლარი, 1000 ლარი, სხვადასხვა ჩანაწერები - ე.წ. „ქურდული საერთოს სიები“ და ძვირადღირებული ავტომანქანა ნივთმტკიცებად ამოიღეს.
გამოძიება ქურდული სამყაროს წევრობის ბრალდებით მიმდინარეობს (საქართველოს სსკ-ს 223-ე პრიმა მუხლის 1-ლი ნაწილით).

The officers of the Central Criminal Police Department as a result of the operative-searching and investigative activities detained S.G. (DoB 1976) in Tbilisi for membership of the thieves’ world
Investigation established that detainee was in contact with the members of the so called thieves’ world and actively assisted criminal authority K.G. (on the territory of Turkey) in gathering the so called “Obshiak” with the aim to gain certain benefits for the criminal world. Uneer the instructions of the criminal authority from the Republic of Turkey, detainee gathered cash for the so called “Obshiak” and kept it on the regular basis.
During the searching activities held in detainee’s apartment law enforcers seized 30700 USD and 1000 GEL as well as other records, such as lists of the so called “Obshiak” as well as the expensive vehicle.
Investigation is in progress on the fact of membership of the thieves’ world, article 223, I part of the Criminal Code.