შინაგან საქმეთა სამინისტროს ადამიანის უფლებათა დაცვისა და გამოძიების ხარისხის მონიტორინგის დეპარტამენტის წარმომადგენლებმა, ქალთა მიმართ ძალადობის წინააღმდეგ 16-დღიანი მსოფლიო კამპანიის ფარგლებში, შვედეთისა და გაეროს ქალთა ორგანიზაციის (UN WOMEN) მხარდაჭერით, ქალთა მიმართ და ოჯახში ძალადობის წინააღმდეგ ბრძოლის მექანიზმებთან დაკავშირებით, მოსამართლეებთან და სხვადასხვა უწყებების წარმომადგენლებთან სამუშაო შეხვედრა გამართეს.
შინაგან საქმეთა მინისტრის მოადგილემ - ალექსანდრე დარახველიძემ და გაეროს ქალთა ორგანიზაციის (UN Women) წარმომადგენელმა საქართველოში - კაორი იშიკავამ შეხვედრის მონაწილეებს მისასალმებელი სიტყვით მიმართეს.
სამუშაო შეხვედრას სამინისტროს წარმომადგენლებთან ერთად მოსამართლეები, პროკურორები, სპეციალური საგამოძიებო სამსახურის, სახელმწიფო ზრუნვისა და ტრეფიკინგის მსხვერპლთა, დაზარალებულთა დახმარების სააგენტოს, იურიდიული დახმარების სამსახურის და სახალხო დამცველის აპარატის წარმომადგენლები ესწრებოდნენ.
ალექსანდრე დარახველიძემ ყურადღება გაამახვილა ქალთა მიმართ და ოჯახში ძალადობის წინააღმდეგ ეფექტიანად ბრძოლის მნიშვნელობასა და იმ მიდგომებზე, რასაც უწყება აღნიშნული კატეგორიის დანაშაულებთან ბრძოლის კუთხით და მსხვერპლთა დაცვის მიზნით ახორციელებს. მინისტრის მოადგილემ, ასევე ისაუბრა ძალადობის წინააღმდეგ ეფექტიანი რეაგირებისთვის კოორდინირებული მუშაობის მნიშვნელობასა და აუცილებლობაზე.
შინაგან საქმეთა სამინისტროს თანამშრომლებმა, შეხვედრის მონაწილეებთან ერთად, შემაკავებელი ორდერის, რისკის შეფასების ინსტრუმენტის, მოძალადეებზე ელექტრონული ზედამხედველობის განხორციელების როლსა და მნიშვნელობაზე, მათი ეფექტიანი გამოყენების რელევანტურ საკითხებზე იმსჯელეს.

Within the framework of the 16 Day International Campaign against Gender-Based Violence and with the support of Sweden and UN Women, representatives of the Human Rights Protection and Investigation Quality Monitoring Department of the Ministry of Internal Affairs held a meeting with the judges and representatives of various authorities to address the mechanisms for combating violence against women and domestic violence.
At the opening the Deputy Minister of Internal Affairs - Aleksandre Darakhvelidze and UN Women Country Representative in Georgia - Kaori Ishikawa addressed the participants.
Along with the representatives of the Ministry, judges, prosecutors, representatives of the Special Investigation Service, Agency for State Care and Assistance for the Victims of Human Trafficking, Legal Aid Service and Public Defender's Office also attended the working meeting.
Aleksandre Darakhvelidze emphasized the importance of effectively combating violence against women and domestic violence, while also highlighting the approaches that the Ministry implements against fighting crimes within these categories and protecting victims. Deputy Minister also spoke about the importance and necessity of coordinated efforts for an efficient response to violence.
Throughout the meeting, the employees of the Ministry of Internal Affairs, together with the participants of the meeting, discussed the role and significance of the implementation of restraining order, risk assessment tool, electronic surveillance of the perpetrators, and the relevant issues of their effective use.
UN Women has maintained successful cooperation with the Ministry of Internal Affairs for many years, implementing projects covering various critical areas, including combatting violence against women and domestic violence, promoting gender equality, addressing sexual harassment, etc.