საქართველოს შინაგან საქმეთა მინისტრი ვახტანგ გომელაური ევროკავშირის მონიტორინგის მისიის ხელმძღვანელ კიასტუტის იანკაუსკასს შეხვდა. გაცნობითი ხასიათის შეხვედრის მთავარი თემა იყო სადამკვირვებლო მისიის წვლილი რეგიონული უსაფრთხოების უზრუნველყოფაში.
მხარეებმა კონფლიქტის ზონის მიმდებარე სოფლებში არსებულ ვითარებაზე ისაუბრეს და ევროკავშირის მონიტორინგის მისიისა და შინაგან საქმეთა სამინისტროს ურთიერთთანამშრომლობის საკითხები მიმოიხილეს. შეხვედრაზე ხაზგასმით აღინიშნა საქართველოს ხელისუფლების მიერ გადადგმული ნაბიჯები ევროკავშირთან პარტნიორობის გაძლიერებისა და ევროკავშირის ეგიდით მიმდინარე სამშვიდობო ოპერაციებში მონაწილეობის მიმართულებით.
მხარეებმა ასევე ისაუბრეს ევროკავშირის დამკვირვებლების როლზე რეგიონში მშვიდობისა და სტაბილურობის შენარჩუნების საქმეში და განიხილეს პრაქტიკული ურთიერთქმედების პერსპექტივები.
ელჩი კიასტუტის იანკაუსკასი ევროკავშირის სადამკვირვებლო მისიის ხელმძღვანელად 2014 წლის 19 დეკემბერს დაინიშნა. ლიტველმა დიპლომატმა აღნიშნულ პოზიციაზე ტოივო კლაარი შეცვალა, რომელმაც თანამდებობა ვადაზე ადრე დატოვა.
2008 წლის ოქტომბერში ევროკავშირის სადამკვირვებლო მისიასა და საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტროს შორის ხელი მოეწერა ურთიერთგაგების მემორანდუმს, რომელიც უზრუნველყოფს გამჭვირვალობას (და აწესებს შეზღუდვებს) საოკუპაციო ხაზის მიმდებარე ტერიტორიებზე ქართული პოლიციის მოქმედებებსა და მათ აღჭურვილობასთან დაკავშირებით;
ევროკავშირის სადამკვირვებლო მისიის ფარგლებში მოქმედებს ე.წ. „ცხელი ხაზის“ მექანიზმი, რომელიც 24 საათიანი კავშირის ფორმას წარმოადგენს შსს-ს, ევროკავშირის მონიტორინგის მისიასა და ოკუპირებული ტერიტორიების დე-ფაქტო მთავრობის წარმომადგენლებს შორის. „ცხელი ხაზი“ ჟენევის საერთაშორისო მოლაპარაკებებისა და ინციდენტების პრევენციისა და მათზე რეაგირების მექანიზმის (IPRM) ფორმატის ფარგლებში შექმნილ ერთ-ერთ წარმატებულ მექანიზმად მიიჩნევა.

Minister of Internal Affairs Vakhtang Gomelauri met the Head of EU Monitoring Mission in Georgia Kestutis Jankauskas. Main topic of introductory meeting was the role of the mission in providing regional security.
Sides discussed current situation in the villages located nearby the conflict zone and discussed issues of cooperation between the Ministry of Internal Affairs and EUMM. At the meeting steps made by the Georgian government towards strengthening partnership with European Union was outlined as well as participation of Georgia in EU-led peacekeeping operations.
Sides also reviewed the role of the EUMM in maintaining peace and stability of the region and discussed perspectives of future cooperation.
Ambassador Kestutis Jankauskas was appointed as the head of EUMM on December 19, 2014. Lithuanian diplomat replaced Tovio Klaar who left his position earlier than scheduled.
In 2008 memorandum of understanding was concluded between the EUMM and Ministry of Internal Affairs which provides transparency (and imposes restrictions) on activities of Georgian police in vicinities of the line of occupation and its equipment.
Within the frames of the EUMM the so called “Hot Line” mechanism was launched, which is operational in round-the-clock regime and provides form of communication between MIA, EUMM and representatives of the De Facto government of the occupied territories. “Hot Line” is presumed as one of the successful mechanisms created within the frames of IPRM format meetings and Geneva Discussions.