თბილისის ინტერპოლის და საპატრულო პოლიციის დეპარტამენტის სასაზღვრო სამიგრაციო კონტროლის სამმართველოს თანამშრომლებმა, ერთობლივად ჩატარებული ღონისძიების შედეგად, თურქეთის რესპუბლიკის სამართალდამცავი ორგანოების მიერ წითელი ცირკულარით საერთაშორისო დონეზე ძებნილი, თურქეთის რესპუბლიკის მოქალაქე, 1962 წელს დაბადებული ალი რიზა ისლამი, რომელიც ნიდერლანდების სამეფოს პასპორტით ლატვიიდან საქართველოში შემოსვლას ცდილობდა, თბილისის საერთაშორისო აეროპორტში დააკავეს.
აღნიშნული პიროვნება, დაკავების და შემდგომი ექსტრადიციის მიზნით, ანკარის ინტერპოლის მიერ საერთაშორისო ძებნაში 2015 წლის 30 ნოემბერს გამოცხადდა. მას თურქეთის რესპუბლიკის სისხლის სამართლის 58-ე კოდექსის 220/1, 220/2, 188/3-4-5 და 53-ე მუხლებით გათვალისწინებული დანაშაულების ჩადენა ედება ბრალად, რაც კრიმინალური ორგანიზაციის შექმნას, წევრობას და ჰეროინის გადაზიდვას გულისხმობს.
თურქეთის სამართალდამცავი ორგანოების მიერ მოპოვებული ოპერატიული ინფორმაციის თანახმად, იგეგმებოდა ნარკოტიკული საშუალების ევროპის მიმართულებით ტრანსპორტირება. 2013 წლის 20 თებერვალს ქალაქ სტამბულში ჩატარდა ოპერაცია, რა დროსაც ავტომანქანიდან 101 კილოგრამი და 700 გრამი ჰეროინი ამოიღეს. გამოძიების შედეგად ასევე დადგინდა, რომ კრიმინალური დაჯგუფების ლიდერი ალი რიზა ისლამი იყო.
ამჟამად ალი რიზა ისლამი დაკავებული და გადაყვანილია თბილისის დროებითი მოთავსების N1 იზოლატორში. მის მიმართ მიმდინარეობს კანონით გათვალისწინებული, წინასაექსტრადიციო პროცედურები.

The officers of Tbilisi Bureau of Interpol along with Patrol Police Department as a result of jointly held activities detained Turkish citizen Ali Riza Islam (DoB 1962) wanted by the Turkish law enforcers under the red notice worldwide. Detainee attempted to cross Georgian border from Latvia by means of the passport issued by Netherlands. He was detained at Tbilisi International Airport.
The mentioned person was wanted by the Interpol Bureau of Ankara from November 30, 2015. He was wanted under the articles 58, 220/1, 220/2, 188/3-4-5 and 53 which stand for creation of the criminal organized croup, transit of heroin and etc.
According to the information obtained by the Turkish law enforcers detainee planned to transport drugs to the direction of Europe. On February 20, 2013 special operation was carried out in Istanbul, as a result of which 101 kg and 700 gr of heroin was seized. In the course of investigation it was established that the criminal group was led by Ali Riza Islam.
At this moment detainee is placed in Tbilisi temporary detention center N1 while pre-extradition procedures are underway.