შსს-ს აჭარის მთავარი სამმართველოს ქობულეთის რაიონული სამმართველოს თანამშრომლებმა, ჩატარებული საგამოძიებო ღონისძიებების შედეგად, 1985 წელს დაბადებული ლაშა შ, 1990 წელს დაბადებული, წარსულში ნასამართლევი კახა კ. და 1993 წელს დაბადებული უჩა ს. ჯგუფური ყაჩაღობის ბრალდებით ქობულეთში დააკავეს.
გამოძიებამ დაადგინა, რომ ნიღბიანი ბრალდებულები 19 აპრილს, ღამით, ქობულეთის რაიონის დაბა ოჩხამურში, ქობულეთი-ბათუმის შემოვლითი გზის მშენებლობაზე დასაქმებულ ჩინეთის ორ მოქალაქეს მშენებლობის ტერიტორიაზე არსებულ საცხოვრებელ კოტეჯში თავს დაესხნენ და ცივი იარაღის მუქარით 1600 ჩინური იენი, 200 ამერიკული დოლარი, 200 ლარი, მობილური ტელეფონი, პერსონალური კომპიუტერი და სხვადასხვა საყოფაცხოვრებო ნივთი გასტაცეს.
სამართალდამცველებმა, ოპერატიულ-სამძებრო და საგამოძიებო ღონისძიებების შედეგად, ბრალდებულები მომხდარიდან რამდენიმე დღეში ქობულეთში დააკავეს. ნაყაჩაღარი ფულის ნაწილი - 1600 იენი, დაზარალებულების პირადი ნივთები, მობილური ტელეფონი, პერსონალური კომპიუტერი, დანაშაულის იარაღი და ნიღბები ნივთმტკიცებად სახით ამოიღეს. გამოძიებით ასევე დადგინდა, რომ სამივე დაკავებული ამავე მშენებლობაზე მძღოლად მუშაობდა.
გამოძიება სადგომში ან სხვა საცავში ჯგუფურად ჩადენილი ყაჩაღობის ფაქტზე მიმდინარეობს (საქართველოს სსკ-ს 179-ე მუხლის მე-2 ნაწილის „ა“ და „ბ“ ქვეპუნქტებით).

The officers of Kobuleti regional division of Ajara Regional Main Division as a result of investigative activities detained Lasha Sh. (DoB 1985) previously convicted Kakha K. (DoB 1990) and Ucha S. (DoB 1993) in Kobuleti for armed assault committed in group.
Investigation established that detainees covered faces in masks on April 19 and assaulted two Chinese citizens in their cottage, employed at the construction works of the Kobuleti-Batumi bypass road lcated in Ochkhamuri village. Under the pressure of the cold steel offenders appropriated 1600 Chinese yuan, 200 US dollars, mobile phone, personal computer and other domestic items.
As a result of operative-searching and investigative activities offenders were offenders were detained several days after the crime. Part of illegally appropriated sum -1600 Chinese yuan, domestic items, mobile phone, personal computer, weapon of crime and masks were seized by law enforcers as evidence. Investigation also established that offenders were employed at the same construction works as drivers.
Investigation is in progress on the fact of armed assault committed in group, article 179, Ii part, sub-paragraphs “A” and “B” of the Criminal Code.