საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტროს საპატრულო პოლიციის დეპარტამენტის დირექტორი - პოლიციის პოლკოვნიკი ვაჟა სირაძე, სასაზღვრო პოლიციის უფროსი - გენერალ-მაიორი ნიკოლოზ შარაძე და მისი პირველი მოადგილე - სასაზღვრო პოლიციის პოლკოვნიკი გოჩა ჯანჯღავა ლიეტუვის რესპუბლიკაში ოფიციალური სამუშაო ვიზიტით იმყოფებოდნენ.
ვიზიტის ფარგლებში, ნიკოლოზ შარაძე და ვაჟა სირაძე ლიეტუვის რესპუბლიკის შინაგან საქმეთა სამინისტროს სახელმწიფო საზღვრის დაცვის სამსახურის ხელმძღვანელს, გენერალ რუსტამას ლიუბაიევასს შეხვდნენ. შეხვედრას ასევე ესწრებოდნენ ლიეტუვის რესპუბლიკის შსს-ს სახელმწიფო საზღვრის დაცვის სამსახურის წარმომადგენლები.
შეხვედრაზე მხარეებმა განიხილეს საზღვრის დაცვასა და სასაზღვრო უსაფრთხოებასთან დაკავშირებული საკითხები.
ლიეტუვის რესპუბლიკის შინაგან საქმეთა სამინისტროს საზღვრის დაცვის სამსახურის უფროსმა - რუსტამას ლიუბაიევასმა, საქართველოს სასაზღვრო პოლიციის უფროსმა - ნიკოლოზ შარაძემ და საპატრულო პოლიციის დეპარტამენტის დირექტორმა - ვაჟა სირაძემ ხელი მოაწერეს საზღვრის დაცვის საკითხებში თანამშრომლობის 2023-2024 წლების გეგმას.
სტუმრები ლიეტუვის რესპუბლიკის საზღვრის დაცვის სამსახურის სხვადასხვა დანაყოფებს ეწვივნენ. ლიეტუვის სასაზღვრო უწყების წარმომადგენლებმა საქართველოს დელეგაციის წევრებს ეროვნული საკოორდინაციო ცენტრის, რეგიონული დანაყოფებისა და საზღვრის დაცვის სკოლის საქმიანობა გააცნეს და ქართველ კოლეგებს სასაზღვრო გამტარი პუნქტების ფუნქციონერების, არსებული აღჭურვილობისა და დანერგილი ტექნოლოგიების შესახებ გამოცდილება გაუზიარეს. ლიეტუველმა კოლეგებმა ქართულ მხარეს ასევე დეტალური ინფორმაცია მიაწოდეს სამგზავრო დოკუმენტებისა და რადიაციული ნივთიერებების შემოწმების წესების შესახებ.
ვიზიტის ფარგლებში, ქართულმა დელეგაციის წევრებმა აგრეთვე მოინახულეს ლიეტუვის საზღვრის დაცვის სამსახურის სასწავლო სკოლა, სადაც მესაზღვრეთა გადამზადების სასწავლო კურსის შესახებ ინფორმაციას გაეცნენ.

Director of the Patrol Police Department of the Ministry of Internal Affairs of Georgia - Police Colonel Vazha Siradze, Border Police Chief – Major-General Nikoloz Sharadze and his first deputy - Border Police Colonel- Gocha Janjghava payed an official working visit to the Republic of Lithuania.
Within the framework of the visit, Nikoloz Sharadze and Vazha Siradze met with the head of the State Border Protection Service of the Ministry of Internal Affairs of the Republic of Lithuania, General Rustamas Liubajevas. Representatives of the State Border Protection Service of the Ministry of Internal Affairs of the Republic of Lithuania also attended the meeting.
At the meeting, the parties discussed issues related to border protection and border security issues.
The head of the border protection service of the Ministry of Internal Affairs of the Republic of Lithuania - Rustamas Liubajevas, the head of the border police of Georgia - Nikoloz Sharadze and the Director of the Patrol Police Department - Vazha Siradze signed the 2023-2024 plan for cooperation on border protection issues.
The guests visited various units of the Border Guard Service of the Republic of Lithuania. The representatives of the Lithuanian border agency introduced the activities of the national coordination center, regional units and the school of border protection to the members of the Georgian delegation and shared their experience with the Georgian colleagues on the operators of the border crossing points, the existing equipment and the introduced technologies. The Lithuanian colleagues also provided the Georgian side with detailed information about the rules for checking travel documents and radioactive substances.
Within the framework of the visit, members of the Georgian delegation also visited the training school of the Lithuanian Border Guard Service, where they l got familiarized about the training course for border guards.