შსს-ს ცენტრალური კრიმინალური პოლიციის დეპარტამენტის მეორე მთავარი სამმართველოს თანამშრომლებმა, გურჯაანსა და თბილისში ერთდროულად ჩატარებული ოპერატიულ-სამძებრო და საგამოძიებო ღონისძიებების შედეგად, რეგისტრაციის ნებართვისა და ლიცენზიის გარეშე განხორციელებული უკანონო სამეწარმეო საქმიანობის ბრალდებით, დანაშაულებრივი ჯგუფის 4 წევრი, ე.წ. „მაზავშიკები“: 1990 წელს დაბადებული ავთანდილ ბ, 1989 წელს დაბადებული გიორგი გ, 1984 წელს დაბადებული ზურაბ ბ. და 1974 წელს დაბადებული ვლადიმერ ჭ. დააკავეს.
გამოძიებამ დაადგინა, რომ დაკავებულები მიმდინარე საფეხბურთო მსოფლიო ჩემპიონატის მატჩებსა და ასევე, სხვა სპორტულ თამაშებზე, მობილური ტელეფონის და ინტერნეტის საშუალებით, მოქალაქეებისგან უკანონო ფსონებს იღებდნენ. სპორტული თამაშების შედეგების მიხედვით, დათქმულ დროს აბარებდნენ და იბარებდნენ ე.წ. თავნებს. თავანის ჩაბარების დაგვიანების შემთხვევებში ბრალდებულებსა და მოქალაქეებს შორის ხშირად იმართებოდა გარჩევები.
სამართალდამცველებმა დაკავებულების პირადი ჩხრეკისას თავნის სახით აღებული ფული ნივთმტკიცებად ამოიღეს. დაკავებულები აღიარებენ ჩადენილ დანაშაულს.
გამოძიება რეგისტრაციის, ნებართვის ან ლიცენზიის გარეშე, ანდა სანებართვო ან სალიცენზიო პირობების დარღვევით, ჯგუფურად ჩადენილი უკანონო სამეწარმეო საქმიანობის ფაქტზე მიმდინარეობს (საქართველოს სსკ-ის 192-ე მუხლის მე-2 ნაწილის „ა“ ქვეპუნქტით, რაც 3-დან 5 წლამდე თავისუფლების აღკვეთას ითვალისწინებს).

The officers of Central Criminal Police Department of MIA as a result of operative-searching and investigative activities simultaneously held in Tbilisi and Gurjaani detained four persons of criminal group for Illicit Entrepreneurial Activity, namely: Avtandil B. (DoB 1990) Giorgi G. (DoB 1989) Zurab B. (DoB 1984) and Vladimer Tch. (DoB 1974).
Investigation established that detainees accepted illegal bets from citizens via mobile phone and internet on the ongoing sport games and football world championship. They received cash or landed over sums according to the game results afterwards. In case in the won sum was not received by the group criminal skirmishes took place.
During the personal search held to detainees law enforcers seized cash received through bets as evidences. Detainees have already pleaded guilty.
Investigation is in progress on the fact of Illicit Entrepreneurial Activity, article 192, II part, sub-paragraph A which envisages from 3 to 5 years of imprisonment.