საქართველოს საარჩევნო კოდექსი შინაგან საქმეთა სამინისტროსა და ცენტრალური საარჩევნო კომისიის კოორდინირებულ საქმიანობას მოითხოვს, რათა არჩევნების პროცესში უსაფრთხოება მაქსიმალურად იყო დაცული.
„მემორანდუმის თანახმად, ჩვენ გამოვთქვამთ მზადყოფნას, ურთიერთთანამშრომლობის გზით ხელი შევუწყოთ 2016 წლის 8 ოქტომბრის საპარლამენტო არჩევნებთან დაკავშირებით ამომრჩეველთა ნების თავისუფალ გამოვლენასა და არჩევნების უსაფრთხო, მშვიდ, თავისუფალ გარემოში ჩატარებას. ამ მემორანდუმზე ხელმოწერით, ჩვენ კიდევ ერთხელ ვთანხმდებით, რომ აქტიურად ვითანამშრომლებთ ჩვენი საერთო მიზნისთვის - ხმის მიცემის პროცესის უსაფრთხო და მშვიდ გარემოში ჩატარების უზრუნველყოფისათვის. ვფიქრობ, კანონმდებლობის განუხრელი დაცვით, შინაგან საქმეთა სამინისტროსა და ცენტრალურ საარჩევნო კომისიას შორის თანამშრომლობის სწორად წარმართვა იქნება არსებითი საფუძველი მშვიდობიანი, გამჭვირვალე და სანდო საარჩევნო გარემოს შექმნისათვის“- განაცხადა მემორანდუმზე ხელმოწერის შემდეგ შინაგან საქმეთა მინისტრმა.
შსს-სა და ცესკოს ურთიერთგაგების მემორანდუმით განისაზღვრა თანამშრომლობის დამატებითი ფორმები და სამართლებრივი ჩარჩო. მემორანდუმის ფარგლებში მხარეები ასევე ერთობლივ ტრენინგებისა და სამუშაო შეხვედრებს ჩაატარებენ.
მემორანდუმი საარჩევნო სისტემების საერთაშორისო ფონდის (IFES) რეკომენდაციების გათვალისწინებით გაფორმდა.

Minister of Internal Affairs Giorgi Mgebrishvili and chairman of Central Election Commission Tamar Zhvania have signed memorandum of understanding.
Election Code implies coordinated cooperation between Ministry of Internal Affairs and Central Election Commission in order to ensure safe and peaceful environment on the election day. “According to the memorandum we reiterate our readiness to contribute to the free expression of will on October 8 when parliamentary elections are scheduled to be held and ensure safe and peaceful environment on the election day. By signing the agreement, once again, we agree to cooperate actively for achieving our mutual aim, -to hold elections in safe and peaceful environment on the election day. I think that by preserving the established regulations of the legislation, cooperation between Ministry of Internal Affairs and Central Election Commission will be the pre-condition for ensuring peaceful, transparent, and credible elections”.-stated Minister of Internal Affairs.
The newly concluded memorandum of understanding defines additional forms of cooperation and legislative framework. Within the frames of the memorandum sides will also hold trainings and work meeting.
Memorandum was concluded in full compliance with International Foundation of Electoral System (IFES) recommendations.