შინაგან საქმეთა მინისტრი, გიორგი მღებრიშვილი რუმინეთის ელჩს საქართველოში, რადუ ლივიუ ჰორუმბას შეხვდა.
შეხვედრაზე საქართველოს და რუმინეთის რესპუბლიკის შინაგან საქმეთა სამინისტროებს შორის არსებულ ნაყოფიერ თანამშრომლობაზე ისაუბრეს, რომელიც საპოლიციო სფეროში დადებული შეთანხმებების საფუძველზე ხორციელდება.
2016 წელს, საქართველოს შს მინისტრის, გიორგი მღებრიშვილის ბუქარესტში ოფიციალური ვიზიტის დროს ხელი მოეწერა „საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტროსა და რუმინეთის შინაგან საქმეთა სამინისტროს შორის ევროპული მისწრაფებების სფეროში თანამშრომლობის შესახებ“ ერთობლივ დეკლარაციას, რომელიც სამართალდაცვით სფეროში ევროკავშირის სტანდარტების დანერგვის კუთხით გამოცდილების გაზიარებას და თანამშრომლობის გაღრმავებას ითვალისწინებს.
შეხვედრაზე გიორგი მღებრიშვილმა საპოლიციო სფეროში გამოცდილებისა და ინფორმაციის ურთიერთგაცვლის მნიშვნელობაზე გაამახვილა ყურადღება და გლობალური გამოწვევების წინააღმდეგ საერთაშორისო თანამშრომლობის გაძლიერების აუცილებლობაზე ისაუბრა.
შს მინისტრმა და რუმინეთის ელჩმა საქართველოსა და ევროპოლს შორის ოპერატიული და სტრატეგიული თანამშრომლობის შესახებ შეთანხმების საფუძველზე საქართველოსა და რუმინეთის სამომავლო თანამშრომლობის პერსპექტივები განიხილეს. აღნიშნულ შეთანხმებას აპრილში მოეწერება ხელი და მისი ძალაში შესვლის შემდეგ, საქართველო ევროპოლის ოპერატიული პარტნიორი ქვეყანა გახდება.
შეხვედრის დასასრულს, შს მინისტრმა რუმინეთის ელჩს საქართველოს ევროინტეგრაციის პროცესში რუმინეთის მთავრობის მიერ შეტანილი წვლილისა და მხარდაჭერისთვის მადლობა გადაუხადა.
გიორგი მღებრიშვილმა რუმინეთის შინაგან საქმეთა მინისტრი კარმენ დანიელა დანი საქართველოში ოფიციალური ვიზიტით მოიწვია.

Minister of Internal Affairs Giorgi Mgebrishvili held meeting with the Ambassador of Romania Radu Liviu.
At the meeting sides discussed the existing productive cooperation between the law enforcement agencies of Georgia and Romania which is being implemented on the basis of the concluded agreements.
During the official visit of Giorgi Mgebrishvili to Bucharest in 2016 the “Mutual declaration between the Ministry of Internal Affairs of Georgia and Ministry of Interior of Romania on Cooperation in the Field of European Aspirations” was signed which envisages sharing experience in implementation of EU standards in the law enforcement sphere and enhancing of the cooperation.
At the meeting Giorgi Mgebrishvili has made emphasis on sharing information and experience in the police sphere and the importance of enhancing cooperation against global challenges.
Minister of Internal Affairs and Ambassador of Romania have discussed prospects for future cooperation based on the agreement between Georgia and Europol on operative and strategic partnership. The mentioned agreement will be signed in April after enactment of which Georgia will become operative partner of Europol.
At the end of the meeting Minister of Internal Affairs has thanked the Ambassador of Romania for the contribution and support of Gergia in Euro-integration process of Georgia.
Giorgi Mgebrishvili has also invited Minister of Interior of Romania to visit Georgia within the frames of the official visit.