შინაგან საქმეთა სამინისტრომ პოლიციელის დღე ქუთაისში საზეიმო ღონისძიებით აღნიშნა. ღონისძიებას ესწრებოდნენ საქართველოს პრემიერ-მინისტრი ირაკლი ღარიბაშვილი, საქართველოს პრეზიდენტი გიორგი მარგველაშვილი, შინაგან საქმეთა მინისტრი ვახტანგ გომელაური, მთავრობისა და პარლამენტის წევრები, საქართველოში აკრედიტებული დიპლომატიური კორპუსის წარმომადგენლები და ოფიციალური დელეგაციების წევრები პარტნიორი ქვეყნებიდან: ლატვიიდან, ლიტვიდან, გერმანიიდან, სომხეთიდან, ბელარუსიდან, თურქეთიდან და მოლდოვიდან. ღონისძიება წუთიერი დუმილით გაიხსნა. სტუმრებმა პატივი მიაგეს სამსახურებრივი მოვალეობის დროს დაღუპული პოლიციელების ხსოვნას.
პრემიერ-მინისტრმა ირაკლი ღარიბაშვილმა სამართალდამცველებს სიტყვით მიმართა და პროფესიული დღე მიულოცა. პრემიერ-მინისტრის შემდეგ, შინაგან საქმეთა მინისტრი ვახტანგ გომელაური სიტყვით გამოვიდა და თანამშრომლებს პოლიციელის დღე მიულოცა. პრეზიდენტმა გიორგი მარგველაშვილმა შს სამინისტროს თანამშრომლებს პოლიციელის დღე მიულოცა და წარმატებები უსურვა. „მნიშვნელოვანია, რომ დანაშაულზე რეაგირებიდან კიდევ უფრო შიგნით შეიწიოს დანაშაულის პრევენციაზე. ნდობა და სიახლოვე საზოგადოებასთან პოლიციელის საქმეა და მე მჯერა, რომ ეს გზა გაგრძელდება და გაღრმავდება. ამის საფუძველს მაძლევს ის, რომ პოლიცას ჰყავს კარგი და პროფესიონალი შინაგან საქმეთა მინისტრი. ხაზგასმით მსურს მივულოცო მას დღევანდელი დღე. როცა კამპანია იყო აგორებული პოლიციის წინააღმდეგ, ბატონმა გომელაურმა შეძლო, ფაქტიურად თავის ადგილზე დააყენა ყველაფერი თავისი სიმშვიდით, პროფესიონალიზმით, თავისი საქმისადმი სწორი პოლიტიკური მიდგომით და მე დღეს საგანგებოდ ვეუბნები მას მადლობას ასეთი ეფექტური საქმიანობისათვის", – განაცხადა პრეზიდენტმა გიორგი მარგველაშვილმა.
პრემიერ-მინისტრმა, პრეზიდენტმა და შს მინისტრმა თავის გამოსვლებში აღნიშნეს გარდაცვლილი პოლიციელების მიერ პროფესიულ საქმიანობაში შეტანილი წვლილი და კიდევ ერთხელ პატივი მიაგეს დაღუპული პოლიციელების ხსოვნას.
შინაგან საქმეთა მინისტრმა დამნაშავეთა წინააღმდეგ ბრძოლისას გამოჩენილი განსაკუთრებული მამაცობისა და თავდადებისათვის შსს-ს პირველი ხარისხის მედლით „განსაკუთრებული დამსახურებისათვის“, სიკვდილის შემდეგ, სამსახურებრივი მოვალეობის შესრულების დროს დაღუპული პოლიციელები - ბექა მარგიშვილი და გიორგი ბერუაშვილი დააჯილდოვა. მინისტრმა მედლები დაღუპული სამართალდამცველების ოჯახის წევრებს პირადად გადასცა. მედლით „მამაცობისთვის“ სამსახურებრივი მოვალეობის შესრულების დროს დაჭრილი პოლიციელები - ვალერიან გრძელიშვილი და გიორგი მახარაშვილი დაჯილდოვდნენ. მინისტრმა მედლით „მამაცობისთვის“ ის თანამშრომლები დააჯილდოვა, რომლებმაც ქობულეთში, სასტუმრო „არმაზში“ გაჩენილი ხანძრის დროს მოქალაქეთა ევაკუაციაში მიიღეს მონაწილეობა: აჭარის მთავარი სამმართველოს ქობულეთის რაიონული სამმართველოს უფროსის მოადგილე - დეტექტივების განყოფილების უფროსი, პოლიციის მაიორი დავით პაპავა და უბნის ინსპექტორების განყოფილების უფროსი - გამომძიებელი, პოლიციის მაიორი ირაკლი შაქარიშვილი. მედლით „მამაცობისთვის“ ასევე დაჯილდოვდა თბილისის მთავარი სამმართველოს ისანი-სამგორის სამმართველოს მე-2 განყოფილების უფროსის მოადგილე, პოლიციის უფროსი ლეიტენანტი ვაჟა სირაძე. შს მინისტრმა „20 წელი უმწიკვლო სამსახურისათვის“ სამკერდე ნიშნით დააჯილოვა საპატრულო პოლიციის დეპარტამენტის გურიის მთავარი სამმართველოს პატრულ-ინსპექტორი, პოლიციის მაიორი ხათუნა დობორჯგინიძე. სამკერდე ნიშნით „10 წელი უმწიკვლო სამსახურისთვის“ დაჯილდოვდნენ: საგანგებო სიტუაციების მართვის სააგენტოს განსაკუთრებულ საგანგებო სიტუაციებზე რეაგირების სამმართველოს ქიმიურ, რადიაციულ და ბიოლოგიურ ინციდენტებზე რეაგირების განყოფილების უფროსი, პოლიციის მაიორი მალხაზ ლაგურაშვილი; სასაზღვრო პოლიციის სახმელეთო საზღვრის დაცვის დეპარტამენტის N1 სამმართველოს საზღვრის დაცვის განყოფილების მთავარი სპეციალისტი, პოლიციის მაიორი გიორგი ირემაძე; სასაზღვრო პოლიციის სანაპირო დაცვის დეპარტამენტის ოპერაციების მართვის მთავარი სამმართველოს 1-ლი სამმართველოს ოპერაციების მზადყოფნის ქვეგანყოფილების უფროსი, სასაზღვრო პოლიციის უფროსი ლეიტენანტი როზეტა კუკავა; სპეციალური და საგანგებო ღონისძიებების ცენტრის სპეციალური ოპერაციების დეპარტამენტის შტაბის G-2 დაზვერვისა და უსაფრთხოების განყოფილების უფროსი, ვიცე-პოლკოვნიკი ზურაბ აბრამიშვილი; დაცვის პოლიციის საკადრო და ორგანიზაციული უზრუნველყოფის მთავარი სამმართველოს კადრების სამმართველოს ზონალური მუშაობის განყოფილების ინსპექტორი, პოლიციის მაიორი ზვიად ფირცხალაიშვილი. „მადლობის სიგელებით“ დაჯილდოვდნენ: შსს-ს აკადემიის პროფესიული მომზადების სამმართველოს უფროსის მოადგილე, პოლიციის ლეიტენანტი კობა გრიალაშვილი; 112-ის ოპერატიული მართვის სამსახურის სპეციალისტი, პოლიციის რიგითი ნატალია ლომთიძე და სპეციალური და საგანგებო ღონისძიებების ცენტრის განსაკუთრებულ დავალებათა დეპარტამენტის მე-3 სამმართველოს სწრაფი რეაგირების მე-2 ოცეულის ათეულის მეთაური, პოლიციის უმცროსი ლეიტენანტი ბექა გოტიაშვილი.
საქართველოს პრეზიდენტმა გიორგი მარგველაშვილმა სახელმწიფო ჯილდო „ღირსების მედალი“ შსს-ს აკადემიის პრორექტორ სოფიო კილაძეს და საპატრულო პოლიციის დეპარტამენტის თბილისის მთავარი სამმართველოს მეტროპოლიტენის სამმართველოს პატრულ-ინსპექტორს, პოლიციის უფროს ლეიტენანტ თეონა ჭიჭინაძეს გადასცა.
ოფიციალური ღონისძიების დასრულების შემდეგ, პრემიერ-მინისტრმა, პრეზიდენტმა და შინაგან საქმეთა მინისტრმა, სტუმრებთან ერთად, შსს-ს სხვადასხვა დანაყოფის მიერ წარმოდგენილი ავტოპარკი, ტექნიკა, შეიარაღება და აღჭურვილობა დაათვალიერეს. საგამოფენო სივრცეში განთავსდა საპატრულო პოლიციის ავტოპარკი: ახალი ავტომანქანა „ფორდ ინტერსეპტორი“, „მინიკუპერი“, „პიკაპი“, მოტოციკლი „იამაჰა“, ელექტრომობილი „იამაჰა“, მიკროავტობუსი „ჰიუნდაი“; საბრძოლო ჯავშანტექნიკა: „კობრა“, „ლენდროვერ დეფენდერი“, „მგელი“, სხვადასხვა ტიპის ცეცხლსასროლი იარაღი; დაცვის პოლიციის ავტოპარკი: საინკასაციო ჯავშანმანქანები, საავიაციო უშიშროების სამმართველოს ოპერატიული მანქანა „კია ოპტიმა“, ოპერატიული რეაგირების ავტომანქანა „შკოდა ოქტავია“, ტექნიკური სამსახურის ავტომანქანა „რენო დოკერვანი“, ელექტრომობილი და დაცული სახლის მაკეტი; ასევე, სასაზღვრო პოლიციის ვერტმფრენი, კვადროციკლები, კავშირგაბმულობის მანქანა, საზღვრის დაცვის და კავშირგაბმულობის ტექნიკური საშუალებები, ფორმები და აღჭურვილობა, ახალაშენებული სასაზღვრო სექტორების ამსახველი ბანერები; უშიშროების ძველი ხელსაწყოები – 1960-80-იანი წლების ვიდეო-აუდიო ჩამწერი ტექნიკა და ავტომობილები, დამონტაჟებული კავშირგაბმულობის საშუალებებითა და რადიაციის აღმომჩენი სისტემებით.
შსს-ს საგანგებო სიტუაციების სააგენტომ წარმოადგინა სახანძრო ავტომანქანა „მერსედესი“, თოვლმავალი „პოლარისი“, სამაშველო ავტომანქანა „ფორდი“, სასწრაფო დახმარების ავტომანქანა „მერსედესი“, სკუტერი, სადეკონტამინაციო კარავი და აღჭურვილობა.
გამოფენაზე აგრეთვე წარმოდგენილი იყო საექსპერტო-კრიმინალისტიკური მთავარი სამმართველოს ავტოპარკი, მოძრავი ლაბორატორია, რადიაციულ-ბირთვული ექსპერტიზის მოწყობილობები და ეკიპირება.
გაიმართა მართვის მოწმობის თეორიული გამოცდის ახალი, „3D“ ბილეთების ჩვენება და პრაქტიკული გამოცდის ჩაბარების, ასევე მართვის მოწმობის დამზადების პროცესის და ახალი სანომრე ნიშნების შესარჩევი სენსორული მონიტორის დემონსტრირება. გამოფენილი იყო ისტორიული ბანერები, სადაც დატანილია საქართველოში პირველი ავოტომობილის და პირველი მართვის მოწმობის ამსახველი ფოტოსურათები.
წარმოდგენილი იყო შსს-ს მომსახურების სააგენტოს გუნდის - „MIA Force“-ის სარბოლო ავტომობილები და საერთაშორისო ჩემპიონატებზე მოპოვებულ თასები. ღონისძიებას თავად მრბოლელებიც დაესწრნენ.
„112“-მა ყრუ და სმენადაქვეითებული პირებისთვის SMS და ვიდეოზარის ახალი სერვისის შესახებ რგოლები და საინფორმაციო მასალები წარმოადგინა. ასევე გაიმართა GPS მომსახურების და განგაშის სიგნალის სიმულაციური ჩვენება. ნაჩვენები იყო GPS ტრეკერიდან განგაშის სიგნალის შემოსვლა „112“-ში, ადგილმდებარეობის ასახვა რუკაზე და „112“-ის ოპერატორის მიერ სიგნალის დაფიქსირება.
შსს-ს აკადემიამ წარმოადგინა ვირტუალური ტირი, სადაც მსურველებს საშუალება ჰქონდათ სხვადასხვა სცენარით, რამდენიმე წუთით, ინსტრუქტორის დახმარებით, პოლიციელის როლი მოერგოთ. გამოფენაზე ასევე წარმოდგენილი იყო სამართალდამცველების ისტორიული სამოსი, ცეცხლსასროლი და ცივი იარაღები, შსს-ს არქივის მიერ გამოცემული ჟურნალები და წიგნები.

The Ministry of Internal Affairs of Georgia celebrated Policeman’s Day with festive events in Kutaisi. The event was attended by Prime Minister of Georgia Irakli Gharibashvili, President of Georgia Giorgi Margvelashvili, Minister of Internal Affairs of Georgia Vakhtang Gomelauri, members of Parliament and Government of Georgia, representatives of Diplomatic Corps and official delegations from partner countries: Latvia, Lithuania, Germany, Armenia, Belarus, Turkey and Moldova. The event was opened with the minute of silence. The guests paid tribute to the policemen fallen in the line of duty.
The Prime Minister of Georgia addressed police officers and congratulated them on the professional day. President Margvelashvili congratulated the employees of the MIA on professional day and wished them success. “It is important to implement activities for crime prevention rather than making response afterwards. Confidence and close relation with public is one of the key factors the police should establish. I believe that this tendency will continue and deepen. I have a solid foundation to think this way, because the Police in Georgia have very good and professional Interior Minister. I would like to congratulate him on this day. When the campaign was launched against the Police, Minister Gomelauri managed to put everything in its place thanks to his professionalism and right political approach to police activities. I would like to express special gratitude to him for such an effective work.”- stated President Margvelashvili.
Prime Minister, President and Minister of Interior Affairs of Georgia noted the great contribution to the professional work of the fallen policemen in the line of duty and paid tribute to the deceased police officers.
The Minister of Internal Affairs awarded police officers Beka Margishvili and Giorgi Beruashvili fallen in the line of duty with the medals of first degree for “exceptional merits”. The Minister handed over the medals to the family members of the fallen police officers. Medals for “Courage” were handed to the wounded police officers Valerian Grdzelishvili and Giorgi Makharashvili. The Minister personally awarded with the medal for “Courage” Deputy Head Kobuleti regional unit of Achara Regional Main Division– head of detective section, police major David Papava and head of Inspectors division- investigator police major Irakli Shakarishvili. The mentioned employees of MIA took part in the evacuation process from hotel “Armazi” in Kobuleti during fire. The medal for “Courage” was also handed to deputy head of 2nd section of Isani-Samgori unit of Tbilisi Main Division, Lieutenant Vazha Siradze. Minister Gomelauri awarded patrol-inspector of Guria Regional Main Division Police Major Khatuna Doborjhinidze with a Badge for “20 years of impeccable service”.
Badge for “10 years of Impeccable service” was handed to head of section of Special Unit on CBRN Incidents Response division, police Major Malkhaz Lagurashvili; Senior specialist N1 border security division of coastal border security department, police major Giorgi Iremadze; head of the sub-unit of the first division of Operations Management 1st division under the Coast Guard Department of Border police lieutenant Rozeta Kukava; the head of intelligence and security special and emergency situations center G-2 headquarter, vice- colonel Zurab Abramishvili and inspector of Personnel and Organizational maintenance Department of Security Police, police Major Zviad Phirtskhalaishvili. “Certificates of Appreciation” were handed to: deputy head of professional training division of Academy of MIA, Police lieutenant Koba Grialashvili; “112” operative response center specialist, private Natalia Lomtidze and to head of the sub-unit of the rapid response 2nd platoon of the third division under Special and Emergency Measures Center, police junior lieutenant Beka Gotiashvili.
President of Georgia Giorgi Margvelashvili handed “Medal for Honor” to Vice Rector of MIA Academy Sopio Kiladze, , subway division patrol-inspector of Tbilisi Main Division of the Patrol Police Deparatment Teona Tchitchinadze.
Upon the end of the official events, Prime-Minister, President and Minister of Internal Affairs of Georgia visited the exhibition organized by various Units of MIA where the visitors were given the opportunity to see the fleet, equipment, armament and various types of technique. New “Ford Interseptor”, Mini cooper”, “Pick-up”, motorcycle “IAMAHA”, electro mobile “IAMAHA”, minibus “Hunday”; Combat vehicles: “Kobra”, Lendrover Defender”, “Wolf”, various types of firearms; Security Police fleet: armored vehicles, operative car for aviation security division “Kia Optima”, operative response car “Shkoda Oktavia”, car for technical service “Renault Dokervan”, electro mobile and protected house model; Helicopter for Border Police, quadrocycles, communications vehicle, technical devices, uniforms and equipment for Border security, banners depicting newly-constructed border sectors; old devices for security – 1960-80’s video-audio recording devices and vehicles with installed communication means and systems for detecting radioation.
Emergency Situations Management Agency of MIA presented firefighting truck “Mercedes”, snowmobile “Polartis”, rescue vehicle “Ford”, ambulance car “Mercedes”, scouter, decontamination tent and equipment.
Expert-forensic Main Division displayed its fleet, mobile lab, RN expertise devices and equipment.
New 3D tasks from theoretical part of the driving test, historic banners depicting first car, car accident and driving licenses in Georgia. The visitors of the exhibition were also given the opportunity to see driving license printing machine, MIA’s Sport Club “MIA FORCE” racing cars and an exam car.
“112” Center presented advertisements and information flyers of a new service specially elaborated for people with hearing disabilities enabling them to connect the Center with the help of Video call and short massages. GPS service and alarm signal simulation show was held especially for the visitors. Visitors of the event were given the opportunity to observe the process how the alarm signal reaches “112: via GPS tracker, depiction of alarm on the map and how the operator of the center fixes the signal.
It’s worth noting, that MIA Academy presented so called virtual shooting range which offered the visitors a chance to shoot according to various scenarios with the help of Firearms training Specialist. Historic uniforms of police officers, firearms and cold steel, as well as magazines and books published by MIA achieve were displayed on the exhibition.