მიმდინარე წლის 22 თებერვალს, თბილისში, ზემო ფონიჭალაში, 1972 წელს დაბადებული ნონა რომანიძისა და მისი მცირეწლოვანი შვილის - მარიამ მამფორიას სასტიკი მკვლელობის საქმეზე შინაგან საქმეთა სამინისტროში გამოძიება თვეების განმავლობაში ინტენსიურად მიმდინარეობდა.
ამ უმძიმესი დანაშაულის გახსნის მიზნით, განხორციელდა არაერთი საგამოძიებო ოპერატიული ღონისძიება. აღებული იქნა რამდენიმე ასეული ნიმუში საექსპერტო კვლევებისთვის. ჩატარდა ათეულობით ექსპერტიზა, მათ შორის, ბალისტიკური, ტრასოლოგიური, დაქტილოსკოპიური, ფიზიკო-ტექნიკური, ქიმიური, სახანძრო-ტექნიკური და სხვა. მოწმის სახით დაიკითხა ასეულობით პირი თბილისსა და საქართველოს სხვადასხვა რეგიონში. შესწავლილი და დამუშავებული იქნა გამოძიების მიმდინარეობისას წარმოშობილი სხვადასხვა ვერსია.
შედეგად, შინაგან საქმეთა სამინისტრომ ზემო ფონიჭალაში მომხდარი მკვლელობის ფაქტი გახსნა.
თბილისის პოლიციის დეპარტამენტისა და თბილისის პროკურატურის თანამშრომლებმა, ერთობლივად ჩატარებული გადაუდებელი ოპერატიულ-სამძებრო და საგამოძიებო ღონისძიებების შედეგად, ორი ან მეტი პირის, მათ შორის, მცირეწლოვნის, დამამძიმებელ გარემოებებში განზრახ მკვლელობის ბრალდებით, 1989 წელს დაბადებული, წარსულში ნასამართლევი გიორგი ხ. თბილისში დააკავეს.
გამოძიებამ დაადგინა, რომ გიორგი ხ.-მ მიმდინარე წლის 22 თებერვალს, დილით, თბილისში, ზემო ფონიჭალაში, საკუთარ საცხოვრებელ ბინაში, ცივი იარაღით 29 ჭრილობის მიყენების შედეგად, მოკლა 1972 წელს დაბადებული ნონა რომანიძე და 16 ჭრილობის მიყენების გზით - მისი მცირეწლოვანი შვილი, მარიამ მამფორია, რის შემდეგაც, კვალის დაფარვის მიზნით, ბინაში ხანძარი გააჩინა და შემთხვევის ადგილიდან მიიმალა.
პოლიციამ დანაშაულის ჩადენის იარაღი - დანა ნივთმტკიცების სახით ამოიღო. დანაშაულის ჩადენის იარაღსა და შემთხვევის ადგილზე ნაპოვნ სხვადასხვა ნივთზე დაკავებულის გენეტიკური პროფილის კვალი აღმოჩნდა.
გამოძიება დამამძიმებელ გარემოებაში ორი პირის და, მათ შორის, მცირეწლოვნის, განზრახ მკვლელობის ფაქტზე მიმდინარეობს (საქართველოს სსკ-ის 109-ე მუხლის მე-3 ნაწილით, რაც 16-დან 20 წლამდე ან უვადო პატიმრობას ითვალისწინებს).

Ministry of Internal Affairs intensively proceeded with the investigation of brutal murder of Nona Romanidze (D.o.B.: 1972) and her minor daughter Mariam Mamporia on February 22, this year in Zemo Ponichala.
Number of investigative operative measures were taken for solving this toughest crime; hundreds of samples for forensic studies were taken and dozens of expertise held, including ballistic, trace evidence, fingerprint, physical-technical, chemical, fire-technical and other. Hundreds of witnesses were questioned in Tbilisi and other regions of Georgia; different versions arisen during the investigation were studied and processed.
As a result, the Ministry of Internal Affairs solved the murder that took place in Zemo Ponischala.
Officers of Tbilisi Police Department and Tbilisi Prosecutor's Office, as a result of the urgent jointly held operative-searching and investigative measures detained Giorgi Kh (date of birth: 1989) in Tbilisi with the accusation of premeditated murder under aggravating circumstances of two or more persons, including a child.
The investigation established that Giorgi Kh. –on February 22, in the morning - murdered Nona Romanidze (D.o.B.: 1972) – incurring 29 wounds to her with a cold arm and her minor daughter – Mariam Mamporia, incurring 16 wounds to the latter in their apartment in Tbilisi, Zemo Ponichala; after the mentioned, in order to cover up his tracks, he put up fire in the apartment and fled from the scene.
Police seized a knife – the weapon of the crime – as evidence. In addition, the traces of genetic profile of the detainee appeared on the crime weapon and various items found in the scene.
The investigation in underway on the fact of premeditated murder of two persons, including a child under aggravating circumstances (3rd part of the article 109, Criminal Code of Georgia), which envisages the imprisonment for a term of 16 to 20 years or life imprisonment