2016 წლის 26 ივნისს, დაახლოებით, დილის 5 საათზე, ქალაქ ლანჩხუთში, ჟორდანიას ქუჩაზე, შსს-ს საპატრულო პოლიციის თანამშრომლებმა საგზაო მოძრაობის წესების დარღვევით, დიდი სისწრაფით მოძრავი ავტომანქანა შეაჩერეს, რომელსაც ალკოჰოლური თრობის ქვეშ მყოფი სასულიერო პირი - რომან კ. მართავდა. საპატრულო პოლიციის ეკიპაჟმა სასულიერო პირს განუმარტა, რომ გადაჭარბებული სიჩქარით, მით უფრო, არაფხიზელ მდგომარეობაში ავტომანქანის მართვა იყო არა მხოლოდ კანონის დარღვევა, არამედ საფრთხეს უქმნიდა თავად მძღოლის, მისი მგზავრებისა და სხვა მოქალაქეების სიცოცხლეს. სამართალდამცველებმა რომან კ.-ს არაერთგზის შესთავაზეს, რომ თავად მიიყვანდნენ შინ, რასაც მისი მხრიდან აგრესია მოჰყვა. სასულიერო პირმა სიტყვიერი შეურაცხყოფა მიაყენა საპატრულო პოლიციის თანამშრომლებს და არ დაემორჩილა მათ კანონიერ მოთხოვნას. სამართალდამცველებმა რომან კ. საქართველოს ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსის 173-ე და 166-ე მუხლებით დააკავეს. პოლიციის განყოფილებაში გადაყვანის დროს, დაკავებულმა ავტომანქანაში თვითდაზიანებები მიიყენა. მას შესაბამისი სამედიცინო დახმარება გაეწია. ამჟამად სასულიერო პირი ხელწერილის საფუძველზეა გათავისუფლებული და მის მიმართ სამართლებრივი პროცედურები გრძელდება.
აქვე განვმარტავთ, რომ არსებობს მომხდარი ფაქტის სრული ვიდეოჩანაწერი, რომელიც საპატრულო პოლიციის სამხრე ვიდეოკამერითაა გადაღებული. აღნიშნულ ვიდეომასალას შინაგან საქმეთა სამინისტრო საქართველოს საპატრიარქოშიც აგზავნის. ამ ეტაპზე ვიდეომასალის გამოქვეყნებისგან თავს ვიკავებთ.

On June 26, 2016, at about 5:00 am, in Jordania Street, Lanchkhuti, the officers of the Patrol Police of the MIA for violation of traffic rules stopped the vehicle moving with high speed. The vehicle was driven by a clergyman under alcohol influence Roman K. The Patrol crew explained the clergyman that excessive speed and drunk driving is not only violation of the law but also poses threat to a driver, its passengers and lives of other people. The law enforcers repeatedly offered Roman K. to bring him home that was followed by his aggression. Roman K. verbally insulted the officers of the Patrol Police and disobeyed their legal requests. The law enforcers detained Roman K. under the Articles 173 and 166 of the Administrative Violations Code of Georgia. While transfer to the police station the detainee inflicted self-injuries. The detainee was provided appropriate medical care. Currently the clergyman is released against receipt and legal procedures regarding his case are underway.
Also, we would like to clarify that there is a complete video recording of the incident, which was shot by a video camera fastened on the shoulder of the patrol police officer. The Ministry of Internal Affairs intends to send the mentioned record to the Patriarchate of Georgia. At this stage we abstain from releasing the video material.