შინაგან საქმეთა მინისტრმა ალექსანდრე ჭიკაიძემ სასაზღვრო პოლიციის სახმელეთო საზღვრის დაცვის დეპარტამენტის მესამე სამმართველო „წითელი ხიდი“-ს მეცხრე სექტორ „ვახტანგისი“-ს შენობა საზეიმოდ გახსნა. გახსნის ცერემონიას სასაზღვრო პოლიციის უფროსი გენერალ-მაიორი ზურაბ გამეზარდაშვილი, უწყების სხვა წარმომადგენლებთან და ოფიციალურ პირებთან ერთად დაესწრო. სექტორი „ვახტანგისი“ საქართველო-აზერბაიჯანის რესპუბლიკის სახელმწიფო საზღვარზე მდებარეობს.
სასაზღვრო სექტორის ახალი შენობა ევროპული სტანდარტების მიხედვით არის აშენებული. ინფრასტრუქტურა უახლესი ტექნოლოგიებით მოეწყო და აღჭურვილია სხვადასხვა სახის თანამედროვე აპარატურით. სასაზღვრო სექტორი ადგილობრივმა მოსახლეობამ დაათვალიერა და ახალი ინფრასტრუქტურით კმაყოფილი დარჩა.
გასულ კვირას შინაგან საქმეთა მინისტრმა ალექსანდრე ჭიკაიძემ სახმელეთო საზღვრის დაცვის დეპარტამენტის სასაზღვრო პოლიციის მესამე სამმართველოს მე-4 სექტორ „ახკერპი“-ს და მე-5 სექტორ „ბურდაზორი“-ს შენობები გახსნა.
შინაგან საქმეთა სამინისტროს ერთ-ერთ პრიორიტეტია მესაზღვრეების სამუშაო პირობების გაუმჯობესება. აღსანიშნავია, რომ 2014 წლის თებერვლიდან სახელმწიფო საზღვრის დამცველებს ხელფასები მნიშვნელოვნად გაეზარდათ. შინაგან საქმეთა სამინისტრომ სასაზღვრო პოლიციას დამატებითი სახსრები გამოუყო საქართველო-რუსეთის ფედერაციის, საქართველო-აზერბაიჯანის რესპუბლიკის და საქართველო-სომხეთის რესპუბლიკის სახელმწიფო საზღვარზე ახალი სექტორების მშენებლობისთვის.
საქართველო-რუსეთის ფედერაციის სახელმწიფო საზღვრის მონაკვეთზე აშენებულია 3 სასაზღვრო სექტორი. საქართველო-აზერბაიჯანის რესპუბლიკის სახელმწიფო საზღვრის მონაკვეთზე აშენებულია 2 სასაზღვრო სექტორი. საქართველო-სომხეთის რესპუბლიკის სახელმწიფო საზღვრის მონაკვეთზე აშენებულია 4 სასაზღვრო სექტორი. საქართველო-თურქეთის რესპუბლიკის სახელმწიფო საზღვრის მონაკვეთზე აშენებულია 1 სასაზღვრო სექტორი. 2014 წლის ბოლოსთვის 6 ახალი სასაზღვრო სექტორის მშენებლობა დაიგეგმა.

Minister of Internal Affairs Aleksandre Tchikaidze has solemnly opened “Vakhtangisi” building of Border Police third division-“Red Bridge”. Ceremony was also attended by Chief of Border Police, general-major Zurab Gamezardashvili, other representatives of MIA and high-rank officials. The mentioned sector is located on Georgian-Azerbaijani state border.
New border sector building was constructed in full compliance with European contemporary standards. The building is equipped with modern technic and special appliances. The border sector was also viewed by the local citizens and positively assessed newly constructed infrastructure.
Last week Minister of Internal Affairs Aleksandre Tchikaidze opened “Akhkerpi” and “Burdazor” border sectors of Border Police Department. Improving work conditions for the protectors of the state border is among top priorities of the Ministry of Internal Affairs. It is notable that from February of 2014 border guards’ salaries have substantially increased. In 2014 Border Police was additionally funded for building new border sectors on Georgian-Russian, Georgian-Azerbaijan and Georgian-Armenian state borders.
On Georgian-Russian state border three border sectors were built, while 2 were built on Georgian-Azerbaijan state border. On Georgian-Armenian state border four sectors have been built and one more was built on Georgian-Turkish state border. By the end of the current year construction works of 6 more border sectors will be initiated.