შინაგან საქმეთა სამინისტროს ცენტრალური კრიმინალური პოლიციის დეპარტამენტის და კახეთის სამხარეო მთავარი სამმართველოს გურჯაანის სამმართველოს თანამშრომლებმა, ოპერატიული ინფორმაციის საფუძველზე, ერთობლივად ჩატარებული სამძებრო-საგამოძიებო ღონისძიების შედეგად, 1972 წელს დაბადებული კობა ზ. და 1968 წელს დაბადებული გივი ნ. ყაჩაღობის მომზადების და ცეცხლსასროლი იარაღის მართლსაწინააღმდეგო შეძენა-შენახვის ბრალდებით გურჯაანში დააკავეს.
გამოძიებამ დაადგინა, რომ დაკავებულები ქალაქ გურჯაანში მდებარე ერთ-ერთი ბანკის საინკასაციო მანქანაზე ყაჩაღურ თავდასხმას გეგმავდნენ. მათ წინასწარ ჰქონდათ შესწავლილი ჯავშანმანქანის მოძრაობის განრიგი და მარშრუტი.
სამართალდამცველებმა გივი ნ-ს საცხოვრებელი სახლის ჩხრეკისას ნივთმტკიცებად ამოიღეს ერთჯერადი ხელთათმანები, ნიღბები და კუსტარულად გადაჭრილი გლუვლულიანი სანადირო თოფი, რომელიც ექსპერტიზის დასკვნით, ცეცხლსასროლ იარაღთა კატეგორიას განეკუთვნება და სასროლად ვარგისია.
გამოძიება მიმდინარეობს ყაჩაღობის ჯგუფურად მომზადების ფაქტზე, დიდი ოდენობით ნივთის დაუფლების მიზნით (საქართველოს სსკ-ს 18-179-ე მუხლის მე-2 ნაწილის „ბ“ ქვეპუნქტით და მე-3 ნაწილის „გ“ ქვეპუნქტით) და წინასწარი შეთანხმებით ჯგუფის მიერ ცეცხლსასროლი იარაღის დამზადების ფაქტზე (საქართველოს სსკ-ს 236-ე მუხლის მე-4 ნაწილის „ა“ ქვეპუნქტით). გამოძიებას აწარმოებს შსს-ს ცენტრალური კრიმინალური პოლიციის დეპარტამენტის მეორე მთავარი სამმართველოს მეორე სამმართველო.

The officers of Kakheti Regional Main Division along with Central Criminal Police Department as a result of joint searching and investigative activities held on the basis of operative information detained Koba Z. (DoB 1968) Givi N. (DoB 1968) for plotting armed robbery and illegal purchase and keeping of firearms.
Investigation established that detainees planned to assault encashment vehicles of one of the Banks. They had studied the route and schedule of movement of the encashment vehicle in advance.
During the searching activities held in Givi N’s house law enforcers found disposable gloves, masks and shotgun, which, according to the results of expertise is appropriate for firing.
Investigation is in progress on the fact of preparation of armed robbery by the group with the purpose of appropriating items in large quantities( article 18-179, II part, sub-paragraph B and III part of the same article, sub-paragraph C, also under the article 236, IV part, sub-paragraph A of the Criminal Code. Investigation is conducted by central Criminal Police Department.