შინაგან საქმეთა სამინისტროს სასაზღვრო პოლიციის ვერტმფრენით მაშველებმა შატილიდან თბილისში რუსთავის მე-11 საჯარო სკოლის მოსწავლეები ჩამოიყვანეს. უგზოობისა და უამინდობის გამო, ექსკურსიაზე მყოფი 15 ბავშვი, 2 მასწავლებელთან და 2 მშობელთან ერთად, ხევსურეთიდან უკან დაბრუნებას ვეღარ ახერხებდა.
შსს-ს სასაზღვრო პოლიციის ვერტმფრენი დღეს შატილის მიმართულებით რამდენიმე რეისს განახორციელებს და ადგილზე დარჩენილ ტურისტებსა და მოსახლეობას უსაფრთხო ადგილზე გადაიყვანს.
პარალელურად, შსს-ს მაშველები დუშეთის მუნიციპალიტეტში, შატილის ხეობაში მყოფი 5 უცხოელი ტურისტის სამაშველო ოპერაციას ინტენსიურ რეჟიმში განაგრძობენ.
დუშეთის სახანძრო-სამაშველო ჯგუფმა განსაცდელში მყოფ უცხო ქვეყნის მოქალაქეებთან კომუნიკაციის დამყარება მოახერხა, დადგინდა მათი ადგილსამყოფელის ზუსტი კოორდინატები.
უამინდობისა და მდინარე გუროსჭალის ადიდების გამო, მიმდებარე ტერიტორიაზე არსებულ გზებზე ტრანსპორტით გადაადგილება შეუძლებელია და სამაშველო ოპერაცია ქვეითად მიმდინარეობს.
პარალელურად, შსს-ს საგანგებო სიტუაციის მართვის სააგენტოს თანამშრომლებთან ერთად, კლიმატური პირობების გაუმჯობესებისთანავე, სამაშველო ოპერაციაში შსს-ს სასაზღვრო პოლიციის ვერტმფრენი ჩაერთო.
ამ წუთებში, ერთობლივი ძალისხმევით, მიმდინარეობს ტურისტების გამოყვანა შატილის მიმდებარე ტერიტორიიდან.

Rescuers of the Emergency Situations Management Agency brought the pupils from Rustavi N11 public school from Shatili to Tbilisi with the helicopted of the Border Police. Due to the difficult relief and bad weather, 15 children on excursion could not return to Khevsureti together with 2 teachers and 2 parents.
The helicopter of the Border Police of the Ministry of Internal Affairs will conduct several flights to Shatili today and bring the rest of the tourists and the population to the safe place.
In parallel, rescuers of the Ministry of Internal Affairs continue rescue operation of 5 foreign tourists in the Shatili gorge, Dusheti municipality.
The Dusheti Fire-Rescue Team managed to establish communication with citizens of foreign countries. Rescuers located their whereabouts and exact coordinates.
Due to the bad weather and rise of the level of the river, traffic movement in nearby areas is impossible and the rescue operation is conducted on foot.
Along with the employees of the Emergency Situations Management Agency of the Ministry of Internal Affairs, the MIA Border Police helicopter was involved in the rescue operation soon after the climatic conditions were improved.