საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტროს სხვადასხვა დანაყოფის წარმომადგენლებისათვის შინაგან საქმეთა სამინისტროს აკადემიაში დაიწყო ორდღიანი სწავლება, თემაზე - „კიბერდანაშაულის წინააღმდეგ ბრძოლა“.
ტრენინგი შინაგან საქმეთა მინისტრის მოადგილემ - ალექსანდრე დარახველიძემ და საქართველოში ჩეხეთის რესპუბლიკის საგანგებო და სრულუფლებიანმა ელჩმა - პეტრ მიკისკამ გახსნეს. სწავლების გახსნით ღონისძიებას ასევე დაესწრნენ შინაგან საქმეთა სამინისტროს აკადემიის რექტორი - ივანე პაპიაშვილი და საერთაშორისო ურთიერთობების დეპარტამენტის დირექტორი - ეკატერინე მაჭავარიანი.
ალექსანდრე დარახველიძემ და პეტრ მიკისკამ ტრენინგის მონაწილეებს მისასალმებელი სიტყვით მიმართეს და წარმატებები უსურვეს.
სწავლება ჩეხეთის რესპუბლიკის საელჩოს მხარდაჭერით, ასევე, ჩეხეთის რესპუბლიკის იუსტიციის სამინისტროს, პროკურატურისა და საგარეო საქმეთა სამინისტროს ორგანიზებით ხორციელდება. ტრენინგს კიბერდანაშაულის წინააღმდეგ ბრძოლის მიმართულებით მომუშავე ოთხი ჩეხი ექსპერტი უძღვება.
სასწავლო კურსის მონაწილეებმა განიხილეს ისეთი საკითხები, როგორიცაა: კიბერდანაშაულის წინააღმდეგ ბრძოლა, კიბერუსაფრთხოების კუთხით უწყებათშორისი თანამშრომლობა, ევროკავშირის კიბერუსაფრთხოების სტრატეგია და ამ მიმართულებით მესამე ქვეყნებთან თანამშრომლობა.
ჩეხეთის საგანგებო და სრულუფლებიანი ელჩი შინაგან საქმეთა სამინისტროს აკადემიის მუშაობის სპეციფიკას გაეცნო და სასწავლებლის ინფრასტრუქტურა დაათვალიერა, მათ შორის ფიზიკური მომზადების დარბაზი და ტირი. პეტრ მიკისკა ასევე დაესწრო სიმულაციურ სწავლებას.
სწავლების მთავარი მიზანია საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტროს თანამშრომლების შესაძლებლობების განვითარება კიბერდანაშაულის წინააღმდეგ ბრძოლის მიმართულებით და ჩეხური მხარის გამოცდილების გაზიარება. სამომავლოდ დაგეგმილია ქართველი ექსპერტების საპასუხო ვიზიტი ჩეხეთის რესპუბლიკაში.

Two-day training on “Fight against Cybercrime” has started at the MIA Academy for the representatives of various units of the Ministry of Internal Affairs of Georgia.
The training was opened by the Deputy Minister of Internal Affairs of Georgia- Aleksandre Darakhvelidze and Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Czech Republic in Georgia- Petr Mikyska. The Rector of the MIA Academy-Ivane Papiashvili and the Director of International Relations Department of the Ministry of Internal Affairs of Georgia-Ekaterine Machavariani also attended the opening event.
Aleksandre Darakhvelidze and Petr Mikyska addressed the participants with a welcoming speech and wished them success. The training is conducting with the support of the Embassy of the Czech Republic and organization by the Ministry of Justice, the Supreme Public Prosecutor’s Office and Ministry of Foreign Affairs of the Czech Republic. The training is led by four Czech experts working in the field of fight against cybercrime.
The participants of the course discussed the issues such as: fight against cybercrime, inter-agency cooperation in the fight against cybercrime, EU cybersecurity strategy and cooperation with third countries in this direction.
The Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Czech Republic in Georgia got acquainted with the work specifics of the MIA Academy and viewed school infrastructure, including physical training hall and shooting range. Petr Mikyska also attended a simulation training.
The main goal of the training is to enhance the capacity of the employees of the Ministry of Internal Affairs of Georgia working in the direction of fight against cybercrime and share experience of the Czech side. A return visit of the Georgian experts in the Czech Republic is planned in the future.