საქართველოს ტერიტორიულ წყლებში, ორმხრივი თანამშრომლობის ფარგლებში, საფრანგეთის ეროვნული ფლოტის ხომალდი „GUEPRATTE” შემოვიდა. საფრანგეთის ეროვნული ფლოტის დელეგაციას გემის კაპიტანი ჟაკ მალარი ხელმძღვანელობს. ბათუმის პორტში სტუმრებს საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტროს სასაზღვრო პოლიციის სანაპირო დაცვის დეპარტამენტის დირექტორი თემურ კვანტალიანი, სანაპირო დაცვის დეპარტამენტის წარმომადგენლები და აჭარის მთავრობის წევრები დახვდნენ.
ვიზიტის ფარგლებში, ფრანგული ხომალდის კაპიტანი, ჟაკ მალარი და საქართველოში საფრანგეთის ელჩი, პასკალ მენიე საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტროს სასაზღვრო პოლიციის სანაპირო დაცვის დეპარტამენტის ხელმძღვანელებს შეხვდებიან. შეხვედრაზე მხარეები ორმხრივი თანამშრომლობის გაძლიერებისა და დაგეგმილი ერთობლივი სწავლებების საკითხებს განიხილავენ.
საფრანგეთის ეროვნული ფლოტის ხომალდზე, ფრანგი მეზღვაურებისა და საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტროს სასაზღვრო პოლიციის სანაპირო დაცვის წარმომადგენლების მონაწილეობით, პირველადი სამედიცინო დახმარების, ცეცხლსა და წყალთან ბრძოლის სახომალდე სწავლებები ჩატარდება. საქართველოს სანაპირო დაცვის დეპარტამენტის მცურავი საშუალებების და ფრანგული ხომალდის ეკიპაჟები ღია ზღვაში სააბორდაჟო და ძებნა-გადარჩენის ერთობლივ წვრთნებს გამართავენ.
აღნიშნული ღონისძიებების მიზანია საფრანგეთისა და საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტროს სასაზღვრო პოლიციის სანაპირო დაცვის ხომალდების ურთიერთმოქმედებისა და ურთიერთთავსებადობის დონის ამაღლება.

The French frigate Gupratte made a port call in Batumi. The National marine Delegation of France delegation is led by the Commander of frigate Jacques Mallard.. The ship was greeted by the Commander of the Georgian coast Guard Temur Kvantaliani, as well as MIA Border Police Coast Guard Department Authorities and members of the Government of A/R of Adjara.
Jacques Mallard, the Commander of frigate and the Honorable Pascal Meunier, French Ambassador to Georgia will meet with the Officials from the MIA Border Police Coast Guard Department to discuss the bilateral cooperation development and planned set of exercises.
While in port of Batumi the French frigate Gupratte will conduct a first medical aid, fire-extinguishing and boarding and search and rescue exercise training with the Georgian Coast Guard.
The aim of set of exercises is to enhance interoperability between the vessels of the Coast Guard Department of the MIA Border Police of Georgia and France.