საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტროს, ევროკავშირის პროექტ „ტექნიკური დახმარების ინსტრუმენტის“ (TAIEX) ფარგლებში, ლატვიის რესპუბლიკის სახელმწიფო პოლიციის კოლეჯის ექსპერტები ეწვივნენ. შსს-ს აკადემიაში ღონისძიების გახსნას საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტროს საერთაშორისო ურთიერთობების დეპარტამენტის დირექტორი შალვა კვინიხიძე, შსს-ს აკადემიის რექტორი ნუკრი გელაშვილი და ლატვიის ელჩი საქართველოში ელიტა გაველე დაესწრნენ.
ვიზიტის დროს ლატვიელმა ექსპერტებმა მასების მართვის სამართლებრივი საფუძვლები, სპეციალური ღონისძიებების დროს პოლიციის როლი, მათ შორის, რისკების შეფასება, ორგანიზატორებთან თანამშრომლობა, ასევე, ადამიანის უფლებების დაცვა, სპორტული ღონისძიებების ხელმძღვანელობა და პოლიციელებისთვის ტრენინგების ჩატარების საკითხები განიხილეს. ექსპერტებმა ასევე ისაუბრეს პოლიციის იმ დანაყოფების მუშაობის სპეციფიკაზე, რომლებიც ლატვიაში მასების მართვის საკითხებზე არიან პასუხისმგებლები.
აღნიშნულ ტრენინგში შინაგან საქმეთა სამინისტროს აკადემიის, განსაკუთრებულ დავალებათა დეპარტამენტის, საპატრულო პოლიციის და ცენტრალური კრიმინალური პოლიციის დეპარტამენტების წარმომადგენლებმა მიიღეს მონაწილეობა.

Within the frames of EU "TAIEX" instrument, experts from Latvian Police College visited the Ministry of Internal Affairs of Georgia. The opening ceremony of the event at MIA Police Academy was attended by the head of International Relations Department of MIA- Shalva Kvinikhidze, Rector of Police Academy- Nukri Gelashvili and Ambassador extraordinary and plenipotentiary of Latvia Elite Gevele.
During the visit experts discussed judicial basics for mass management, role of police during special operations, including risk assessment, co-operation with organizers as well as protection of human rights, management of sport events and issue of trainings for policemen. Experts also reviewed specific activities of certain police units responsible for mass management in Latvia.
In the mentioned training which was held at MIA Police Academy representatives from Special Tasks Department, Patrol Police and Central Criminal Police Department took part.