შინაგან საქმეთა სამინისტროს ადამიანის უფლებათა დაცვისა და გამოძიების ხარისხის მონიტორინგის დეპარტამენტმა სხვადასხვა სახელმწიფო უწყების, ასევე, არასამთავრობო და საერთაშორისო ორგანიზაციების წარმომადგენლებს დეპარტამენტის მუშაობის 6-თვიანი ანგარიში ონლაინ შეხვედრაზე წარუდგინა. ღონისძიება შინაგან საქმეთა მინისტრის მოადგილემ, ნინო ცაციაშვილმა გახსნა.
დეპარტამენტის წარმომადგენლებმა ონლაინ შეხვედრის მონაწილეებს გააცნეს დეპარტამენტის მიერ 2020 წლის პირველ ნახევარში განხორციელებული აქტივობები ისეთ საკითხებთან დაკავშირებით, როგორიცაა: ქალთა მიმართ და ოჯახში ძალადობა, დისკრიმინაციის წინააღმდეგ ბრძოლა, არასრულწლოვანთა მიერ და მიმართ ჩადენილი დანაშაულები, ტრეფიკინგი, სიცოცხლისა და ჯანმრთელობის წინააღმდეგ მიმართული დანაშაულები. ამასთან, განსაკუთრებული ყურადღება გამახვილდა შინაგან საქმეთა სამინისტროს სისტემაში, საანგარიშო პერიოდში, არასრულწლოვნების საქმეთა მთავარი სამმართველოს შექმნის ფაქტზე და აღნიშნული დანაყოფის შესაძლებლობების განვითარების მნიშვნელობაზე.
პრეზენტაციის ფარგლებში, დეპარტამენტის თანამშრომლებმა შეხვედრის მონაწილეებს, ასევე, ინფორმაცია მიაწოდეს შინაგან საქმეთა სამინისტროს მოწმისა და დაზარალებულის კოორდინატორის სამსახურის მიერ გაწეული სამუშაოს შესახებ და ხაზი გაუსვეს მისი გაძლიერების მნიშვნელობას.
ღონისძიების დასასრულს, დეპარტამენტის წარმომადგენლებმა ისაუბრეს სამომავლო გეგმების შესახებ, რის შემდეგაც დისკუსია გაიმართა. დისკუსიის ფარგლებში, ონლაინ შეხვედრის მონაწილეებს საშუალება მიეცათ მათთვის აქტუალურ საკითხებზე შეკითხვები დაესვათ და პასუხები მიეღოთ.
დეპარტამენტი კვლავ აქტიურად განაგრძობს მუშაობას და თანამშრომლობას სახელმწიფო უწყებებთან, საერთაშორისო და არასამთავრობო ორგანიზაციებთან, როგორც გამოძიების ხარისხის გაზრდის, ასევე, ადამიანის უფლებათა დაცვის მიმართულებით.

Human Rights Protection and Investigation Quality Monitoring Department of the Ministry of Internal Affairs presented 6-month report regarding the the work carried out by the Department to the representatives of various government agencies, as well as to non-governmental and international organizations at an online meeting. The event was opened by the Deputy Minister of Internal Affairs, Nino Tsatsiashvili.
Representatives of the Department familiarized participants of the online meeting regarding activities implemented by the Department in the first half of 2020 with regard to the following issues: violence against women and the domestic violence, the fight against discrimination, crimes committed by and against juveniles, trafficking, crimes directed against life and health. In addition to the mentioned, special emphasis was made on the establishment of the Main Division for Juvenile Affairs within the system of the Ministry of Internal Affairs and the importance of capacity building of the mentioned unit.
Within the frames of the presentation, employees of the department have also provided online meeting participants with information regarding the work carried out by the Witness and Victim Coordinator Service of the Ministry of Internal Affairs and outlined the importance of enhancing its capacities in the future.
At the end of the event, representatives of the department discussed the issue of future plans, after which a discussion was held. During the discussion, participants of the online meeting were given the opportunity to ask questions and get answers to the topical issues.
The Department actively continues to work and cooperate with government agencies, international and non-governmental organizations, both to increase the quality of investigation and ensure protection of human rights.