შინაგან საქმეთა მინისტრის მოადგილე, ალექსანდრე დარახველიძე სიძულვილით მოტივირებული დანაშაულისა და სიძულვილის ენის შესახებ ახალი ონლაინკურსის პრეზენტაციას დაესწრო და მონაწილეებს სიტყვით მიმართა. შინაგან საქმეთა მინისტრის მოადგილემ კურსის მონაწილეებს წარმატებები უსურვა და მადლობა გადაუხადა ევროპის საბჭოს, ასევე, პარტნიორი უწყებების წარმომადგენლებს ნაყოფიერი თანამშრომლობისთვის.
ღონისძიებას აგრეთვე ესწრებოდნენ ევროპის საბჭოს ოფისის ხელმძღვანელი საქართველოში ნატალია ვუტოვა და გენერალური პროკურორის მოადგილე ნათია მერებაშვილი.
სასწავლო კურსი გამომძიებლებისთვის, პროკურორებისა და მოსამართლეებისთვისაა განკუთვნილი. სწავლების მონაწილეებმა ყურადღება გაამახვილეს სიძულვილით მოტივირებული დანაშაულის წინააღმდეგ ბრძოლის აქტუალურ საკითხებსა და იმ ღონისძიებებზე, რომლებიც აღნიშნული კატეგორიის დანაშაულების წინააღმდეგ საბრძოლველად ხორციელდება.
დისტანციური სასწავლო კურსის მიზანს წარმოადგენს იურიდიული პროფესიის წარმომადგენლებსთვის ევროპაში სიძულვილით მოტივირებული დანაშაულის და სიძულვილის ენის უკეთ გაგებაში დახმარება.
კურსი შედგება ხუთი მოდულისგან. სწავლება ინტერაქტიულად განიხილავს შესაბამის სამართლებრივ რეაგირებას სიძულვილით მოტივირებული დანაშაულისა და სიძულვილის ენის შესახებ არსებულ კომპლექსურ პრობლემებზე.
HELP-ის დისტანციური სწავლების კურსი - „სიძულვილით მოტივირებული დანაშაული და სიძულვილის ენა“ ევროპის საბჭოს მიერ მხარდაჭერილი პროექტის - „დისკრიმინაციის, სიძულვილით მოტივირებული დანაშაულისა და სიძულვილის ენის წინააღმდეგ ბრძოლა საქართველოში“ - ფარგლებში შემუშავდა. აღნიშნული პროექტი საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტროსა და სხვა პარტნიორ უწყებებთან მჭიდრო თანამშრომლობით ხორციელდება.

Deputy Minister of Internal Affairs, Aleksandre Darakhvelidze attended the presentation of new Hate Crime and Hate Speech Online Course and addressed the participants. Deputy Minister wished success to the participants of the course and expressed his gratitude to the Council of Europe (CoE) as well as to the representatives of partner institutions for fruitful cooperation.
The event was also attended by the Head of the Council of Europe Office in Georgia, Natalia Voutova and Deputy Prosecutor General, Natia Merebashvili.
The training course is intended for investigators, prosecutors and judges. Participants paid attention to the topical issues related to the fight against hate crime and the measures taken to combat such crimes.
Distance learning course aims at supporting legal professionals in better understanding of hate crime and hate speech in Europe.
The course includes five modules and envisages interactive discussion regarding legal response to hate crime and complex problems related to hate speech.
HELP Distance Learning Course- “Hate Crime and Hate Speech” has been implemented in the framework of Council of Europe project “Fight against Discrimination, Hate Crimes and Hate Speech In Georgia”. The project has been carried out in close coordination with the Ministry of Internal Affairs and other partner agencies.