2016 წლის 1 მარტს გამომცემლობამ The Huffington Post გამოაქვეყნა სტატია სათაურით - „რატომ მოაქვს თანამშრომლობას უფრო მეტი, ვიდრე საზღვრების დახურვას“. სტატიაში საქართველოს შინაგან საქმეთა მინისტრი გიორგი მღებრიშვილი უსაფრთხოებისა და კრიმინალთან ბრძოლის საკითხებში საქართველოსა და გერმანიის ფედერაციულ რესპუბლიკას შორის არსებულ თანამშრომლობაზე საუბრობს და ამ კუთხით საქართველოს გერმანიის საიმედო პარტნიორად ასახელებს:
„უსაფრთხოების გაუმჯობესება დღევანდელ გლობალიზებულ სამყაროში უფრო მეტად დამოკიდებულია საერთაშორისო თანამშრომლობაზე, ვიდრე საზღვრების დახურვაზე. საქართველო დანაშაულის წინააღმდეგ ბრძოლაში არის სანდო და კომპეტენტური პარტნიორი გერმანიისათვის. ჩვენი ურთიერთობების შემდგომი გაღრმავება გვპირდება გაზრდილ უსაფრთხოებას ყველასთვის“, - აღნიშნავს გიორგი მღებრიშვილი.
შს მინისტრი განმარტავს, რომ ევროკავშირის სტანდარტებთან შესაბამისობაში მოყვანისათვის აუცილებელი რეფორმების გატარებამ, კრიმინალთან ბრძოლაში საქართველოს სამართლებრივი ჩარჩოებისა და ინსტიტუციონალური შესაძლებლობების გაუმჯობესება გამოიწვია. როგორც გიორგი მღებრიშვილი აღნიშნავს, არალეგალური, ტრანსსასაზღვრო დანაშაულებრივი საქმიანობის აღსაკვეთად საქართველო ინტენსიურად მუშაობს ევროპელ პარტნიორებთან, რაზეც ქართულ მხარესთან თანამშრომლობით გერმანიაში ქართველი მოქალაქეების მიერ ჩადენილი დანაშაულის დიდი ნაწილის დაუყოვნებლივ გახსნაც მიუთითებს.
შინაგან საქმეთა მინისტრის თქმით, „სამართლებრივი სახელმწიფო წარმოადგენს საქართველოს მთავრობის ყოვლისმომცველი რეფორმების განხორციელების საფუძველს, რომელთაც ხელი შეუწყვეს ქვეყნის ევროპულ ინტეგრაციას. ამ ინტეგრაციამ გაზარდა ჩვენი სამართლებრივი ჩარჩო-პირობები და ინსტიტუციური შესაძლებლობები დანაშაულის წინააღმდეგ ბრძოლასთან მიმართებაში. მისი მეშვეობით გაძლიერდა, ასევე, ჩვენი შესაძლებლობები ევროპელ პარტნიორებთან ეფექტური თანამშრომლობის კუთხით, უკანონო ტრანსსასაზღვრო საქმიანობის წინააღმდეგ სამოქმედოდ და მათ აღსაკვეთად... ორმხრივმა თანამშრომლობამ საპოლიციო სფეროში მნიშვნელოვნად გაზარდა დანაშაულის გამოვლენის მაჩვენებელი და რეადმისიის მოთხოვნათა 90%-ზე მეტი დაკმაყოფილდა...საქართველომ, ევროკავშირთან სავიზო რეჟიმის ლიბერალიზაციის პროცესში, მნიშვნელოვნად გააუმჯობესა საზღვრის კონტროლი და მიგრაციის მართვის მექანიზმები, მაგალითად, შემოღებული იქნა ბიომეტრული პასპორტები“.
სტატიაში გიორგი მღებრიშვილი საქართველოსა და გერმანიას შორის სამართლებრივ საკითხებში არსებული თანამშრომლობის ფორმებზეც საუბრობს და ხაზგასმით აღნიშნავს, რომ მრავალმხრივი შეთანხმებების პლატფორმების გარდა, როგორიცაა ევროპოლი და ინტერპოლი, საქართველო და გერმანია ასევე აძლიერებენ უსაფრთხოების ორმხრივ თანამშრომლობას ინფორმაციის უფრო აქტიური გაცვლითა და პრევენციული თანამშრომლობით. შს მინისტრის თქმით, დანაშაულის თავიდან აცილებისა და დანაშაულთან ბრძოლის საკითხებში ორმხრივი სამუშაო ჯგუფის შექმნითა და ბერლინში პოლიციის ატაშის წარგზავნით, საქართველო-გერმანიის თანამშრომლობა ახალ საფეხურზე გადავიდა.
„საქართველო და გერმანია იზიარებენ დემოკრატიის, ადამიანის უფლებებისა და სამართლებრივი სახელმწიფოს ერთნაირ ღირებულებებს. ჩვენ, ასევე, ვიზიარებთ საერთაშორისო თანამშრომლობის მნიშვნელოვან ვალდებულებებს, როგორც საფუძველს გრძელვადიანი მშვიდობის, უსაფრთხოებისა და კეთილდღეობის. უვიზო მიმოსვლა გააღრმავებს და გააძლიერებს კონტაქტებსა და ორ ქვეყანას შორის თანამშრომლობას. ეს ყველასთვის სარგებლის მომტანი იქნება,“ - აცხადებს გიორგი მღებრიშვილი.

On March 1, 2015 the “Huffington Post” published an article with a title “Why Cooperation brings more than closing borders”. Talking about the cooperation in the field of security and fight against crime between Georgia and the Federal Republic of Germany, Mr. Giorgi Mgebrishvili, the Minister of Internal Affairs of Georgia names Germany as one of the most reliable partners:
“Improving safety in today's globalized world depends more on international cooperation than on closing of borders. In the fight against crime Georgia is a reliable and competent partner for Germany. The further deepening of our relations promises an increased safety for all” –said Mr. Giorgi Mghebrishvili.
The Minister of Internal Affairs of Georgia explains that the necessity of reforms for harmonization with EU standards resulted in improvement of Georgian legal framework on fight against crime as well as significant improvement of institutional capacities. As Mr. Giorgi Mgebrishvili notes in order to prevent illegal, cross-border criminal activities Georgia actively works with European partners. The mentioned successful cooperation is proved by immediate solution of a large number of crimes committed by the citizens of Georgia in Germany.
The Minister of Internal Affairs said that "the legal state is the basis of comprehensive reforms of the Government of Georgia that have contributed to the country's European integration. The integration has also increased our legal framework and our institutional capabilities to combat crime. It also enhanced our capacities for effective cooperation with our European partners in combat and prevention illegal cross-border activities. Bilateral cooperation in the field of police significantly increased the crime detection rate, besides, more than 90% of readmission requests have been satisfied ... In the process of EU visa liberalization Georgia significantly improved border control and migration management mechanisms; one of the examples of the mentioned is the introduction of biometric passports".
Mr. Giorgi Mgebrishvili talks about the forms of legal cooperation between Georgia and Germany in the article and emphasizes that in addition to the multilateral agreements platforms, such as Europol and Interpol, Georgia and Germany are also enhancing the bilateral cooperation in terms of the security through more intensive exchange of information and application of preventive measures. According to the Minister of Internal Affairs, Georgian-German cooperation has transferred to a new stage of combat and prevention of crime by creation of a bilateral working group and designation of a police liaison officer in Berlin.
Georgia and Germany share the same values of democracy, human rights and rule of law of a legal state. We also share a strong commitment to international cooperation as a basis for long-term peace, security and prosperity. Visa-free travel will strengthen and intensify contacts and cooperation between the countries and we can all benefit from this” – declared Mr. Giorgi Mgebrishvili.