გვსურს, გამოვეხმაუროთ სახალხო დამცველის მხრიდან ბოლო პერიოდში საქართველოს პოლიციის წინააღმდეგ მიმართულ კამპანიას.
შსს-მ უკვე გაავრცელა განცხადება თბილისის საკრებულოს მიმდებარე ტერიტორიაზე განვითარებულ მოვლენებთან დაკავშირებით, შესაბამისი სამართლებრივი განმარტებით, რომელიც პოლიციის ქმედების კანონიერებას ადასტურებდა.
აქვე ხაზგასმით აღვნიშნავთ, რომ სახალხო დამცველის წარმომადგენლებს შსს-ს სისტემაში, დაკავებულ პირებთან ურთიერთობის, მათი მონახულების პრობლემა არასდროს შექმნიათ, მათ შორის, არც მოცემულ შემთხვევაში. აქციიდან პოლიციის განყოფილებებში გადაყვანილი, დაკავებული პირების მონახულების საშუალება, სახალხო დამცველის წარმომადგენლებს, ობიექტური გარემოებების გათვალისწინებით, პირველივე ფიზიკური შესაძლებლობის შექმნისთანავე მიეცათ.
ამდენად, გაკვირვებას გამოვთქვამთ სახალხო დამცველის მხრიდან აღნიშნული ფაქტის არასწორი ინტერპრეტაციის გამო.
კიდევ ერთხელ ვაცხადებთ, რომ პოლიცია მოქმედებს კანონის ფარგლებში, პოლიტიკური ნეიტრალიტეტის პრინციპის დაცვით.
შს სამინისტრო დიდ პატივს სცემს სახალხო დამცველის ინსტიტუტს, რომელმაც უნდა უზრუნველყოს ქვეყანაში უკლებლივ ყველა მოქალაქის უფლებების დაცვა, მიუხედავად მისი პროფესიისა თუ სხვა სახის კუთვნილებისა. ამდენად, გამოვხატავთ შეშფოთებას, ვინაიდან სახალხო დამცველის მიერ პერიოდულად გაჟღერებული, დაუსაბუთებელი ბრალდებები ქვეყნის უმნიშვნელოვანესი სამართალდამცავი ორგანოს - შსს-ს მიმართ, რამაც ერთგვარი ტენდენციის სახე მიიღო, მიზნად ისახავს არა მხოლოდ ამ უწყების დისკრედიტირებას, არამედ ჩრდილს აყენებს თავად სახალხო დამცველის ინსტიტუტს.
სახალხო დამცველს მართებს, მიუკერძოებლად შეასრულოს კონსტიტუციური ორგანოს უმნიშვნელოვანესი ფუნქციები. მას, როგორც ომბუდსმენთა საერთაშორისო გლობალური გაერთიანების წევრს, ჯეროვნად უნდა ჰქონდეს გაცნობიერებული ომბუდსმენის ინსტიტუტსა და სახელმწიფო ორგანოებს შორის ურთიერთობების საუკეთესო პრაქტიკის მნიშვნელობა და მოქმედებდეს ობიექტურად, კრიტიკული დამკვირვებლის პოზიციიდან, მიმართავდეს ყველა ძალისხმევას, რათა მაქსიმალურად იქნას უზრუნველყოფილი ადამიანის უფლებების დაცვა მაღალი სტანდარტებით. ამ მიზნის მიღწევა კი შეუძლებელია დაუსაბუთებელი ბრალდებებით, ერთპიროვნული შეფასებებით, საზოგადოების შეგნებულად შეცდომაში შეყვანითა და სახალხო დამცველის ინსტიტუტის თვითდისკრედიტაციით.
აქვე, შევნიშნავთ იმასაც, რომ სახალხო დამცველის მხრიდან პოლიციის სისტემაში დაკავებულთა მიმართ არაადამიანური მოპყრობის ფაქტების ზრდაზე საუბარი არის ყოვლად დაუსაბუთებელი, ზედაპირული და არ ასახავს ობიექტურ ჭეშმარიტებას. როდესაც სახალხო დამცველი პოლიციას ადანაშაულებს სისასტიკესა და ძალის გადამეტებაში, მხოლოდ მძიმე დანაშაულისთვის ბრალდებული პირის მონათხრობის საფუძველზე, მით უფრო, იმ დროს, როცა აღნიშნული პირი მისი მეუღლის ნათესავი და მის ოჯახთან დაახლოებულია, იყენებს სახალხო დამცველის მანდატს ყაჩაღობაში ბრალდებული ნათესავის გასამართლებლად, ვფიქრობთ, დასკვნები თავად საზოგადოებამ უნდა გააკეთოს.
სახალხო დამცველს არც ერთხელ არ დაუცავს თავად პოლიციელთა უფლებები და არასოდეს გამოუთქვამს პროტესტი ამა თუ იმ დანაშაულში ბრალდებულ პირთა მხრიდან პოლიციის მიმართ გამოხატულ ძალადობასა თუ ცილისწამებაზე. ამასთან, საქართველოს კონსტიტუციის თანახმად, უდანაშაულობის პრეზუმფცია ქვეყნის ყველა მოქალაქეზე, მათ შორის, პოლიციელებზეც ვრცელდება. არაერთგზის აღვნიშნეთ, რომ ამგვარი, სახალხო დამცველის ინსტიტუტისათვის შეუფერებელი მიდგომები, საფრთხეს უქმნის თავად საზოგადოების უსაფრთხოებას და ქმნის წინაპირობას დანაშაულის წახალისებისთვის.
გვსურს, ხაზგასმით განვაცხადოთ, რომ ნებისმიერი გადაცდომის გამოვლენა და მასზე ადეკვატური რეაგირება უწინარესად სწორედ შსს-ს ინტერესს წარმოადგენს. ამ მიმართულებით ეფექტურად მუშაობს შსს-ს გენერალური ინსპექცია, რომელიც არც ერთ შეტყობინებას რეაგირების გარეშე არ ტოვებს. ამაზე მიუთითებს შესაბამისი სტატისტიკა, რომელიც ღია და საჯაროა ნებისმიერი დაინტერესებული პირისთვის. აღნიშნული სტატისტიკა, თავის მხრივ, ცხადყოფს უწყების მიდგომებს ნებისმიერი სახის გადაცდომის მიმართ.
შს სამინისტრო არასდროს გაურბის ობიექტურ კრიტიკას და მოწოდებულია ყველა დაინტერესებულ ორგანიზაციასთან, განსაკუთრებით, სახალხო დამცველის ოფისთან კონსტრუქციული თანამშრომლობისკენ, დასავლური სტანდარტების, ადამიანის უფლებების დაცვაზე მაქსიმალურად ორიენტირებული გარემოს უზრუნველყოფის მიზნით.

We would like to respond to the campaign conducted by Public Defender in recent period against the Georgian Police.
The MIA has already issued the statement regarding events occurred at the adjacent territory of Tbilisi City Assembly with relevant legal explanation, which upheld the legality of police actions.
Moreover, we emphasize that the representatives of the Office of Public Defender have never faced obstacles regarding having relations with detained persons in the MIA system, paying the visits to them, including in the present case. The representatives of the Office of Public Defender were given opportunity to visit the persons, who were detained and taken from the manifestation to the police units taking into consideration objective circumstances as the first opportunity physically appeared.
Therefore, we are astonished due to incorrect interpretation of this fact by Public Defender.
We once again declare that police acts within the framework of the law in compliance with the principle of political neutrality.
The Ministry of Internal Affairs greatly respects the Institute of Public Defender, which should ensure protection of each and every citizen regardless of his/her profession or other type of belonging. Therefore, we are concerned since unsubstantiated accusations periodically stated towards the most important law enforcement body - the MIA, which somehow became the tendency, aim not only undermining this body but also cast a shadow on itself the Institute of Public Defender.
Public Defender is obliged to perform the functions of constitutional body impartially. Public Defender, as a member of the Global Alliance of National Human Rights Institutions, should realize the importance of best practice of relations between the Institute of Public Defender and the state bodies and should act objectively, from the position of critical observer, should make an effort in order to ensure as much as possible the protection of human rights in compliance with high standards. And achieving this goal is impossible by unsubstantiated accusations, personal assessments, deliberately misleading the society and self-undermining of the Institute of Public Defender.
Furthermore, we note that statements of Public Defender about increasing the facts of inhuman treatment of detained persons in police system are absolutely unsubstantiated, superficial and do not reflect the objective truth. When Public Defender accuses the police in cruelty and excessive force based on only narrative given by a person accused in serious crime, especially when the mentioned person is the relative of his spouse and is close to his family, uses the mandate of Public Defender in order to acquit the relative accused in robbery, we think that conclusions should be made by the society itself.
The Public Defender has never defended the rights of police officers and has never protested on violence directed towards the police or slander made by persons accused in various crimes. Furthermore, pursuant to the Georgian Constitution, presumption of innocence is applied in terms of every citizen, including police officers. We repeatedly noted that approaches inappropriate for the Institute of Public Defender endanger the security of the society itself and create the precondition for encouragement a crime.
We would like to emphasize that detection of any violation and adequately respond to it is, first of all, the interest of the MIA. In terms of this, the General Inspection works effectively, which does not leave any report without response. The relevant statistics indicate on abovementioned, which is open and public for every interested person. Aforementioned statistics indicate on the approaches of the Ministry in terms of any wrongdoing.
The Ministry of Internal Affairs never shirks the objective criticism and is committed to have a constructive cooperation with every interested organization, in particular with the Office of Public Defender with the aim of ensuring the environment of western standards, oriented on protection of human rights.