საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტროს ერთ-ერთი მთავარი პრიორიტეტი ცეცხლსასროლი იარაღის უკანონო ბრუნვის წინააღმდეგ ბრძოლაა, რაც თავის მხრივ სხვა, კიდევ უფრო მძიმე დანაშაულის პრევენციის მთავარ პირობას წარმოადგენს.
ქვეყნის მასშტაბით ჩატარებული კომპლექსური ოპერატიულ-საგამოძიებო ღონისძიებების შედეგად, შინაგან საქმეთა სამინისტროს ცენტრალური კრიმინალური პოლიციის დეპარტამენტმა ბოლო 2 თვის განმავლობაში განსაკუთრებით დიდი ოდენობით ცეცხლსასროლი იარაღი ამოიღო.
ცეცხლსასროლი იარაღის და საბრძოლო მასალის მართლსაწინააღმდეგო შეძენა-შენახვა-ტარების ბრალდებით დაკავებული და სისხლის სამართლის პასუხისგებაში მიცემულია 47 პირი.
ავტომანქანების, საცხოვრებელი ბინების, ასევე, პირადი ჩხრეკისას ამოვიღეთ 50 ერთეული ცეცხლსასროლი იარაღი, აქედან - 31 პისტოლეტი, 10 ავტომატი, 3 რევოლვერი, 3 შაშხანა, 3 გადაჭრილი სანადირო თოფი, 2 ხელყუმბარა და სხვადასხვა კალიბრის 1016 ცალი საბრძოლო ვაზნა.
კომპლექსური ღონისძიებები მიზნად ისახავს დანაშაულის გამოვლენას, სხვა კიდევ უფრო მძიმე დანაშაულის პრევენციასა და ცეცხლსასროლი იარაღის უკანონო ბრუნვიდან ამოღებას.
ღონისძიებების მიმდინარეობისას სამართალდამცველებმა პრევენციულად აღკვეთეს მძიმე კატეგორიის დანაშაულები, როგორიცაა: მკვლელობა, მკვლელობის მცდელობა, ყაჩაღობა, სხეულის მძიმე დაზიანება და სხვ.
ამასთან, გვინდა კიდევ ერთხელ შევახსენოთ საზოგადოებას, კანონის თანახმად, პირი, რომელიც პოლიციას არარეგისტრირებულ ცეცხლსასროლ იარაღს ნებაყოფლობით ჩააბარებს, თავისუფლდება სისხლის სამართლებრივი პასუხისმგებლობისგან.

One of the main priorities for the Ministry of Internal Affairs is the fight against illegal circulation of firearms, which in its turn, is the precondition for prevention of more serious crimes.
As a result of the complex operative-investigative activities, Central Criminal Police Department has seized especially large amount of firearms in the past two months.
47 individuals have been taken under arrest and brought to criminal justice on the charges of illegal purchase, keeping and carrying of firearms.
As a result of the searching activities held in apartments, vehicles and uring the personal search 50 firearms have been seized, namely 31 pistols, 10 automatic weapons, 3 revolvers, 3 rifles and 3 cut guns, 2 hand grenades and 1016 bullets aimed for the various types of arms.
Complex activities are aimed for the crime exposition and prevention of more serious crimes as well as seized of arms from illegal circulation.
During the activities law enforcers foiled a number of grave crimes, such as murder, attempted murder, armed robbery, serious health injury and etc.
Ministry of Internal Affairs would like to remind society that according to the law those who will hand over arms voluntarily will be free from the legal responsibility.