დღეს, საკანონმდებლო ორგანოსთან მიმდინარე საპროტესტო აქციაზე, სამართალდამცველებმა ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსის 173-ე მუხლის (სამართალდამცავი ორგანოს თანამშრომლის კანონიერი მოთხოვნისადმი დაუმორჩილებლობა) საფუძველზე 8 პირი დააკავეს.
საპატრულო პოლიციის წარმომადგენლებმა აქციის მონაწილეებს არაერთხელ შესთავაზეს ალტერნატიული ადგილი კარვის გასაშლელად.
მნიშვნელოვანია, რომ აქციის მონაწილეებს რამდენიმე თვის განმავლობაში ჰქონდათ კარავი გაშლილი საკანონმდებლო ორგანოს მიმდებარედ, რაშიც პოლიციას მათთვის ხელი არ შეუშლია.
რაც შეეხება პარლამენტის შენობის წინ კარვის განთავსებას, "პოლიციის შესახებ" საქართველოს კანონის თანახმად, საზოგადოებრივი უსაფრთხოების, მართლწესრიგის დაცვის, სამართალდარღვევის თავიდან აცილებისა და პრევენციის მიზნით, აქციის მონაწილეებს ეზღუდებათ შესაძლებლობა, საკანონმდებლო ორგანოს წინ განათავსონ კარავი.

Today, during a protest rally in front of the legislative body, law enforcers detained 8 people under Article 173 of the Code of Administrative Offenses (disobedience to the lawful request of a law enforcement officer).
Despite numerous calls and warnings, the protesters did not obey the lawful request of the representatives of the Ministry of Internal Affairs, continued illegal actions, after which they were arrested.
Patrol police representatives offered protesters several times an alternative place to set up a tent.
It is notable that the protesters had their tent set up near the legislative body for several months, which remained intact and police did not interfere.
As for the placement of a tent in front of the Parliament building, protesters are restricted from placing a tent in front of the legislative body in accordance with the “Law of Georgia on Police” with the purpose of ensuring public safety, rule of law, prevention and foiling of illegal actions.